Vai pareizāk rīkojas tie, kuri saka – mēs ēdam, lai dzīvotu? Bet būs arī tādi, kas apgalvos – es dzīvoju, lai ēstu, jo tā ir bauda. Lai ko arī teiktu, ikviens no mums ēd. Ir gardēži, un ir ēdienos neizvēlīgie. Ir tie, kuri bez brokastīm no mājas neizkust, un ir tādi, kas ēd tikai vakariņas.
Numerologi ir aprēķinājuši, kādi produkti uzturā būtu piemērotāki atbilstoši katra cilvēka dzimšanas datiem un tiem atbilstošajai planētai. Jāpaskaidro, ka numeroloģiskā koda skaitļiem no 1 līdz 9 ir arī atbilstošās planētas.
Tas nenozīmē, ka diēta no tikai un vienīgi no konkrētiem produktiem jāievēro ik dienu. To var likt lietā tad, kad gaidāms stresa pilns, saspringts periods un nepieciešams mobilizēt organismu. Var ticēt, var neticēt, bet var arī izmēģināt, ieklausoties sava organisma labsajūtā. Vai, pretēji, protestos. Labu apetīti!
Kā aprēķināt?
Nosakot piemērotāko ēdienkarti, jāsaskaita visi cipari savā dzimšanas datumā – diena, mēnesis un gads. Piemēram, esat dzimis 1963. gada 19. oktobrī: 1+9+1+0+1+9+6+3=30=3+0=3. Tātad jāmeklē ciparam 3 atbilstošie uztura ieteikumi.
1 – Saules skaitlis.
«Saulainie» produkti var palīdzēt atbrīvoties no lepnības un egocentrisma, kā arī uzlādēs ar enerģiju. «Saulainajā» ēdienkartē ietilpst visi dārzeņi un augļi dzeltenā un oranžā krāsā: apelsīni, mandarīni, citroni, burkāni, aprikozes, persiki, dzelteni āboli, kukurūza, dzelteni greipfrūti, dzelteni mango, banāni, dzeltenas plūmes un saldie ķirši, ķirbji. Var izmantot saulespuķu sēkliņas, mandeles, kukurūzas putraimus un nerafinētu saulespuķu un kukurūzas eļļu. Starp citu, kukurūza nav tas pats, kas popkorns, tāpēc kukurūzu labāk pirkt vālītēs un grauzt to svaigu vai vārīt.
Garšvielām derēs safrāns, muskatrieksts, lauru lapas, krustnagliņas un ingvers. Tējai – kumelītes, deviņvīru spēks un medus, protams.
Stresa pilnās dienās vajag ēst visu to, kas uzturā lietojams svaigā veidā, piemēram, sulas un salātus. Dienu var sākt ar sulas glāzi, bet vakarā apēst karotīti medus.
2 – Mēness skaitlis.
«Mēness cilvēkiem» saspringtā periodā ieteicami produkti, kas ietekmē gan ķermeni, gan dvēseli. Lielākoties uzturā jāizmanto augļi un dārzeņi baltā krāsā, bet derēs arī daži krāsainie. Diētas karalis ir kāposts – visplašākajā izmantojumā: svaigs, vārīts, sautēts, cepts, skābēts, sālīts... Kāpostus var gatavot salātos un pārliet ar rapšu eļļu. Rutku var sarīvēt salātos kopā ar kāpostiem, var sautēt atsevišķi pienā. Brokoļus, kas ir lielisks vitamīnu avots, gan labāk uzturā lietot vārītā veidā.
Svaigu kāpostu un arī gurķu sula palīdzēs, ja radušās kuņģa un zarnu trakta problēmas, ar ko «Mēness cilvēki» nereti sirgst. Tad no rīta tukšā dūšā var iedzert pusglāzi svaiga kāposta un gurķa sulas.
Ko vēl «Mēness cilvēkam» ieteicams ēst vai uzkost? Kartupeļus, redīsus, cigoriņus un meloni arī. Agros ābolus, kokosriekstus, ananasus un gaišās vīnogas. Uz pannas apgrauzdētas linsēklas var pievienot salātiem un zupām. Protams, kā nu bez siera, piena (mmm, saldajā – piena ķīselis!) un biezpiena.
Ja nepieciešams izmantot dabas veltes, tad noteikti – ceļmallapu!
3 – Marsa skaitlis.
«Marsiešiem» uzturā ieteicami dārzeņi un augļi sarkanā, bordo un aveņu krāsā un asas garšvielas. Granātāboli, sarkanās vīnogas, zemenes, pīlādžogas, sarkani āboli, bietes, sarkani sīpoli, ķiploki, pipari, mārrutki... Ir no kā izvēlēties. Ja jālieto eļļa, tad labāk gatavot ar rapšu vai nerafinētu olīveļļu.
