Medniekiem jānotic cūku mēra briesmām

Lai veterināru iecerētie Āfrikas cūku mēra profilaktiskie pasākumi izdotos, ar uzņēmuma Latvijas Valsts meži atvēlēto miljonu mednieku prēmēšanai vien var izrādīties par maz. Svarīgāk par naudu ir iegūt viņu pārliecību, ka pasākumi patiešām nepieciešami.

Daudzi vīri, īpaši cūkām pārbagātajā Kurzemē, pret ieceri samazināt populāciju par 90% izturas ar skepsi. Viņiem ir izdevīgs liels dzīvnieku blīvums – iebrauc mežā un kniedē tik nost. Nekādas piepūles. Šādu ērtību labad medību limiti gadu no gada netiek izlietoti un vienlaikus notiek dāsna rukšu piebarošana, kas veicina vairošanos.

Taču bīstamā slimība jau ir Latvijas pierobežā: Krievijā, Baltkrievijā, Lietuvā, un medniekiem sava filozofija jāmaina. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vecākais eksperts Mārtiņš Seržants skaidro: «Medniekiem ir izdevīgāk tagad samazināt populāciju, nevis riskēt ar visas sugas neatgriezenisku pazaudēšanu.» Tieši tā noticis Kaukāzā, kur politisku konfliktu dēļ deviņdesmito gadu beigās valstīm nebija laika pievērsties bīstamās slimības profilaksei un tagad meža cūkas tikpat kā nav sastopamas. «Mednieki būs pirmie zaudētāji, ja mēs tagad nerīkosimies,» rezumē speciālists.

No medību viedokļa šī ziema nav bijusi medībām labvēlīga, sniega nav. Meža cūkām jau sāk dzimt sivēni, un mednieki iepauzē. Vai viņu aktivitāti veicinās nauda, rādīs laiks. Valdība uzdevusi Zemkopības ministrijai līdz 1. jūlijam izstrādāt slimības ilgtermiņa profilakses pasākumu plānu. Šim dokumentam jāpaskaidro, kā līdz medniekam nonāks 35 eiro par katru nošauto cūku un kādi apliecinājumi būs jāiesniedz, lai cūkas nekristu tikai uz papīra. Te gan jāprecizē, ka valsts pateicības par cūku šaušanu saņems vien tie medību kolektīvi, kas savu medību limitu būs apguvuši jau vismaz 70% apmērā. Kopējais pieļaujamais nomedījamais apjoms būs 66 000 cūku. Pēc šīm dižmedībām meža cūku skaitam Latvijas mežos un ārēs nevajadzētu pārsniegt 15 000 īpatņu, kas ievērojami samazinās slimību pārnešanas risku.

PVD jau tagad izmaksā kompensācijas medniekiem par mēra analīzēm piegādātiem paraugiem. Mednieks atved meža cūkas mandeles, liesu, nieres, limfmezglus un asinis, bet pretī saņem 21 eiro. Vismaz degvielai sanāk. Dienests jau ir ievācis 700 cūku paraugus, bet vēl nepieciešami aptuveni 3000.

Zemkopības ministrijas atbildīgais speciālists Jānis Bārs gan uzsver, ka gadījumā, ja slimība patiešām tiks konstatēta arī Latvijā, situācija kardināli mainīsies un ilgtermiņa profilakses pasākumu vietā būs nepieciešami tūlītēji radikāli risinājumi.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais