Ar stāstiem par Sibīriju

© F64

1949. gada 25. marta deportācijas no dzimtenes aizrāva vairāk nekā 42 000 cilvēku. Atceroties šajā datumā notikušos izsūtījumus uz Sibīriju un atgādinot par tiem, Latvijā šodien notiek gan tradicionāli atceres pasākumi, gan tiek rīkoti padziļināti informatīvas diskusijas un īpašas vēstures stundas skolās.

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē šodien pulksten 12.30 interesenti aicināti uz pasākumu 1949. gada 25. marta atmiņa, piemiņa, ētika. Tajā studenti tiksies ar Latvijas Okupācijas muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāju Andreju Edvīnu Feldmani un krājumu glabātāju Leldi Neimani, kā arī Sibīrijas izsūtījumu pārdzīvojušo Raineldu Pastari, lai ne tikai atcerētos, bet arī izprastu vienu no totalitārā režīma noziegumiem. Savukārt Kocēnu novadā par deportācijām stāstīs gan piemiņas pasākumos, gan vēstures stundās skolās. Pulksten 17 Kocēnu kultūras namā sāksies piemiņas pasākums, kura laikā paredzēta vēstures stunda Mazā koferīša stāsts ar Kocēnu pamatskolas skolēnu dalību.

Šodien pulksten 14 notiks ceļojošās izstādes Sāpju un cerību ceļš atklāšana Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Izstāde ir veltīta Latvijas iedzīvotāju 1941. gada 14. jūnija un 1949. gada 25. marta deportāciju atcerei. Muzeja apmeklētāji varēs apskatīt sešus stendus ar vēsturiskiem dokumentiem, fotogrāfijām no arhīva, citātiem no vēstulēm, deportēto cilvēku pierakstītas atmiņas. Izstāde būs apskatāma līdz šā gada septembrim, informē portāls gorod.lv.

Izsūtīšanas skaudrumu atcerēsies arī Liepājā, kur šodien pulksten 12 Liepājas muzeja telpās pulcēsies Liepājas Politiski represēto kluba biedri. Pulksten 14 deportācijas pārdzīvojušie Tores stacijā pieminēs tos, kuri no sāpju ceļiem vairs neatgriezās. Savukārt pulksten 17 Liepājas muzejā notiks Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts koncerts.

Arī Rīgā, pieminot 1949. gada 25. marta deportāciju un Komunistiskā genocīda upurus, notiks vairāki koncerti un pasākumi. Pulksten 11 notiks piemiņas brīdis pie Šķirotavas stacijas, bet vēlāk, kā ierasts, izsūtītos pieminēs pie Okupācijas muzeja Strēlnieku laukumā. Pulksten 18 Mazajā ģildē notiks piemiņas vakars un koncerts, bet stundu vēlāk sāksies piemiņas koncerts Rīgas Domā. Pulksten 19 koncerts Mana tautas dvēsele notiks arī E. Smiļģa muzejā, kur muzicēs vīru koris Tēvzeme, bet aktieris Kaspars Pūce lasīs fragmentus no savas grāmatas Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā.