Pērn zibens bojājis 590 elektroenerģijas skaitītājus; šogad - 160

© f64

Pērn zibens ietekmē tika bojāti 590 elektroenerģijas skaitītāji, bet šī gada pirmajā pusē bojājumi izraisīti 160 skaitītājiem, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja AS "Sadales tīkls".

"Sadales tīkla" apkopotā informācija liecina, ka visbiežāk zibens izlādes ietekmē tiek bojātas elektroenerģijas uzskaites, elektropārvades līniju balsti un transformatoru apakšstacijas.

Latvijā, arvien pastiprinoties negaisiem ar zibeni un stipru vēju, kas nereti sasniedz vētras stiprumu, negaisu laikā vairākkārt ir novēroti gadījumi, kad ar vienu zibens spērienu tiek bojāti vairāki elektrolīniju balsti, nolaužot tos un saraujot elektrības vadus. Lai aizsargātu elektroapgādes tīkla elementus un elektroiekārtas no atmosfēras pārspriegumiem, "Sadales tīkls" ir veicis visu gaisvadu elektrolīniju aizsardzību ar pārsprieguma novadītājiem pie transformatoru punktiem, kas nodrošina, ka zibens spēriena gadījumā pārspriegums neaiziet pa vadiem, bet tiek novadīts zemējuma metāliskā kontūrā.

Zibens izlādes izraisa visbīstamāko sprieguma paaugstināšanos elektrotīklos, jo to radītais pārspriegums var būt pat 20 reizes augstāks par iekārtu darbībai nepieciešamo spriegumu. "Sadales tīkls" sadales pakalpojumu sniegšanai izmanto zemsprieguma 0,4 kilovoltu (kV) un vidējā sprieguma 6-20 kV iekārtas, tikmēr zibens strāvas stiprums var sasniegt 100 000 ampēru un izlādes spriegums pat vairākus miljonus voltu.

Zibens izlāde ilgst aptuveni 0,2 sekundes, un šajā laikā izlādes maksimālais spriegums var iekļūt ēkā pa visu veidu elektrisko strāvu vadošiem savienojumiem un sabojāt elektrotīklam pieslēgtas mājsaimniecības iekārtas - to skaitā arī elektroenerģijas skaitītājus. Visbiežāk no zibens radīta pārsprieguma, tiek bojāti televizori, TV dekoderi, datori, apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas iekārtas, apkures katli un ūdens sūkņi, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, telefoni, kopētāji u.c. negaisa laikā pie elektrotīkla pieslēgtas iekārtas. Zibensizlādes rada spēcīgus magnētiskos laukus, spējot izraisīt bojājumus līdz pat divu kilometru rādiusā no zibens izlādes vietas.

Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina, ka pēdējos gados pieaug objektu un elektroiekārtu degšanas gadījumu skaits, kuru iespējamais iemesls ir zibens izlāde. Pērn glābšanas dienests reģistrējis 49 ugunsgrēkus, kas, salīdzinot ar 2012.gadu, ir par 18 ugunsgrēkiem vairāk. Uguns izlādes laikā deguši koki un meža zemsedze, elektrības balsti, transformatori, vadi un sadzīves elektroierīces, kā arī būtisku postījumu zibens izraisījis, radot ugunsgrēkus dzīvojamās mājās un saimniecības ēkās. 2013.gadā zibens ietekmē degušas 28 dzīvojamās un saimniecības ēkas.

Negaisa laikā "Sadales tīkls" saskaras ar zibens izraisītiem postījumiem - lauztiem un plēstiem elektrolīniju balstiem un bojātiem transformatoriem, kas izraisa elektroapgādes traucējumus. Negaisa laikā iedzīvotāji dažkārt novēro īslaicīgus, dažu sekunžu, elektroenerģijas pārtraukumus, kurus izraisa elektroapgādes tīklā uzstādītie jaudas slēdži, kas elektrolīnijas atslēgšanās gadījumā mēģina automātiski atjaunot tās darbību.

Lai aizsargātu īpašumu un elektroiekārtas no pārsprieguma, katrā ēkā jāuzstāda papildu zibens un komutācijas pārsprieguma aizsardzības iekārtas, iesaka "Sadales tīkls". Ēku iekšējie elektrotīkli ir elektroenerģijas lietotāju īpašums un katram klientam pašam ir jārūpējas par savu elektroiekārtu aizsardzību un to drošu ekspluatāciju. Izvēloties kvalitatīvas aizsardzības iekārtas, gan uzņēmumi, gan mājsaimniecības var pasargāt sevi un savu īpašumu no dažādām ar elektrību un elektroierīcēm saistītām problēmām.

"Sadales tīklā" uzsver, ka zibens aizsardzības iekārtas jāierīko ēku īpašniekiem, uzticot šo darbu sertificētiem speciālistiem. Šādu iekārtu uzstādīšana paaugstina īpašuma aizsardzību, tomēr negarantē pilnīgu drošību, jo zibens ceļš nav prognozējams. Negaisa laikā, lietojot individuālās elektroierīces, ikvienam ir jāatceras drošības noteikumi - ja ēka nav aprīkota ar zibens pārsprieguma aizsardzību, elektroierīces nedrīkst darbināt un tās jāatslēdz no elektriskā tīkla.

Neatslēgtas elektroierīces negaisa laikā var tikt bojātas, radot papildu drošības risku un materiālus zaudējumus. Piemēram, lai pasargātu televizoru, nepietiekami to izslēgt ar pulti. No strāvas avota jāatvieno arī televizora vads un šādi jārīkojas ar visām sadzīves elektroiekārtām.

"Sadales tīkls" atgādina, ka negaisa laikā var lūzt koki un zari, pārraujot elektrolīniju vadus un radot bīstamas situācijas, kas apdraud iedzīvotāju dzīvību. Iedzīvotājiem konstatējot bīstamu situāciju elektrolīniju tuvumā - negaisa laikā uz elektrolīnijas nogāzies koks, pārrauti elektrolīnijas vadi vai zibens bojāti balsti, aicināti nekavējoties ziņot, zvanot pa "Sadales tīkla" klientu servisa bojājumu pieteikšanas tālruni 80200404.

Svarīgākais