Kopš 2005.gada Konkurences padome (KP) ir atklājusi 23 aizliegtas vienošanās starp iepirkumu pretendentiem, teikts KP izdevumā "Konkurence tuvplānā".
Konkurences likumā par iepirkumu karteļiem teikts, ka tās ir aizliegtas vienošanās par piedalīšanos vai nepiedalīšanos konkursos vai izsolēs, vai par šīs darbības (bezdarbības) noteikumiem. Izņēmums ir tie gadījumi, kad konkurenti publiski darījuši zināmu kopīgu piedāvājumu un šā piedāvājuma mērķis nav kavēt, ierobežot vai deformēt konkurenci.
Latvijā konstatētie pārkāpumi, kas atbilduši likuma definīcijai, bijuši ļoti dažādi - atšķīries gan iesaistīto uzņēmumu skaits, gan pārkāpuma ilgums un plašums, gan veids, kā vienošanās īstenota. Arī pārkāpēju motivācija bijusi brīvi izvietojama uz skalas no konkurences tiesību nezināšanas, neuzmanības vai slinkuma līdz pat klajai ļaunprātībai. Tomēr visiem gadījumiem raksturīgs viens, pats galvenais rādītājs - kaitējums, ko pārkāpums nodara vai var nodarīt.
KP norāda, ka pretendentiem dažādos veidos maldinot iepircēju par reālo tirgus situāciju, iepirkumi tiek sadārdzināti, līdz ar to cieš iepircēji. Un, ja iepircējs ir valsts vai pašvaldības iestāde vai uzņēmums, cieš sabiedrība, kuras vārdā un interesēs iepircējs darbojas.
KP statistika liecina, ka kopš 2005.gada konkurences uzraugs ir atklājis 23 aizliegtas vienošanās starp iepirkumu pretendentiem. Kopumā konstatētajos 23 pārkāpumos ir bijuši iesaistīti 94 uzņēmumi, bet vidēji vienā pārkāpumā piedalījušies četri uzņēmumi.
Savukārt iepirkumu, kuros godīgu konkurenci šie pārkāpumi likvidējuši, ir bijis nesalīdzināmi vairāk. Tā vienā no šogad konstatētajiem pārkāpumiem gaitā konstatēti 322 iepirkumi, kuros daļa vai visi pretendenti savstarpēji aizliegti vienojušies.
KP atzīst, ka līdz šim 61% no visiem konstatētajiem iepirkumu karteļiem notikuši ar būvniecību saistītās nozarēs - būvniecības, ceļu būves un inženiertehnisko darbu iepirkumos. Savukārt pārējie pārkāpumi notikuši visdažādākajos tirgos - karteļos iesaistījušies gan mārketinga pakalpojumu un arhīvu pakalpojumu sniedzēji, gan ūdenslīdēju aprīkojuma tirgotāji, mazuta piegādātāji un metālapstrādes iekārtu tirgotāji un daudzi citi.
Pēdējos pāris gados KP novērojusi jaunu tendenci - vairākus konkurentus pārstāv viens un tas pats cilvēks, kas šiem uzņēmumiem gatavo piedāvājumus konkursiem. Šis cilvēks tad arī neizbēgami nodrošina, ka uzņēmumiem ir pieejama vienam otra komercinformācija un tādējādi godīga konkurence vairs nav iespējama. Tā pēdējo divu gadu laikā KP konstatējusi jau septiņus šādus gadījumus, kuros iesaistījušies kopumā 16 uzņēmumi.