NEPLP turpina vērtēt Latvijā retranslēto krievu telekanālu ziņu sižetus

© f64

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) joprojām turpina vērtēt Latvijā retranslēto krievu telekanālu ziņu sižetu iespējamos pārkāpumus un, visticamāk, piesaistīs arī ārštata juristus, šodien pēc sēdes biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja padomes priekšsēdētāja vietniece Aija Dulevska.

Dulevska norādīja, ka sižetu juridiskā puse jāvērtē ne tikai Latvijas likumdošanas, bet arī starptautiskā līmenī, tāpēc "tas nav tik vienkārši, kā šķiet".

Šodien padomes locekļi turpināja skatīties Monitoringa centra vērtētos sižetus un apspriesties ar juristiem, lai pārkāpumus varētu likumiski pierādīt.

NEPLP lēmuma pieņemšana ieilgusi arī tādēļ, ka izskatāmo sižetu apjoms, kuros varētu būt pārkāpumi, izrādījies lielāks, nekā sākumā domāts. Piemēram, ziņu raidījuma vietā, kas parasti iet stundu, rādīts ziņu "speciālizlaidums" divu stundu garumā.

Dulevska neizpauda, kāda rīcība no NEPLP puses sekos tālāk, vien norādīja, ka "padome kopā ar juristiem turpinās strādāt. Patlaban NEPLP locekļiem neesot nekā, ko teikt šajā jautājumā".

Iepriekš gan tika plānots, ka pirmajiem vērtējumiem par Latvijā retranslēto krievu telekanālu ziņu sižetu pārkāpumiem vajadzētu būt zināmiem šajā nedēļā.

NEPLP vadītājs Ainārs Dimants biznesa portālam "Nozare.lv" arī iepriekš teica, ka jāturpina strādāt pie juridiskā pamatojuma, lai pārkāpumus varētu likumiski pierādīt.

Jau vēstīts, ka NEPLP Sabiedriskā konsultatīvā padome (SKP) konstatēja, ka ''virkne Krievijas valsts kontrolētu televīzijas kanālu ilgstoši izplata tendenciozu, apzināti maldinošu un Latvijai naidīgu informāciju, kas vērtējama kā mērķtiecīga informatīva agresija Latvijas informatīvajā telpā".

NEPLP arī lūgusi televīzijas un radio regulatoriem Zviedrijā un Lielbritānijā sniegt informāciju par abu minēto valstu jurisdikcijā esošo TV kanālu "Rossija RTR" un "NTV-Mir" ziņu raidījumiem, kas tiek retranslēti Latvijā, kā arī pieprasījusi Latvijā reģistrētajai SIA "Pirmais Baltijas kanāls" šā gada janvāra un februāra ziņu ierakstus.

Visi trīs iesniegumi ir saistīti ar krievu valodā raidošo telekanālu veidoto un Latvijā retranslēto ziņu sižetu par nesenajiem notikumiem Ukrainā atbilstību Eiropas Savienības un attiecīgo valstu likumiem. Latvijas Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums aizliedz elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem maldināt, veikt naida kurināšanu, aicinājumus uz karu vai militāra konflikta izraisīšanu.