Kompensāciju par krīzes laikā sarukušām pensijām varētu saņemt ap 84 000 cilvēku

© F64 Photo Agency

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) un tiesībsargs Juris Jansons šodien vienojās izstrādāt kompensācijas mehānismu tiem pensionāriem, kuru pensiju apmēru ietekmējis negatīvais kapitāla indekss.

Kā liecina aprēķini, no negatīvo indeksu piemērošanas tiešā veidā ir cietuši cilvēki, kas pensionējušies 2010., 2011. un 2012.gadā, proti 68 019 cilvēki, tāpat tas negatīvi ietekmējis 15 953 pagājušajā gadā pensionējušos cilvēku pensijas.

Tāpat nolemts veikt likuma izmaiņas, lai nepieļautu negatīva kapitāla indeksa ietekmi uz nākotnes pensionāriem, proti, ja šis indekss būs mazāks par skaitli viens, tad personas pensijas kapitāls tiks aktualizēts ar indeksu viens.

Kā skaidroja Tiesībsarga biroja pārstāvis, pensionējoties gadā, kad kapitāla indekss ir negatīvs, neatgriezeniski uz visu atlikušo mūžu pensijas apmērs tiek samazināts, bez iespējas to kompensēt vai izlīdzināt nākotnē.

Kā norādīja labklājības ministrs, pirms lemt par konkrētiem mehānismiem un to ieviešanas gadu, ir jāsagaida Finanšu ministrijas atzinums par budžeta iespējām. Tomēr Labklājības ministrijas aplēses liecina, ka kompensācijai 2015.gadā būtu nepieciešami 44 miljoni eiro, bet 2016.gadā - 47 miljoni eiro. Ministrs arī pieļāva, ka kompensācija varētu būt vienreizēja.

Latvijā

Šogad ir pārsteidzoši daudz baktērijas - mikoplazmas ierosinātu infekciju un slimību, un dažkārt pacienti nonāk arī intensīvajā terapijā, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna.

Svarīgākais