Būs elektrības rēķinu atlaide, ne pabalsts

Trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas rēķinos tiks ietverta atlaide, lai kompensētu elektrības cenu kāpumu, par šādu risinājumu pirmdienas pēcpusdienā vienojās valdību veidojošo partiju koalīcija.

«Te nav diskusijas par naudu, līdzekļu ir pietiekami, bet jautājums, kā to izdarīt ar mazāku administratīvo slogu, atzina valdības vadītāja Laimdota Straujuma. Šodien valdībai jāpieņem galīgais lēmums.

Valdība varēja izvēlēties starp vairākiem variantiem – līdz šim publiski tika apspriesti trīs: atbalsts trūcīgajiem dzīvokļu pabalsta ietvaros (jāadministrē Labklājības ministrijai un pašvaldībām, kam tās nepiekrita), atlaides pie elektrības rēķiniem vai vienkārši jaunu – elektrības pabalstu. Labklājības ministrs Uldis Augulis apliecināja, ka koalīcijas padome vienojusies paredzēt atlaidi rēķinā. «Mēs vairs nerunājam par pabalstu,» teica U. Augulis. «Pašvaldība sniegs informāciju elektrības piegādātājam, piegādātājs atbilstoši šai informācijai uzreiz rēķinos iekļaus atlaidi, bet valsts norēķināsies ar piegādātāju atbilstoši valdības piešķirtajam budžetam.»

Šodien valdībā LM iesniegs lēmumprojektu, kur būs paredzētas šīs iniciatīvas. Premjerministre sacīja, ka jāmeklē labākais tehniskais risinājums, taču politiski tur vairs neesot daudz ko lemt. Visi esot vienisprātis, ka nauda šī jautājuma risināšanai jāpiešķir. «Ja pašvaldības ir pret to, ka caur dzīvokļa pabalstu risina šos jautājumus, tad tādu ceļu iet nevaram,» teica ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. Viņš gan neizklausījās apmierināts ar šādu koalīcijas lēmumu un bilda, ka aktuāls ir jautājums, vai visi elektrības piegādātāji būs ar mieru pildīt sociālās palīdzības funkcijas. «Tāpēc šis varētu būt pagaidu risinājums, bet pusgada laikā mēs meklēsim citu risinājumu, tas varētu būt līdzīgs, kādu pašlaik vēl īsteno Latvenergo ar starta tarifu. Šādu tarifu varētu piemērot trūcīgām un maznodrošinātām personām, un to veiktu Sadales tīkli, saņemot informāciju no Labklājības ministrijas un pašvaldībām,» stāstīja Vjačeslavs Dombrovskis. L. Straujuma to nosauca par Aizsargātā lietotāja koncepciju.

Atlaide trūcīgajiem un maznodrošinātajiem būtu pieci eiro pie patērētiem 100 kilovatiem, iespējams, jo vairāk patērēts, jo lielāka būtu atlaide, taču pagaidām elektrības lietotājiem to skaidri pateikt neviens nevar. Tāpat arī to, cik tad valstī ir maznodrošinātu personu vai ģimeņu un kuras ģimenes par tādām var apstiprināt. Ja trūcīgu personas statusu nosaka atbilstoši valdības noteikumiem, tad maznodrošinātais – katrā pašvaldībā ir savs.

Pēc LM datiem, janvārī Latvijā bija 83 273 personas, kuras saņēmušas trūcīgā statusu, bet par maznodrošinātām LM informāciju nevāc, to Neatkarīgajai apliecināja ministrijā. Pēc ministra

U. Auguļa teiktā, atlaide elektrībai varētu skart ap 200 000 cilvēku. «Mēs rēķināmies ar to, ka līdz ar jaunu atbalsta veidu, maznodrošināto skaits varētu pieaugt, jo ne visi ir lūguši šādu statusu piešķirt,» teica U. Augulis.

Trūcīgas personas statusu iegūst personas, kuras atbilst konkrētiem nosacījumiem, viens no tiem – personai pēdējo triju mēnešu laikā kopējie ienākumi nepārsniedz 128,06 eiro mēnesī. Savukārt maznodrošinātas personas ienākumu līmeņus nosaka pašvaldības, un ienākumu līmeņi var pārsniegt trūcīgā ienākuma līmeni, piemēram, Rīgā ienākuma slieksnis ir minimālā mēnešalga uz vienu ģimenes locekli mēnesī.

Svarīgākais