Saistībā ar topošo likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums" piedāvāti divi priekšlikumi, lai pasargātu denacionalizēto namu īrniekus, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska (RP) preses sekretāre Anna Kononova.
Tajā pašā laikā Kononova piebilda, ka diskusijas īres likuma iespējamajiem grozījumiem vēl turpināsies.
Ekonomikas ministrs ir saņēmis ministrijas ierēdņu sagatavotos priekšlikumus izmaiņām likumā ar mērķi pasargāt denacionalizēto māju īrniekus. Ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta speciālisti ir izteikuši divus priekšlikumus.
Pirmais paredz vērtēt iespēju pagarināt termiņu pārejas periodam attiecībā uz īres līguma darbību īpašnieka maiņas gadījumā, kas šobrīd ir noteikts līdz 2019.gadam.
Bet otrs priekšlikums paredz papildināt likumprojektu ar normām, kas pieļauj īres līguma pārslēgšanu denacionalizēto namu īrnieku ģimenes locekļiem.
Ņemot vērā to, ka lielas bažas ir izsaukusi arī likumprojektā iestrādātā norma par īrnieku bezstrīdus izlikšanu no dzīvojamās telpas, ekonomikas ministrs turpinās konsultācijas saistībā ar iespējamajām izmaiņām īres regulējumā, tostarp ar atbildīgo Saeimas komisiju un īrnieku nevalstiskajām organizācijām.
"Kā jau esmu minējis, izstrādājot jaunu regulējumu, ir nepieciešams pasargāt denacionalizēto māju īrniekus. Tāpat ir jāņem vērā, ka īrnieku un izīrētāju attiecības regulē arī Civillikums. Tāpēc konsultācijas par nepieciešamajām izmaiņām vēl turpināsies," uzsvēra Dombrovskis.
Jau ziņots, ka šā gada februārī ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) uzdeva Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra pienākumu izpildītājam valsts sekretāra vietniekam Andrim Liepiņam sniegt skaidrojumu par ministrijas izstrādāto likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums".
Ministrs uzdeva sniegt skaidrojumu par nepieciešamību veikt izmaiņas pašreizējā regulējumā un likumprojektā iestrādāto priekšlikumu pamatojumu, par cilvēku skaitu, kurus skars šīs izmaiņas, kā arī sniegt citu informāciju par situāciju ar denacionalizēto namu dzīvokļu īrniekiem.
Jau ziņots, ka Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi un starpinstitūciju saskaņošanai nodevusi Dzīvojamo telpu īres likumprojektu, kas paredz mazāku īrnieku tiesību aizsardzību nekā patlaban spēkā esošais likums "Par dzīvojamo telpu īri".
EM informēja, ka patlaban ir spēkā 1993.gada likums "Par dzīvojamo telpu īri", kas ietver izteiktu īrnieku tiesību aizsardzību, turpretī izīrētāja tiesības ir ievērojami ierobežotas. Ministrija sākusi darbu pie jauna regulējuma izveides, lai sabalansētu īrnieka un izīrētāja interešu ievērošanu.
Likumprojekts tajā pieļauto nepilnību dēļ jau izraisījis īrnieku organizāciju iebildumus, tāpēc Rīgas Namīpašnieku biedrība nosūtījusi Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V) vēstuli ar aicinājumu visdrīzākajā laikā sarīkot apaļā galda diskusiju ar EM, pašvaldību, namīpašnieku un īrnieku organizāciju pārstāvju piedalīšanos, lai rastu iespējami labākos risinājumus likumprojekta pilnveidošanai.