Mikroķirurģijas centrā veikta endoskopiskā kubitālā tuneļa operācija, kas ir pirmā šāda veida operācija Latvijā.
Operāciju pagājušajā nedēlā veica dakteris Uldis Krustiņš un dakteris Mārtiņš Kapickis. Klātienē ar šo metodi ārsti pirmo reizi iepazinās pirms trim gadiem praktisko apmācību seminārā 1. Baltijas rokas ķirurgu kongresā un nolēma, ka šādu operāciju nepieciešams ieviest arī Latvijā.
Pagājušā gada decembrī vairāki Mikroķirurģijas centra ārsti Berlīnē apmeklēja kursus, ko organizēja visā pasaulē pazīstamais šīs ārstēšanas metodes ieviesējs profesors R. Hofmanis. Savukārt šī gada februārī centrs iegādājās nepieciešamo aparatūru.
Kubitālais tunelis atrodas elkoņa locītavas iekšpusē, un caur to iet elkoņa nervs. Visbiežākie traucējumi, ar ko pie ārstiem vēršas pacienti, ir mazā pirkstiņa un zeltneša tirpšana. Ja šis nervs ir nospiests ilgstoši, izdilst plaukstas muskuļi un vairs nav iespējamas precīzas pirkstu kustības.
Līdz šim kubitālā tuneļa sindroma operācijas tika veiktas ar gariem (20–25 cm) griezieniem pa augšdelma, elkoņa un apakšdelma iekšējo virsmu. Sadzīstot brūce rada rētu, kas var ne tikai traucēt kosmētiski, bet arī radīt saaugumus un atsevišķos gadījumos atkārtoti nospiest nervu. Ar jauno metodi operācijas grieziens un vēlāk arī rēta ir tikai 1,5–2 cm gari, savukārt nerva kompresijas recidīva risks ir niecīgs.
Jaunā aparatūra un metodika būs izmantojamas ne tikai elkoņa nerva kompresiju ārstēšanā, bet arī citas lokalizācijas nervu endoskopiskajā ķirurģijā, kā arī nervu, cīpslu un, iespējams, arī asinsvadu transplantātu paņemšanai minimāli invazīvā tehnikā un cīpslu saslimšanu diagnostikā, norāda Mikroķirurģijas centrs. No šīs metodes ieviešanas ieguvēji būs visi. Pacientiem tiks veiktas mazāk traumatiskas operācijas, un viņi ātrāk varēs atgriezties darbā. Savukārt ārsti tagad ir apguvuši progresīvu medicīnas tehnoloģiju, ko turpmāk varēs lietot un pilnveidot ikdienas darbā.