«Marsiešu» zālīte ir nātre. To var likt svaigā veidā salātos, gatavot pavasara zupas, bet ziemā – tēju. Kressalāti un sinepju sēklas ir lieliskas garšvielas. Sinepīte derēs gan cepot uz pannas, gan pievienojot to zupām.
Kad visapkārt plosās vīrusu slimības, tad «marsiešiem» nebūs nekā labāka par piparu, ķiploku, pīlādžu un ingvera uzlējumu, bet ne vairāk par 25 gramiem dienā. Visus ingredientus, saprotams, var lietot arī atsevišķi. Īsts enerģijas lādiņš ir granātābolu vai biešu sula (pēdējo uzreiz nevajag dzert, tā dažas stundas jānostādina ledusskapī).
4 – Merkura skaitlis.
Vajadzīgs daudzveidīgs, viegls, bet enerģētisks ēdiens. «Merkura cilvēki» nu reiz ir tie, kuriem ļauts mieloties ar grauzdētiem riekstiem, turklāt saldie ir ieteicamāki nekā sāļie.
Ēdienkartē var iekļaut burkānu, pastinaku, jūras kāpostu salātus, kuros ir tādas garšvielas kā pētersīļi, dilles, kinza un piparmētra. «Merkuriešiem» ir nepieciešami graudi, sēkliņas un maize. Tomēr svaigu maizi no baltajiem miltiem labāk atstāt veikala plauktā. Merkura diēta ir graudu maize, plāceņi, kam pievienotas ķimenes un sēkliņas. Ja tāda maize nav pa rokai, tad var izlīdzēties ar galetēm. Sēkliņas var diedzēt un var nopirkt veikalā, jo tās stabilizē «merkuriešu» nervu sistēmu. Tāpat kā piparmētru un ķimeņu tējiņas.
Hm, ja garšo jēlas olas, tad var lietot paipalu olas. Bet auzu pārslu putra (tikai ne ātri vārāmā!) un olīvas ir teju obligātas. Un arī sēnes – sālītas, marinētas, ceptas un vārītas.
5 – Jupitera skaitlis.
Ēdienkartes pamatu pamats ir dārzeņi un augļi vecrozā, ceriņu, violetā un melnā krāsā. «Jupiteriešiem» nav ieteicamas uzkodas starp ēdienreizēm – ja ēst, tad sātīgi un daudzveidīgi.
Vispirms – ogas: upenes, mellenes, avenes, ķirši, saldās ērkšķogas, tumšās vīnogas, melnās plūmes (svaigas un žāvētas), persiki un rozā greipfrūti. Ja uzturā lietosiet šo ogu sulu, tad labāk – bez cukura. Tomēr, ja nepieciešama saldumviela, ieteicamāks ir brūnais cukurniedru cukurs. «Jupiterieši» ziemas krājumiem var sagatavot ievārījumus no tumšajām ogām.
Baklažāni, protams, ir ēdienkartes pirmais numurs. Tos var lietot visdažādākajos veidos, kādus vien fantāzija un pavārgrāmatas spēj piedāvāt. Otrajā vietā ir bietes. Tās ir noderīgas jebkādā veidā – gan svaigā, gan visādi apstrādātā. Svaigu biešu sula ir lielisks enerģijas avots. Trešajā un ceturtajā vietā ir tumšās olīvas un sparģeļi. Neiztikt arī bez pupiņām – atcerieties par krāsu!
Jupitera diētas ieteicamās garšvielas ir krustnagliņas, safrāns, muskatrieksts, piparmētra, baziliks, bet vislabākā tomēr ir salvija.
Re, un te nu ir Jupitera diētas plusiņš – var iemalkot sauso sarkano vīnu. Vien saprāta robežās un tiešām – tikai iemalkot.
Ja zināms, ka dienas laikā nebūs iespējas kārtīgi paēst, kabatā vai somiņā var iemest mandeles vai žāvētas melnās plūmes, jo «jupiterieši» nedrīkst izjust enerģijas badu, bet enerģiju rada ēdiens.
6 – Veneras skaitlis.
Tas, kas gaiši zilā un zilā krāsā, ir Veneras diētas ēdiens. Piemēram, vīģes un mellenes. Tās palīdzēs uzkurbulēt enerģiju organismā.
«Veneras cilvēkiem» nepavisam nav ieteicams pārēsties, tad jau labāk pagatavot vieglus salātus no svaigiem tomātiem, gurķiem, kabačiem, cukini, zaļiem āboliem, pastinaka un salātiem, kas pārlieti ar ābolu vai vīna etiķi un olīveļļu.
«Veneras cilvēkiem» garšo saldumi un miltu ēdieni, un viņiem tādi ir vajadzīgi. Tortītēm gan jāsaka nē, bet ēdienkartē jāiekļauj vīģes, kaltēti banāni, arbūzi, melones, bumbieri un aprikozes.
