Latvijas vistas uz ārzemēm nepārcelsies

Abi Latvijas lielākie putnu gaļas ražotāji Putnu fabrika Ķekava un Lielzeltiņi vairs nepieder vietējam kapitālam, to jaunais īpašnieks ir Lietuvas holdinga kompānija.

 Pretstatā vairākiem citiem gadījumiem, kad līdz ar īpašnieku maiņu uzņēmums pamet Latvijas tirgu, gan Putnu fabrika Ķekava, gan Lielzeltiņi turpinās darboties Latvijā un ar līdzšinējiem zīmoliem.

Pirms diviem gadiem Putnu fabrikas Ķekava dienas izskatījās skaitītas. Izdevumi krietni pārsniedza ienākumus, un bez tiesiskā aizsardzības procesa uzņēmums neredzēja iespēju izķepuroties, turklāt Valsts ieņēmumu dienests putnu fabriku ar 1,7 miljonu latu parādu bija ierindojis 11. vietā starp lielākajiem nodokļu parādniekiem. 2011. gada 7. oktobrī Putnu fabrika Ķekava iesniedza tiesiskās aizsardzības plānu un pēc diviem gadiem – 2013. gada beigās – to bija sekmīgi pabeigusi. «Patiesībā plānu izdevās izpildīt pat priekšlaikus,» skaidroja Putnu fabrikas Ķekava valdes priekšsēdētājs Andris Vilcmeiers. Pagājušā gada beigās šī uzņēmuma akciju vairākumu iegādājās Lietuvā reģistrēts holdings Linas Agro Group, kurā ietilpt 38 lauksaimniecības un pārtikas ražošanas uzņēmumi Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Dānijā. «Putnu fabrika arī turpmāk paliks Latvijā, ražošana uz citu valsti pārcelta netiks,» valdes priekšsēdētājs noraida bažas par iespējamu uzņēmuma aiziešanu no Latvijas tirgus, kā to ir darījušas citas kompānijas, nonākot ārvalstnieku rokās.

Šo divu gadu laikā Putnu fabrikai Ķekava izdevies ne tikai izrauties no parādu jūga, bet pat gūt peļņu – pirmo reizi pēdējo piecu gadu laikā. Pēc provizoriskām aplēsēm, pērn peļņa no saimnieciskās darbības bija aptuveni 1,5 miljoni eiro. Salīdzinot ar 2011. gadu, apgrozījums 2013. gadā kāpa pat par 36%, vienlaikus pieaugot darba ražīgumam. Tiesa, šo divu gadu laikā uzņēmumā strādājošo skaits ir sarucis par aptuveni 100 darbiniekiem. Šobrīd uzņēmumā strādā 608 darbinieki, bet 2011. gada jūnijā to skaits pārsniedza 700.

A. Vilcmeiers neslēpa, ka veikalu tīkla Ķekavas broileri bankrots būs jūtams, jo šajos veikalos tika realizēta Putnu fabrikas Ķekava produkcija. Lai mazinātu negatīvo ietekmi, uzņēmums jau laikus sācis veidot jaunu meitasuzņēmumu, kas nodarbosies ar produkcijas pārdošanu. Savukārt pārdošanas un mārketinga direktors Eduards Kovaļko atzina, ka šī gada pirmie trīs mēneši liecina, ka pēc Ķekavas produkcijas ir pietiekami liels pieprasījums, tajā skaitā arī pēc marinētās produkcijas, kas parasti ir bijis grilēšanas sezonas produkts. Šobrīd uzņēmuma klāstā ir 240 produkcijas vienību. Jaunais veikalu tīkls tiks veidots maksimāli tuvu tām vietām, kurās vēsturiski atradās Ķekavas broileru veikali.

Līdz ar 87% Putnu fabrikas Ķekava iegādi Linas Agro Group iegādājās SIA Broileks, Cerova un Lielzeltiņi. Tādējādi abi Latvijas lielākie vistu gaļas ražotāji nonākuši Lietuvas holdinga rokās. Pēc A. Vilcmeiera teiktā, abi uzņēmumi – gan Putnu fabrika Ķekava, gan Lielzeliņi – turpinās strādāt autonomi un tos apvienot nav plānots.

***

UZZIŅAI

Putnu fabrika Ķekava saražotā putnu gaļa, t

2009. gads 15 431

2010. gads 15 061

2011. gads 14 771

2012. gads 15 784

2013. gads 17 375

Darba ražīgums uz vienu strādājošo, eiro

2009. gads 48,98

2010. gads 45,50

2011. gads 52,36

2012. gads 53,21

2013. gads 56,37

Avots: Putnu fabrika Ķekava

Latvijā

Veselības ministrijas (VM) izstrādātā zāļu tirgus reforma ir eksperiments un ilgtermiņa ieguvumus nesniegs, aģentūrai LETA savu vērtējumu par reformas ietekmi pēc šonedēļ notikušām savstarpējām sarunām pauduši farmācijas nozares pārstāvji.