Saeimas komisija konceptuāli atbalsta "čekas maisu” nepubliskošanu vēl 30 gadus

© f64

Saeimas Juridiskās komisijas deputātu vairākums šodien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja Nacionālās drošības komisijas (NDK) rosinātos likuma grozījumus, no kuriem izriet, ka vēl 30 gadus netiks publiskoti "čekas maisi" jeb informācija par personu sadarbību ar Valsts drošības komiteju (VDK).

To, ka grozījumi paredz arī nepubliskot "čekas maisus" vēl 30 gadus, iepriekš aģentūrai LETA norādīja NDK priekšsēdētājs Valdis Zatlers (RP).

Ar likuma grozījumiem par 30 gadiem tiks pagarināts personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu.

Likuma "Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu" 17.pants pašlaik nosaka, ka pēc 20 gadiem no šā likuma spēkā stāšanās dienas personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšana nav pieļaujama un tās iespējamo sadarbību ar VDK nedrīkst izmantot tiesiskajās attiecībās pret šo personu.

Likuma grozījumi paredz 20 gadus aizstāt ar 50 gadiem, tādējādi par 30 gadiem pagarinot personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu. Vēl 30 gadus paliktu spēkā kārtība par sadarbības fakta konstatēšanu sevišķajā kārtībā un par lietu par sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu izskatīšanu tiesā.

Likumprojekts sagatavots, lai saglabātu likumā noteiktā ierobežojuma nepārtrauktību, nosakot termiņa pagarinājumu uz 50 gadiem no likuma spēkā stāšanās dienas. Lēmums par termiņa pagarinājumu ir nepieciešams, lai aizsargātu valsts drošību un demokrātisko valsts iekārtu, uzskata atbildīgā komisija.

Ņemot vērā to, ka Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitāro seku dokumentēšanas centra (TSDC) rīcībā esošā informācija ir nepilnīga, publicējot šādus datus par personām, nezinot, kādu noziegumu atklāšanā personas ir piedalījušās, tiks radīts šo personu personiskās dzīves neaizskaramības un fiziskās drošības apdraudējums. Iespējamais sabiedrības ieguvums personu datu publiskas izmantošanas gadījumā nebūs samērojams ar konkrēto indivīdu aizskartajām tiesībām.

Nosakot termiņa pagarinājumu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanai, personai tiks saglabāta iespēja pieprasīt ziņas attiecībā uz sevi par iespējamo VDK dokumentu esamību TSDC rīcībā, izmantojot likumā noteikto kārtību. Tiks saglabātas tiesības personai griezties prokuratūrā ar pieteikumu par sadarbības fakta konstatēšanu.

Gatavojot likumprojektu, NDK sēdēs piedalījās un tika uzklausīti Tieslietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, SAB TSDC, Drošības policijas un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji.

Līdz ar šiem grozījumiem būs jāveic attiecīgi grozījumi arī Repatriācijas likumā un republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, norādīja NDK.