Ieteicams izmantot brūnos rīsus un griķus, ko pirms vārīšanas labi apcep uz pannas olīveļļā. Ieteicamākās garšvielas ir kardamons, vaniļa un kanēlis. Derēs arī fenhelis, anīss, piparmētra un selerijas sakne.
Veneras diētā ieteicamākās sulas ir no tomātiem, bumbieriem, aprikozēm, persikiem un ananasiem. Bet – svaigas! Rītos var dzert dzērveņu vai brūkleņu ūdeni: nomazgātas ogas liek burkā, aizpildot 2/3 no tilpuma, un pārlej ar vārošu ūdeni. «Veneras cilvēkiem» enerģijas atjaunošanai lieti derēs kakao, bet bez piena un cukura – tikai ar vaniļu papildināts.
7 – Saturna skaitlis.
Vislabāk jūtas kā veģetārieši. Viņu ēdienkartē iederas visas tumšās sēnes. Turklāt sēnes «saturnieši» var ēst visdažādākajos veidos, tāpat kā spinātus, kas ir viņu diētas svarīga sastāvdaļa. Ja ar spinātiem tiek gatavota omlete, tad ieteicams, lai to būtu vismaz divreiz vairāk nekā sakulto olu. Šīs ēdienkartes cementētāji ir arī burkāni, selerijas (lapas un sakne), redīsi, rutki, avokado un saulespuķu sēklas.
«Saturna cilvēkiem» ieteicama dzērveņu, citronu, greipfrūtu, ķiršu un granātābolu sula. Tomēr vislabākā būšot kāposta, selerijas saknes un rutka sula, kas papildināta ar citrona sulu, un noderīgs baudīšanai šad un tad būšot arī kāpostu, gurķu un sēņu sālījums. Labākās garšvielas – baziliks, ķimenes, krustnagliņas, kanēlis, citrona miziņa.
Greipfrūti, ananasi, zaļi āboli un bumbieri, granātāboli, zaļas ērkšķogas (gatavas, protams) – labākie šīs diētas augļi un ogas.
«Saturna cilvēkus» mēdz mocīt aknu un žultspūšļa kaites, tāpēc viņiem rītos ieteicams dzert kādu skābu sulu vai zaļo tēju (piemēram, jasmīnu). Ja dzersiet melno tēju, tad pievienojiet citronu!
8 – Urāna skaitlis.
Spināti, spināti un vēlreiz spināti. Rītos vislabāk izmantot sezonas augļus. Vasarā – noteikti zemenes! Un vēl – zaļus ābolus, banānus, saldos ķiršus, persikus, bumbierus, vīnogas... Ja vajadzīgs enerģijas lādiņš, jāapēd hurma. Ziemā derēs melnā vai zaļā tēja, kam var pievienot meža zemeņu lapiņas, vai arī roibuša tēja.
«Urānieši» var ēst jogurtus, biezpienu, kefīru, brinzu, mīkstos sierus un iemalkot sauso vīnu – gan balto, gan sarkano. Viņi var līksmot arī ar šampanieti (brutu) un raudzētiem dzērieniem, tajā skaitā ar kumisu un airanu. Bet saldos gāzētos dzērienus gan nevajadzētu dzert.
Vai gan Urāns var iztikt bez zivīm? Nevar! Tāpat kā bez rudzu maizes un jūras kāpostiem.
«Urāniešiem» mēdz apsāpēties galva. Tad var izmēģināt, vai līdzēs piparmētru, meža zemeņu lapiņu, salvijas novārījums. Patīkamas būs arī skujkoku ēteriskās eļļas.
9 – Neptūna skaitlis.
Lūk, arī jūras produktu diēta! Suši, svaigas laša šķēlītes, apsmidzinātas ar citrona sulas pilieniņiem – kāpēc gan ne? Ja svaigas zivis nešķiet tīkamas, tad var pagaršot zivju pastēti un visus iespējamos jūras iemītniekus: omārus, garneles, zivis, astoņkājus, kalmārus, mīdijas u.c. Vien nevajag tos ilgi vārīt, sautēt un cept. Pietiek ar dažām minūtēm, lāsīti olīveļļas un citrona sulu – ēdiens gatavs. Jūras produktu diētu var papildināt ar citiem ēdieniem no skābenēm, gurķiem, ziedkāpostiem, brokoļiem, salātiem un olīvām.
«Neptūna cilvēki» var uzturā izmantot arī sulas – gan saldas, gan skābas, gan ar neizteiksmīgu (ja tā var teikt) garšu.
Tonusa paaugstināšanai derēs jūras kāposti un ikri. Ja rītos māc nogurums, laiks iedzert cigoriņu kafiju vai augļu sulu.