Operas valde veidos auditoru rekomendāciju ieviešanas plānu

Latvijas Nacionālās operas (LNO) auditoru rekomendācijas tiks sadalītas pēc sarežģītības pakāpes un līdzekļiem, kas nepieciešami to ieviešanai, un tiks izveidots šo rekomendāciju ieviešanas plāns.

Valde ir pārliecināta, ka var veiksmīgi vadīt operas darbību. Daļa no rekomendācijām jau esot īstenota pirms audita beigām. Piemēram, izstrādāts detalizēts budžets pa struktūrvienībām, kā arī pamatprincipi jauniestudējumu un repertuāra izrāžu pašizmaksas aprēķināšanai. Jau ieviesti arī iekšējās kārtības principi rēķinu apmaksas kārtībai.

Jaunā valde turpinās darbu pie rekomendāciju ieviešanas, taču ir ieteikumi, kuri prasīšot ilgāku ieviešanas laiku, kā, piemēram, vienotas apmaksas sistēmas principu ieviešana.

LNO valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš iepriekš stāstīja, ka jaunā valde turpina darbu pie labas pārvaldības principu ieviešanas visā finanšu un operatīvās vadības procesā ar mērķi nodrošināt tā saprotamību, caurskatāmību un efektīvu analīzi.

Operas valde izveidojusi arī pārvaldes mehānismus izstrādātā budžeta faktiskās izpildes kontrolei. Process ietverot atbildību definēšanu par budžeta faktiskās izpildes atbilstību plānotajam. LNO valde sākusi arī grāmatvedības un finanšu uzskaites sistēmas sakārtošanu, nepieļaujot nākamo periodu ieņēmumu izmantošanu kārtējo izdevumu segšanai. Finanšu saistības tikšot uzskaitītas regulāri un sistemātiski.

Jau ziņots, ka "Deloitte Latvia" veiktā LNO finanšu un juridiskā audita rezultāti norādījuši uz nepilnībām līdzšinējā Nacionālās operas vadīšanā. Auditā konstatēts, ka nepilnības skar visas audita laikā apskatītās jomas.

Audita veicēji LNO rekomendē nodrošināt tiešāku valsts finansējuma apjoma sasaisti ar LNO iekšējiem rezultatīvajiem rādītājiem un ārējiem ekonomiskajiem rādītājiem, kā arī nodrošināt, ka visām deleģējamām funkcijām un uzdevumiem tiek skaidri definēti sasniedzamie rezultatīvie rādītāji.

LNO operatīvos mērķus un rezultatīvos rādītājus vajadzētu plānot atsevišķu struktūrvienību līmenī, operatīvās darbības plānošanā izmantojot izrāžu pašizmaksas aprēķinu.

Auditori arī rekomendē LNO izstrādāt budžetu trīs līdz pieciem gadiem atbilstoši izstrādātajiem stratēģiskajiem mērķiem un plānotajiem sasniedzamajiem rezultatīviem rādītājiem, kā arī izstrādāt detalizētu naudas plūsmas budžetu. Papildus naudas plūsmas budžetam "Deloitte Latvia" aicina sekot līdzi peļņas un zaudējumu aprēķinam un bilancei, lai spētu savlaicīgi identificēt faktorus, kas var apgrūtināt nākamo periodu budžeta izpildi, piemēram, iespējamas nākotnes saistības.

"Deloitte Latvia" iesaka LNO izstrādāt operatīvos budžetus pēc struktūrvienībām, izrādēm vai pēc citas ieņēmumu-izdevumu struktūras, nodrošināt to sasaisti ar kopējo finanšu darbības budžetu. Arī operatīvajos budžetos vajadzētu veikt tā plānošanu, atskaiti, izpildes analīzi un kontroli. Audita veicēji iesaka izmantot izrāžu pašizmaksas aprēķinu, plānojot operatīvos un finanšu budžetus.

LNO izveidojot rentabilitātes analīzes metodiku, kura tiktu maksimāli sasaistīta ar grāmatvedības uzskaites izmaksu centriem, ļautu pieņemt objektīvākus lēmumus par LNO finanšu vadību attīstību un operatīvas darbības lēmumiem.

LNO rekomendēts veidot iekšējās kontroles sistēmas pamatprincipus un noteikt saistītās atbildības un pilnvaras kontroles funkciju veikšanai.

LNO ieteikts izstrādāt atalgojuma politiku kā iekšējo regulatīvo dokumentu, kas kopsavilkuma veidā aprakstītu visus darba samaksas veidus dažādām LNO darbinieku amatu grupām un tās noteikšanas pamatprincipus.

LNO jānodrošina iepirkumu sistēmiska plānošana - tostarp pēc struktūrvienībām vai noteiktām izrādēm. "Deloitte Latvia" rekomendē LNO veidot vienotu un automatizētu iekšējo iepirkumu reģistru, tajā iekļaujot informāciju par visiem iepirkumu pieteikumiem, kas tika vai netika apstiprināti, kā arī izstrādāt un ievest vienotu iepirkumu kārtības metodiku atbilstoši Publisko iepirkumu likumam. Audita veicējs norādīja, ka LNO jānodrošina arī pietiekams darbinieku daudzums iepirkumu vadībai, kas pašlaik nav pietiekams.

LNO padziļinātās izpētes finanšu un juridisko auditu par 2009.-2013.gada darbību veica auditorfirma SIA "Deloitte Latvia", kuru LNO izvēlējās iepirkumu konkursā. Pakalpojums tika nodrošināts par 15 000 latu (21 343 eiro), neskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Latvijā

Oktobra sākumā kopējā nodokļu parādu summa bija sasniegusi 854 miljonus eiro. "Nodokļu parāds nav noziegums, un problēmas rodas tad, ja uzņēmums mērķtiecīgi izvairās no sarunas ar VID. Mēs nevienu negribam iedzīt maksātnespējā, mēs gribam palīdzēt nonākt atpakaļ uz strīpas," uzsvēra Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Svarīgākais