Ventspils mēra Aivara Lemberga pārmetumi par NATO karavīru nepiedienīgo uzvedību no lokālas problēmas draud pāraugt politiskā konfliktā.
Koalīcijas partijas šodien pulcējas uz ārkārtas sēdi, lai izvērtētu Ventspilī notikušos incidentus. Savukārt aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa negaidītā kritika A. Lembergam netieši apliecina, ka baumām par domstarpībām starp Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līderiem un savienības partneriem varētu būt zināms pamats.
A. Lembergs ir nosūtījis vēstuli NATO ģenerālsekretāram Andersam Fogam Rasmusenam, kurā viņš pieprasījis atvainošanos par NATO karavīru izdarībām Ventspilī. Šādu Ventspils domes priekšsēdētāja reakciju raisīja vairāki incidenti, kad ārvalstu militārpersonas iesaistījās kautiņos. A. Lemberga kategoriskā nostāja kā sniega kamols iekustināja virkni citu politisko notikumu. Ventspils mēra viedokli sākotnēji nosodīja premjerministre Laimdota Straujuma, kura ir partijas Vienotība pārstāve, kā arī vairāki ārvalstu vēstnieki. Taču vakar A. Lemberga pozīciju pēkšņi neatbalstīja arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, kura pārstāvētajai Zaļo un zemnieku savienībai ir sadarbības līgums ar A. Lemberga partiju Latvijai un Ventspilij. A. Vējonis vakar uzsvēra, ka A. Lemberga izteikumi par NATO militārās klātbūtnes pastiprināšanu, vēršanās pie NATO ģenerālsekretāra esot pretrunā valsts drošības interesēm un radot draudus valsts drošībai. R. Vējonis arī pieprasīja sasaukt ārkārtas Nacionālās drošības padomi, lai izvērtētu A. Lemberga darbības, taču Valsts prezidents Andris Bērziņš jau šādu iespēju noraidīja, arī kritiski novērtējot A. Lemberga pausto par NATO.
Politiskajās aizkulisēs jau kādu laiku virmo baumas par zināmu šķelšanos starp ZZS līderiem. Vakar pat izskanēja minējums, ka ZZS būtu gatava pārtraukt daudzus gadus ilgušo sadarbību ar Latvijai un Ventspilij. Šo informāciju gan pagaidām neviens neņemas ne apstiprināt, ne noliegt. Neoficiāli aptaujātie politiķi Neatkarīgajai savos vērtējumos ir ļoti piesardzīgi, jo šāds notikumu pavērsiens daudziem šķiet maz ticams. Tāpat kuluāros izskan norādes, ka briestošais konflikts raksturo ne tik daudz starppartijiskās attiecības, cik ilgu laiku briedušās domstarpības starp A. Lembergu un R. Vējoni. Jūlijā beidzas uz četriem gadiem parakstītais sadarbības līgums starp ZZS un Latvijai un Ventspilij, tāpēc apstākļi var sakrist tā, ka konflikts, kas citkārt beigtos nesācies, šoreiz finalizēsies ar reālu šķelšanos.
Tikmēr A. Lembergs vakar paziņoja: uz viņu tiekot izdarīts politisks spiediens ar mērķi neļaut runāt par faktiem attiecībā uz NATO jūrnieku uzvedību. «Tiek izdarīts totāls politisks spiediens uz mani, lai man aizbāztu muti un neļautu runāt par faktiem,» aģentūrai atzina A. Lembergs. «Vējoņa kungs nezina situāciju, kāda bija Ventspilī, kad piedzērušies NATO kara flotes jūrnieki devās brīvsolī pilsētā.» A. Lembergs uzskata, ka viņa izteikumi nevar radīt apdraudējumu valsts drošībai. «Apdraudējumu var radīt tas, ka militārpersonas stiprā alkohola reibumā rupji pārkāpj Latvijas likumus un piedzērušās atgriežas uz karakuģa, uz kura ir lielgabali un cits militārais aprīkojums,» norādīja A. Lembergs.