Pauž aizdomas par parakstu viltošanu krimināllietā

© f64

Iespējams, viltoti uzņēmēju Valentīna Kokaļa, Aijas Kokales un Šveices jurista Žana Pjēra Graca paraksti tā dēvētās Lemberga krimināllietas materiālos – šādas aizdomas Rīgas apgabaltiesai iesniegtajos lūgumos veikt parakstu ekspertīzes pauž Aivara Lemberga advokāte Irīna Kauke.

Advokāte lūdza tiesu nozīmēt dokumentu ekspertīzi, to uzticot veikt Iekšlietu ministrijas Valsts policijas Krimināltiesiskās pārvaldes dokumentu tehnisko ekspertīžu daļai. Advokāte lūdza pārbaudīt, vai «kompānijas Delvar Invest Incorporation akciju sertifikātā nr. 3 oriģināla Valentīna Kokaļa parakstu ir izpildījis pats Valentīns Kokalis, vai cita persona». Tāpat advokāte lūdza pārbaudīt, vai paraksts veikts vienlaicīgi ar citiem ierakstiem dokumentā vai kādā citā laikā. Advokāte vērsa uzmanību uz faktu, ka Satversmes aizsardzības birojs (SAB) 2006. gada 10. jūlijā toreizējam ģenerālprokuroram Jānim Maizītim nosūtījis kompānijas Delvar Invest Incorporation akciju sertifikātu nr. 3 kopiju, kurā nav V. Kokaļa paraksta.

Advokāte pauž aizdomas, ka viltots varētu būt arī Uzņēmumu reģistrā iesniegtais dokuments ar Aijas Kokales parakstu. «Sakarā ar to, ka Aijas Kokales paraksts minētajā dokumentā atšķiras no viņas paraksta liecinieka pratināšanas protokolā, ir pamats uzskatīt, ka viņas paraksts SIA Puses LR Uzņēmumu reģistrā iesniegtā 1993. gada 22.12. protokolā ir viltots.»

Savukārt izpētot Ž. P. Graca vadītās kompānijas Delvar Invest Incorporation dokumentus, advokātei radušās šaubas, vai šī kompānija jelkad ir kļuvusi par SIA Puses dalībnieci, vai J. P. Graca «paraksts vienkārši tika viltots un viltots dokuments tika iesniegts LR Uzņēmumu reģistrā».

Zīmīgi, ka kārtējo reizi t.s. Lemberga krimināllietā iezīmējas SAB roka. Iepriekš SAB prokuroriem bija piegādājis izspiegotas Latvijas uzņēmēju sarunas Kopenhāgenas viesnīcā D’Angletere 2005. gada jūnijā. Izspiegošana esot veikta sadarbībā ar vienu no diviem Dānijas izlūkdienestiem. Abu dienestu vadītājiem Neatkarīgā nosūtīja jautājumus, vai tiešām tie nodarbojas ar Latvijas uzņēmēju izspiegošanu, taču atbildes tā arī nesaņēma.

Tagad izrādās, ka SAB ar A. Lemberga izspiegošanu nodarbojies arī 2006. gadā. Tas nozīmē, ka vismaz divus gadus viena no SAB prioritātēm bijusi ne tik daudz vākt informāciju par ārējiem draudiem un tos apzināt, cik izspiegot valdošās varas elites politiskos konkurentus.

Kā zināms, viena no A. Lemberga apsūdzības epizodēm ir par to, ka viņš 1993. gadā esot izspiedis no V. Kokaļa SIA Puses kapitāla daļas. Oficiāli gan SIA Puses kapitāla daļas piederēja V. Kokaļa dzīvesbiedrei A. Kokalei. Kā savās liecībās tiesā beigu beigās atzina pats V. Kokalis, izspiestas esot nevis SIA Puses kapitāla daļas, bet gan «Pušu bizness», kas bijis paslēpts ofšoros, kuru nosaukumus V. Kokalis pratināšanas laikā vairs neatcerējās. Cita starpā par cietušo atzītā V. Kokaļa pratināšana t.s. Lemberga prāvā piecu gadu laikā tā arī nav pabeigta.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais