Stradiņa slimnīcas ķirurgi pirmo reizi Latvijā operē, izmantojot Magerla metodi

Stradiņa slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikā martā veikta operācija, izmantojot profesora Fridriha Paula Magerla metodi. Šī metode atzīta par zelta standartu, ārstējot pacientus ar otrā kakla skriemeļa lūzumiem, nra.lv informē slimnīcā.

Otrā kakla skriemeļa lūzumi var izraisīt dziļu invaliditāti un pat nāvi. Nostiprinot lauzto mugurkaulāja segmentu ar divām skrūvēm pacients tiek atbrīvots no nepieciešamības ilgstoši lietot ārējās fiksācijas ierīci (Halo aparātu).

Operācija veikta 76 gadus vecai sievietei, kura pēc operācijas jūtas labi. Operāciju veica Stradiņa slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas traumatologi ortopēdi Dr. Jānis Osītis un Dr. Viktors Vestermanis. Dr. Osītis pieredzi šādu operāciju veikšanā guvis Vācijas klīnikā.

„Esmu gandarīts par šādas operācijas uzsākšanu Stradiņa slimnīcā un Latvijā. Lai arī metode pasaulē ir zināma, taču šādu operāciju veikšanai nepieciešama mugurkaula ķirurga pārliecinoša pieredze, kvalifikācija, un metodes pārzināšana,” saka V. Vestermanis. J. Osītis piebilst: svarīgi, ka vienā no valsts vadošajām slimnīcām tiek uzsākta jaunu metožu ieviešana, kas paver plašākas iespējas kolēģiem ar laiku pārņemt šo pieredzi, lai palīdzētu arvien vairāk pacientiem.”

Augšējo kakla skriemeļu lūzumi visbiežāk notiek kritienu vai ceļu satiksmes negadījumu dēļ. Bieži šāda veida traumas gūst pusmūža un pensijas vecuma cilvēki. Uzsāktā lauztu augšējo kakla skriemeļu fiksēšana ar skrūvēm ļaus aizstāt tā saucamā Halo aparāta izmantošanu, kurš jānēsā pacientam vidēji trīs līdz četrus mēnešus.

Aparāts rada neērtības, jo, lai saturētu kakla skriemeļus, uz pacienta galvas tiek fiksēta stīpa ar skrūvēm, kas savienota ar regulējamu vesti. Šo fiksējošo ierīci pacients nedrīkst ne novilkt, ne izkustināt, lai neradītu risku cietušajam segmentam. Skriemeļu fiksēšana ar skrūvēm ir mazinvazīvs un ātrs atveseļošanās veids, jo pacients jau pēc pāris dienām var atgriezties saudzējošā dienas ritmā.