KNAB: Ventbunkerista «otkati» nozīmē kukuļošanu

© Reinis Hofmanis, f64

Akciju sabiedrības Ventbunkers valdes locekļa Edgara Ciniņa Rīgas apgabaltiesā stāstītais par «otkatu» maksāšanu Krievijas valsts uzņēmuma amatpersonām KNAB izpratnē nozīmējot kukuļņemšanu, Neatkarīgajai oficiāli apliecināja KNAB amatpersonas.

E. Ciniņa teiktais tā dēvētajā Lemberga prāvā «nu, sēž, piemēram, pilsonis Krievijas uzņēmumā Transņeftjeprodukt, kurš tur izlemj un izdomā. Sēž kaut kādā valdē vai padomē. Un viņš izlemj, uz kuru pusi ies noteikts daudzums produktu. Un tad viņš izdomā - labi, ka ies uz Ventspili, bet tikai tad, ja tie Ventspils kungi par to mums kaut ko samaksās» izraisījis interesi politisko un ekonomisko procesu vērotājos.

Lai gūtu skaidrību, ko Ventbunkers valdes loceklis domājis ar vārdu «otkati», Neatkarīgā lūdza KNAB to izskaidrot. Vaicāts, ko nozīmē krieviski «otkats» - tas ir kukulis vai tās ir komisijas maksas par pakalpojumu; ko nozīmē, ja uzņēmējs tiesā saka, ka valsts uzņēmuma amatpersonai maksāti «otkati» par to, lai tā pieņem viņa pārstāvētam uzņēmumam labvēlīgu lēmumu - vai tas jāsaprot, ka maksāti kukuļi; vai «otkatu» maksāšana ir krimināli sodāma, sabiedriskā kārtā nosodāma vai gluži otrādi - atbalstāma un ierasta prakse.

KNAB galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Laura Dūša sniedza skaidrojumu: «Vārds «otkat» lietots krievu žargona valodā, ar to saprotot prettiesisku maksājumu par labvēlīga lēmuma, rīkojoties ar finanšu līdzekļiem, pieņemšanu, ko pieprasa, izspiež vai pieņem atbildīgā amatpersona. Dažkārt šādu nelikumīgu maksājumu dēvē par «komisijas naudu», ko, piemēram, par tiesībām noslēgt iepirkuma līgumu ar valsts vai pašvaldību institūciju atbildīgā valsts amatpersona pieprasa sev kā kukuli par noteiktam pretendentam pieņemto labvēlīgo lēmumu. Pārkāpums pēc būtības ir saistāms ar nodomu saņemt finanšu līdzekļus, iespējams, proporcionāli no noslēgtā līguma summas, tādēļ pēc būtības tas atbilst noziedzīgajam nodarījumam - kukuļņemšanai. Par kukuļņemšanu, ir paredzēta kriminālatbildība. Krimināllikuma 320. pantā «Kukuļņemšana». Ja analoģiskas darbības tiek veiktas privātajā sektorā - atbildība ir paredzēta Krimināllikuma 198. pantā «Neatļauta labumu pieņemšana».»

Tiesas zālē uz E. Ciniņa teikto nereaģēja ne tiesa, ne prokurori. Vienīgais, kurš centās precizēt, kas tie par maksājumiem bijuši un kam tieši tie Ventspils uzņemēju vārdā maksāti, bija Aivars Lembergs. Viņa centienus noskaidrot no Ventbunkera amatpersonas kukuļošanas detaļas pārtrauca tiesa. Iepriekš Neatkarīgajai zvērināts advokāts Jānis Zelmenis skaidroja: «Tas, ko viņš (E. Ciniņš) domājis ar vārdu «otkati», latviski varētu saukties «komisijas maksa» vai «kukulis». Kurš no šiem jēdzieniem ir īstais - tas būtu jānoskaidro izmeklēšanā. No viņa izteikumiem izriet, ka viņš vai kāds cits, kuru viņš pazīst, ir uzpircis Krievijas valsts uzņēmuma amatpersonas. Jebkura kriminālprocesa pamatā ir fakti. Ciniņš tiesā sniedzis ziņas par faktiem, ka ir doti kukuļi lielos apmēros valsts kapitālsabiedrību amatpersonām, un ir ļoti liels pamats aizdomām, ka to darījis Latvijas pilsonis. Vismaz tiesas spriedumā konkrētajā krimināllietā jābūt tiesas blakuslēmumam uzdot prokuratūrai uzsākt kriminālprocesu saistībā ar Ciniņa sniegtajām ziņām par kukuļošanu ar mērķi noskaidrot faktiskos apstākļus. Kriminālprocesā var noskaidroties, ka tās ir bijušas lietišķas komisijas maksas par kravu apjomiem, kuras maksātas juridiskām personām, ieskaitot tā sauktos ofšorus. Bet, ja noskaidrosies, ka šis cilvēks ir nesis kukuļus Tokarevam (Nikolajs Tokarevs - Transņeftj prezidents, Krievijas prezidenta Vladimira Putina kolēģis VDK izlūkdienestā Drēzdenes rezidentūrā), Vainštokam (Semjons Vainštoks - bijušais Transņeftj prezidents), Petrovam vai Sidorovam (domāti vispārinājumi), tad gan pēc Latvijas Krimināllikuma, gan pēc Krievijas Kriminālkodeksa tas ir kvalificējams kā noziedzīgs nodarījums - kukuļdošana. Par kukuļošanu jau nestāsta privātā sarunā pie vīna glāzes, bet gan tiesā liecinot, līdzīgi kā Rietumos cilvēks zem zvēresta paziņojis, ka ir doti kukuļi Krievijas amatpersonām. Jautājums tagad ir par to, kura prokuratūra reaģēs pirmā - Latvijas vai Krievijas.

Latvijā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), saņemot tiesas atļauju iekļūt kādas privātpersonas dzīves vietā Elejā, dzīvnieku labturības prasību pārkāpumu dēļ izņēmis 11 kaķus un nogādājis tos dzīvnieku patversmē, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāvji.

Svarīgākais