Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šodien izdevis aizliegumu vēl piecu psihoaktīvo vielu un to saturošo izstrādājumu izgatavošanai, iegādei, glabāšanai, pārvadāšanai, pārsūtīšanai un izplatīšanai, aģentūru LETA informēja centra speciāliste Laura Ševčenko.
Aizliegums stāsies spēkā rīt, 20.decembrī.
Minētās vielas ir "5F PB-22", "AB-FUBINACA", "AKB48", "AM-2201 indazolkarboksamīda analogs" un "25I-NBOMe". Tās visas rada draudus iedzīvotāju veselībai un sabiedrības drošībai, uzsver Ševčenko.
Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes informācija liecina, ka minētās piecas vielas ir plaši izplatītas, bīstamas un ekspertīzēs tās tiek konstatētas vienas vai savienojumos ar citām vielām. SPKC ir saņēmis arī starptautiskus brīdinājumus par vielu bīstamību un to plašu izplatību Eiropā.
Jau ziņots, ka, 14.novembrī stājoties spēkā likumam "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību", SPKC izdeva pirmo aizliegumu "legālajās narkotikās" plaši izplatītai vielai ''5F-AKB48''.
Vielas ''5F-AKB48'' iedarbība var līdzināties kanabisa izraisītai iedarbībai un var radīt draudus veselībai. Vielas ''5F-AKB48'' un tās saturošu izstrādājumu lietošana var izraisīt agresīvu un neprognozējamu rīcību, tahikardiju, sirds aritmiju, kas saistās ar palielinātu infarkta risku, paaugstinātu asinsspiedienu, tremoru, psihozi un nieru nepietiekamības risku. Tāpat šīs vielas un tās saturošu izstrādājumu lietošana var radīt nopietnu kaitējumu cilvēka veselībai, tā var būt bīstama dzīvībai, kā arī var radīt apdraudējumu sabiedrības drošībai.
Aizliegums nozīmē, ka būs aizliegta vielas ''5F-AKB48'' un tās saturošu izstrādājumu izgatavošana, iegādāšanās, glabāšana, pārvadāšana, pārsūtīšana vai izplatīšana. Tas nozīmē, ka trīs dienu laikā no lēmuma stāšanās spēkā viela ''5F-AKB48'' un to saturošie izstrādājumi fiziskām un juridiskām personām jānodod Valsts policijai. Ja fiziskā vai juridiskā persona triju darbadienu laikā no lēmuma spēkā stāšanās nenodod Valsts policijai vielu ''5F-AKB48'' vai tās saturošus izstrādājumus, Valsts policija vai izmeklēšanas iestāde vielu no aprites izņem.
Lai aizliegtu kādu psihoaktīvo vielu, SPKC ir jāsaņem informācija no institūcijas, kas ir tiesīga sniegt tiesu eksperta slēdzienu, vai arī par jaunu psihoaktīvo vielu informācija tiek iegūta no agrīnās brīdinājuma sistēmas, stāstīja Sevčenko. Pēc tam viena mēneša laikā tiek izvērtēta iesniegtā vai pieejamā informācija par šo vielu un pieņemts lēmums par vielas aizliegšanu. Ja viela ir jauna, tiek veikts vielas riska novērtējums. Pēc šīs procedūras SPKC rekomendē Veselības ministrijai pakļaut jauno psihoaktīvo vielu pastāvīgai kontrolei. Nepieciešamības gadījumā tiek lūgts arī citu ekspertu viedoklis par jauno vielu un tās pielīdzināmību narkotiskai vai psihotropai vielai.