Koalīcijas partijas parakstīs un iesniegs Saeimā Satversmes preambulas projektu

Visas koalīcijas partijas vienojušās par Satversmes preambulas turpmāko virzību un preambulas projektu plānots parakstīt trešdien, 12.februārī, šodien pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja premjerministre Laimdota Straujuma (V).

Valdības vadītāja skaidroja, ka visas koalīcijas partijas trešdien preambulas projekta tekstu vēl precizēs un parakstīs kā kopīgo priekšlikumu, kas tiks iesniegts Saeimā.

Ja koalīcijas pārstāvji parakstīsies par preambulas projekta teksta virzīšanu izskatīšanai Saeimā, tas nonāks izskatīšanā Saeimas Prezidijā, kuram būtu jālemj par tā iekļaušanu parlamenta sēdes darba kārtībā, aģentūrai LETA iepriekš skaidroja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V).

Ja Prezidijs pieņemtu pozitīvu lēmumu, tad parlamentam būtu jālemj, vai to nodot izskatīšanai komisijās.

Kā ziņots, koalīcijas partijas ir gatavas virzīties uz Satversmes preambulas pieņemšanu Saeimā un šonedēļ varētu notikt šī jautājuma pieteikšana skatīšanai parlamenta Juridiskajā komisijā. Netiek izslēgta iespēja, ka preambulas tekstam tiks iesniegti vairāki priekšlikumi.

Jau vēstīts, ka Satversmes preambulas jaunajā projektā vairs nav minēts "valstsnācijas" jēdziens. Koalīcijas partneriem izdalītajā skaidrojumā pausts, ka, lai gan šis jēdziens nav lietots, taču lietas būtību tas nemaina, jo konkrētāk atklāti attiecīgā vārda atsevišķi elementi.

Līdz šim jurista Egila Levita piedāvātajā preambulas tekstā bija teikts: "(...) nācijas saliedēšanās un nacionālās pašapziņas veidošanās rezultātā 1918.gada 18.novembrī latviešu vēsturiskajās zemēs proklamētā Latvijas Republika ir izveidota uz latviešu nācijas negrozāmās gribas un tās neatņemamo pašnoteikšanās tiesību pamata, lai varētu brīvi pašnoteikties un kā valstsnācija veidot nākotni pati savā valstī."

Savukārt jaunajā projektā šis punkts skan šādi: "1918.gada 18.novembrī proklamētā Latvijas Republika ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes, balstoties uz latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu un tās neatņemamajām pašnoteikšanās tiesībām, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu ikviena cilvēka un visas tautas brīvību un veicinātu labklājību."

Svarīgākais