Latvijas Banka pirmo 2 eiro īpaša dizaina apgrozības monētu izlaidīs gada beigās

Gada otrajā pusē Latvijas Banka plāno izlaist pirmo īpašo divu eiro monētu, šodien preses konferencē informēja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Centrālā banka plāno ik gadu laist apgrozībā divas īpašās divu eiro apgrozības monētas, līdzīgi kā tas bija ar latu monētām. To tematika gan varētu būt nedaudz citāda, "varbūt ne sēnes un skudra", teica Blūms. Šogad gada otrajā pusē tiks izlaista pirmā īpašā divu eiro monēta, papildinot Latvijas eiro monētu krājumus.

Patlaban Latvijā ienāk apritē arī citu eirozonas valstu eiro monētas. Blūms atzina, ka kopējais šādu eiro monētu īpatsvars mūsu valstī varētu augt, tomēr Latvijas Banka sagaida, ka arī turpmāk Latvijā pārsvarā būs Latvijas eiro monētas ar Latvijas simboliem.

Latvijas Bankas pārstāvja ieskatā, citu valstu eiro monētas padara apgrozībā esošo skaidro naudu interesantāku. Savukārt par numismātu un kolekcionāru interesi par Latvijas eiro monētām mums jābūt lepniem. Citās eirozonas valstīs kaltās eiro monētas nekādi netiks nodalītas no Latvijas eiro monētām un nekur netiks sūtītas atpakaļ, paskaidroja Blūms.

Tomēr turpmāk pēc vajadzības un iespēju robežās Latvijas Banka vērtēs Latvijas eiro monētu krājumu regulāru papildināšanu, izsverot, cik daudz un kādu monētu rezerves ir Latvijas Bankas rīcībā.

Kā ziņots, katru gadu katra eirozonas dalībvalsts var izlaist arī divas īpašās divu eiro monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus visas eirozonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu saskaņā ar kādu kopēju Eiropas Savienības valstu tēmu.

Īpašajām apgrozības monētām ir tādas pašas iezīmes un Eiropas puse kā parastām divu eiro monētām, taču pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku tām attēlots piemiņas motīvs. Īpaša dizaina eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eirozonā - tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro monētas.

Latvijā

Zilaļģu dēļ Rīgā nav ieteicams peldēties arī Daugavas peldvietā Rumbulā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa. Tāpat Zilaļģu masveida savairošanās dēļ peldēties aizliegts piecās Ogres novada neoficiālajās peldvietās.