Šodien stājas spēkā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izdots pagaidu aizliegums trīs veselībai un dzīvībai bīstamām jaunām psihoaktīvām vielām - metoksetamīns, 4F-BF un 2-MeO-diphenidine.
SPKC ir saņēmis starptautiskus brīdinājumus par visu triju vielu izplatību, lietošanu un izraisītām smagām sekām lietotāju veselībai. Divas vielas (metoksetamīns un 2-MeO-diphenidine) ir saistītas ar nāves gadījumiem. Nāves gadījumi nav reģistrēti Latvijā, bet viens Zviedrijā un saistīts ar metoksetamīna lietošanu, bet otrs gadījums Lielbritānijā un nāve saistīta ar 2-MeO-diphenidine lietošanu.
Katra no minētajām vielām pieder atšķirīgai apreibinošu vielu grupai, bet vielu un tās saturošu izstrādājumu lietošana rada vienlīdzīgi nopietnus draudus indivīda veselībai, dzīvībai, kā arī apdraudējumu sabiedrībai kopumā. Nevienai no šīm, kā arī iepriekš aizliegtajām vielām nav noteikts vērtīgs pielietojums - nav norāžu par vielu izmantošanu rūpniecībā, saimnieciskajā darbībā vai ārstniecībā.
Viela metoksetamīns izplatīta visplašāk – 17 valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, kur tā konstatēta divas reizes. SPKC speciāliste Laura Ševčenko nra.lv pastāstīja, ka abas reizes šī viela atklāta policijas izņemtajos paraugos. Metoksetamīns pieder atkarību izraisošu vielu grupai ar nosaukumu arilcikloheksilamīni, bet tā iedarbība var līdzināties ketamīna izraisītai iedarbībai, radot smagu atkarību un bīstamību veselībai.
Lai gan pārējās vielas līdz šim Latvijā nav identificētas, tām noteikts aizliegums ņemot vērā to bīstamību cilvēku veselībai un izplatību citās valstīs. Par vielas 4F-BF izplatību ziņojusi Polija, bet par vielas 2-MeO-diphenidine izņemšanu ziņojusi Apvienotā Karaliste un Francija.
SPKC atgādina, ka šāgada 9. aprīlī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību par jauno psihoaktīvo vielu vai to saturošu izstrādājumu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizēšanu. Šobrīd par minētajām darbībām draud brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods un policijas kontrole. Savukārt, ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, tiek piemērots sods ar brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem vai citas likumā noteiktās sankcijas.
Līdz šim un turpmāk SPKC turpinās darbu pie operatīvas bīstamu vielu identificēšanas un aizliegšanas, tādējādi, pēc iespējas, novēršot veselībai un dzīvībai kaitīgu vielu lietošanu. Ieskaitot šo aizliegumu, SPKC būs izdevis aizliegumus 21 jaunai psihoaktīvai vielai.