Ventspilī rada moduļmājas Āfrikas bēgļu izmitināšanai

© Juris Preņikovs

Jomā, kur likās – viss iespējamais jau ir izgudrots, divi latvieši patentējuši absolūti ģeniālu ideju – tādas saliekamas moduļmājas, kas padarīs cilvēku izmitināšanu visdažādāko kataklizmu gadījumos ievērojami lētāku.

Pirmais miljonu eiro vērtais pasūtījums nākamā gada sākumā ar norvēģu starpniecību jau ceļos uz Āfriku. Šie 240 moduļi gan nebūs pieticīgais bēgļu variants. Bagātīgāk labiekārtotās mājiņās mitināsies amerikāņu investoru algoti dimantu racēji. Līdz galamērķim mājiņai jāpavada krietns ceļš – vispirms pa jūrām un okeānu, pēc tam vēl 2000 kilometru pa Āfrikas sauszemi. Ievērojamu izdevumu daļu veido tieši transports. Šajā pozīcijā SIA Modul house apspēlē pilnīgi visus konkurentus.

Lai nevadātu gaisu

Savāztas guļus pusfabrikāta veidā, mājiņas aizņem tik maz vietas, ka vienā autofurgonā vai jūras konteinerā var ietilpināt astoņas. Bet salikt iespējams piecu minūšu laikā, turklāt bez kvalificētu meistaru klātbūtnes. Konstrukcijā ir integrēts īpašs mehānisms, kas mājiņu atskrūvē vaļā. Otrā variantā mājiņa tiek atvāzta, paceļot to stāvus ar celtni.

To, ka viss ģeniālais ir vienkāršs, tehniski pierādīt izdevies arhitektam projektētājam Jānim Kronbergam, bet brīvo tirgus nišu mācēja saskatīt uzņēmējs Raitis Ziemelis. Daudzus gadus darbojoties ēku demontāžas biznesā, viņš sāka domāt, kā varētu samazināt celtnieku vagoniņu transportēšanas izmaksas: "Strādājot pa visu Latviju, nācās pārvadāt tukšu gaisu." Pērn ideja jau bija noformējusies tiktāl, lai viņš Jānim Kronbergam varētu dot konkrētu darba uzdevumu un arī finansējumu ieceres virzīšanai.

Tātad, pirmkārt, Jānim bija jāizdomā, kā ar vienu mašīnu uz objektu aizgādāt daudzus namus. Otrkārt, šiem namiņiem jābūt izmantojamiem ārkārtas apstākļos – piemēram, karadarbības zonās vai vietās, kur notikušas dabas katastrofas.

Sāk ar baltu lapu

Lai neietekmētos no jau esošajiem risinājumiem, arhitekts nepētīja jau esošus projektus. Tikai savāca informāciju par transporta konteineru un transporta lidmašīnu kravas telpu izmēriem. Daudzās negulētās naktis vainagojās ar absolūti novatorisku risinājumu, par ko neviens līdz šim nav iedomājies. Ilgu laiku par to publiski runāt nedrīkstēja. Kāds varētu ideju nozagt. "Mūsu prece ir viegli kopējama, un mēs tad zaudētu savas priekšrocības tirgū," skaidro Jānis Kronbergs. Tagad mājiņu 131 pasaules valstī aizsargā seši dažādi izgudrojuma un dizaina patenti. Līdz šim līderi bija amerikāņi un francūži.

Modul house produkts tiek veidots no koka karkasa, pildīts ar vati, aplikts ar OSB un dzīvošanai ir krietni vien tīkamāks. Logus piegādā Ventspils uzņēmums Arbo, kokmateriālus – Kurekss. Tagad norisinās pārrunas ar ANO pārstāvi Ņujorkā, un iespējams, ka made in Latvia alternatīva teltīm tiks iepirkta centralizēti.

Palīdzēja pieredze

Jau šobrīd ražošanas ēkā Ventspils novada Vārves pagastā top atsevišķi moduļu pasūtījumi pašmāju tirgum, bet tas tiek darīts vien tādēļ, lai sagaidītu pirmo lielo peļņu, un tad jau uzņēmums orientēsies tikai uz lielajiem pasūtījumiem. Par līgumu slēgšanu jau interesējas uzņēmēji no Anglijas, Grieķijas, Itālijas.

Plānots, ka ražošanā tiks iesaistīti arī citi moduļmāju būvnieki Latvijā un, iespējams, arī ārzemēs – viņi strādās pēc franšīzes principa. Lielu kataklizmu gadījumos mēneša laikā ražošanu iespējams uzsākt tieši posta vietā.

Modul house pērn saņēmis Latvijas investīciju un attīstības aģentūras finansiālo atbalstu 5000 latu apmērā, tas ieguldīts izgudrojuma patentēšanā. Uz kopumā jau iztērēto 100 000 latu fona summa nav liela, taču parāda, ka arī valsts novērtējusi šo ideju. Aģentūras direktors Andris Ozols atzīst: "Modul house bija viens no tiem projektu iesniedzējiem, kas jau projekta pieteikumā bija sagatavojuši ļoti skaidru un precīzu iecerētā uzņēmuma attīstības scenāriju, kā arī perspektīvais produkts tika izteikti orientēts uz eksportu. Ļoti svarīgs aspekts bija tas, ka Modul house komandā bija iesaistīts arī uzņēmējs ar pieredzi uzņēmējdarbībā, kas, iespējams, ļāva projektam tik strauji īstenoties.

Svarīgākais