Latvijā netrūkst bērniem bīstamu preču

© F64

Bērniem domātās aktīvās atpūtas preces, atrakcijas un rotaļu vietas ne vienmēr ir tik drošas, lai vecāki bez bažām varētu ļaut savam mazulim tās izmantot. Nereti vecāki pat nezina, kādas drošības prasības jāievēro un kur meklēt informāciju.

Piemēram, pagājušajā vasarā slimnīcā nonāca meitene ar smagu kakla traumu – bērni tik ilgi lēkāja uz batuta, kamēr nenoturējās kājās un visi nokrita. Šis ir tikai viens tāds gadījums, bet pērnā gada statistika apliecina, ka 15 procenti no bērnu gūtajām traumām vasarā bijušas saistītas ar velosipēdiem, savukārt 10 procenti traumu – ar lēkāšanu pa batutu vai šūpošanos. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) kopš 2011. gada ir veicis pārbaudes 118 rotaļu laukumos Latvijā, un tika konstatēts, ka spēļu laukumi ir bojāti, šūpoles aprīkotas ar īpaši traumatiskām detaļām, rotaļu vietām ir neatbilstošs segums, nolietojušās detaļas vai arī to tuvumā atrodas bīstamas zonas. Jāteic, ka bērnu rotaļu laukuma drošības prasības ir noteiktas vairākos standartos, bet standartu piemērošana ir brīvprātīga. Tomēr «komersantam nav pienākums izmantot standartu, bet ir pienākums garantēt drošumu, kas nav mazāks par drošumu, kas būtu sasniegts, piemērojot standartu», norādīts PTAC mājaslapā. Gadās, ka bērni nokrīt un smagi sasitas vai salauž ekstremitātes uz nepiemērota rotaļlaukuma seguma, viņi mēdz iesprūst dažādās rotaļu elementu spraugās vai arī ar apģērbu aizķeras aiz spēļu laukuma aprīkojuma detaļām. Bieži vien traumas ir saistītas ar pašu bērnu uzvedību, tomēr, ierīkojot rotaļlaukumu, iespējamās problēmas ir jāparedz un jānovērš, pirms vēl bērni sāk laukumus izmantot.

PTAC 2013. gadā veica pārbaudes tām preču un pakalpojumu grupām, kas saistītas ar aktīvu atpūtu un paaugstinātu traumatisma risku tieši bērniem. Tika pārbaudīti četru modeļu batuti un konstatētas neatbilstības marķējumā un atbilstības novērtēšanā, lietošanas instrukciju nepilnības u.c. PTAC pagājušajā gadā ir pārbaudījis arī 13 piepūšamās atrakciju iekārtas un atklājis, ka iekārtas nav pietiekami nostiprinātas, tās atrodas uz cietām virsmām – asfalta, betona. Daudzos gadījumos nav bijuši lietošanas noteikumi vai informācija, kāda vecuma, auguma bērniem šīs atrakcijas ir piemērotas. Ne mazāk bīstami var būt standartiem neatbilstoši skrituļošanas ceļu sargi un ķiveres. Tika testēti 17 paraugi. Trīs ceļu sargi un viena ķivere bija nedroša.

2013. gadā ir testēts arī 41 rotaļlietu modelis, no kuriem vairāk nekā 20 procenti ir izrādījušies nedroši. Trešdaļā no nedrošajām rotaļlietām – lellēm, plastikāta zvēru figūriņām u.c. – atrasts paaugstināts ftalātu daudzums. Tie ir kaitīgi ķīmiski savienojumi, kurus ieraudzīt, sasmaržot vai kā citādi pamanīt nevar, bet ftalāti var izraisīt alerģiskas reakcijas un neauglību zēniem, tie var bojāt aknas, nieres, plaušas un reproduktīvo sistēmu. Ftalāti uzsūcas caur ādu, tos ieelpo un uzņem tad, kad bērni košļā vai sūkā rotaļlietas. PTAC norāda, ka ir jomas, kur nedrošo preču skaits sarūk vai saglabājas līdzīgā līmenī, un rotaļlietas to skaitā.

INFORMĒT PAR POTENCIĀLI NEDROŠĀM PRECĒM

Par iespējami nedrošām precēm un pakalpojumiem patērētāji var ziņot PTAC pa patērētāju drošuma tālruni 67388639, kā arī rakstot uz e pastu drosums@ptac.gov.lv.

Latvijā

Neapskaužamā situācijā nonākuši kādas ielas privātmāju īpašnieki Ķekavā. Saskaņojot projektu pašvaldībā, vairāk kā desmit māju īpašnieki par saviem līdzekļiem veikuši kopīpašumā esošās ielas remontu, tomēr pašvaldības būvvalde uz to skatās citādāk.

Svarīgākais