Būvinženieris: Grāmatas no Gaismas pils jānes prom; ēka nav droša

 
©F64 Photo Agency

Grāmatu draugu ķēde bija viens no centrālajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas pasākumiem Rīgā. Šī bija sen plānota un izsludināta akcija, kuras īstenošana daļēji notika arī uzbūvētajā, bet ekspluatācijā vēl nenodotajā Gaismas pilī.

Grāmatu draugu ķēdei bija emocionāla nozīme, jo no vecās ēkas uz jauno aizceļoja tikai pāris tūkstoši grāmatu no Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) glabātajiem vairākiem miljoniem iespieddarbu. Iepriekš izskanēja daudz lielāki skaitļi – gan 10 000, gan 15 000 akcijas laikā no rokas rokā nogādājamu izdevumu. Iespējams, grāmatu daudzums bija mazāks ne tikai tāpēc, ka cilvēki vēlējušies tās apskatīt un nofotografēties, bet arī tāpēc, ka ēku vēl nedrīkst izmantot pilnībā. Interesanti, ka Rīgas mērs Nils Ušakovs, kurš nav skopojies ar nelabvēlīgiem izteikumiem par Gaismas pils izskatu, kā arī vicemērs Andris Ameriks Grāmatu draugu ķēdē atradās vecajā bibliotēkas ēkā.

Būvinženieris norāda uz pārkāpumiem

Ir atlicis tāds nieks – saņemt vien pāris saskaņojumu, bet, kamēr to nav, Gaismas pils ēka publiskiem pasākumiem ir slēgta. Būvinženieris Sergejs Meierovics, kurš bijis Gaismas pils projekta konsultants, sarunā ar Neatkarīgo apgalvo – kamēr ēka nav nodota ekspluatācijā, tikmēr tajā nedrīkst ienest materiālas vērtības. Viņš uzskata, ka tiek pārkāpti viselementārākie noteikumi politikas vārdā, un šos pārmetumus adresē par Būvniecības likumu atbildīgajam ekonomikas ministram Danielam Pavļutam. Uz jautājumu, kā tad rīkoties ar grāmatām, kuras Gaismas pilī jau novietotas jaunajos plauktos, būvinženieris šerpi atcērt: «Jāved atpakaļ!» «Ja ar grāmatām kaut kas notiks, tad būs jāatbild Kultūras ministrijai un bibliotēkai,» piebilst S. Meierovics.

Viņam ir iebildumi par to, ka tehniskā ēka ar inženiertīkliem tiks pabeigta vēlāk. Lai ēku varētu pieņemt ekspluatācijā, šie darbi ir sadalīti kārtās, izriet no Kultūras ministrijas atbildes. S. Meierovics norāda, ka tas ir pretrunā ar būvniecības normatīviem: «Vispirms jābūt infrastruktūrai, lai var pieslēgt siltumu, elektrību un dzesēšanas iekārtas. Kad inženierim prasīju, kāpēc aukstumsistēmas atrodas pāri ielai, atbildēja, ka Birkerts nepiekrita, ka tās ir zem zemes.» Speciālists uzskata, ka sadalīšana kārtās veikta, lai nomaskētu patiesās viena kvadrātmetra izmaksas.

Cilvēku skaits – limitēts

LNB Atbalsta biedrības valdes loceklis Jānis Dripe aizvadītajā nedēļā Neatkarīgajai sacīja, ka pašlaik bibliotēkas ēkā ir pieļaujami pasākumi, kas netiek atzīti par publiskiem. Viņš gan piebilda, ka pirms ēkas nodošanas ekspluatācijā nebūtu ētiski tur ļaut ieiet cilvēkiem. Tomēr pēc Grāmatu draugu ķēdes gan izskanējusi informācija, ka pirmā stāva līmenī drīkstēs atrasties nelielas grupas pavadošas personas klātbūtnē. Tas arī saprotams, jo bibliotēkā jau ieplānoti daudzi Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumi, izstādes, konferences, diskusijas, koncerti un citas publiskas norises. Tiek pieļauts, ka ārvalstu tūristi un delegācijas gribēs apskatīt arī Gaismas pili no iekšpuses, tāpēc absolūts aizliegums tur uzturēties vēl pāris mēnešus radītu problēmas. Tagad grupām līdz 25 cilvēkiem būs atļauts uz neilgu laiku ienākt pirmā stāva līmenī.

Uz nenoteiktu laiku ir pārcelta kinētiskās izstādes Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam atklāšana. Izstāde Gaismas pils izstāžu zālē bija iecerēta no 19. janvāra līdz marta nogalei. Pašlaik interneta resursos var izlasīt tās aprakstu, bet, piemēram, Live Riga mājaslapā nav uzreiz redzamas piebildes, ka izstāde pagaidām atcelta.

Ko atklāja ugunsdzēsēji

Pagājušajā nedēļā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) komisija astoņos gadījumos ir konstatējusi nepilnības ugunsdrošības prasībās. Piemēram, divas no piecām evakuācijas izejām neatbilst ugunsdrošības prasībām, evakuācijas izejas kāpnēm izvēlēts neatbilstošs apdares materiāls, koka pakāpieniem ir neatbilstoša ugunsreakcijas klase. Vairāki pārkāpumi ir novērsti, bet citus varēs novērst apmēram divu mēnešu laikā. VUGD pieļauj, ka speciālistiem būs jāizvērtē arī atkāpes no normām.

J. Dripe sacīja, ka nav mērķis sasteigt ēkas nodošanu ekspluatācijā un nepilnību atklāšana un novēršana ir normāls process. Turklāt bibliotēkas nodaļas plānots pārcelt uz jauno ēku aprīlī, tāpēc nepilnību novēršanai esot pietiekami daudz laika. Ugunsdzēsēji pateikuši, ka atklātās un vēl nenovērstās nepilnības neietekmē cilvēku drošību jaunajā LNB ēkā.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!