Operas jaunā vadība finanšu situāciju sola stabilizēt 2015.gadā

Latvijas Nacionālās operas (LNO) finanšu situāciju varētu stabilizēt 2015.gadā, kad operas bāzes finansējums varētu būt 4,8 miljoni latu, šodien preses konferencē pastāstīja LNO valdes locekle Inese Eglīte.

Valdība 17.decembrī atbalstīja 418 000 latu piešķiršanu operai šogad finansiālās darbības stabilizēšanai un īstermiņa saistību dzēšanai, 59 000 latu piešķirti grāmatvedības programmas "Navision" atjaunošanai, bet 2014.gadam tika atbalstīta 337 000 latu piešķiršana Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu īstenošanai un izrāžu iestudēšanai. Piešķirtā summa bija par 100 000 latu mazāka par prasīto.

Nākamgad LNO no valsts budžeta plānots piešķirt 4 806 399 latus, papildus plānots piešķirt mērķdotāciju skatuves tehnoloģiju uzlabošanai 500 000 latu apmērā.

Eglīte stāstīja, ka valde mēģina sabalansēt finanšu situāciju, tomēr to nevarēšot izdarīt līdz 2015.gadam. Finansējums bijis nepieciešams, lai noslēgtu šo gadu bez parādiem un īstenotu nākamā gada saistības.

LNO valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš norādīja, ka galvenokārt ar finansējuma piešķiršanu panākta operas darbinieku pilna darba slodžu atjaunošana. Iepriekš darba slodzes bija samazinātas uz 85%, lai taupītu līdzekļus.

LNO nākamajā sezonā paredzēts iestudēt astoņus jauniestudējumus un trīs lielkoncertus. To vidū ir vairāki latviešu autoru jaundarbi, kas iekļauti Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā. Bez piešķirtā finansējuma darbu iestudējumi būtu apdraudēti. Arī, atceļot pasākumus, rastos zaudējumi, tiktu iedragāts gan operas prestižs, gan Rīgas kā kultūras galvaspilsētas prestižs.

2015.gadā operā plānojot uzvest vairākas Džakomo Pučīni operas. 2016.gadā tiek plānoti arī vairāki krievu autoru operu uzvedumi.

Jau ziņots, ka informatīvajā ziņojumā par LNO turpmākās darbības priekšlikumiem apgrozāmo līdzekļu stabilizēšanai un finansiālas darbības uzlabošanai, kuru šodien pieņēma zināšanai Ministru kabineta sēdē, norādīts, ka LNO ir iztērējusi 85% valsts budžeta dotāciju pirmajos deviņos mēnešos. Secināts, ka par gada pēdējo ceturksni nav skaidrs nedz ieņēmumu, nedz izdevumu plāns. Finansējums pirmajos deviņos šī gada mēnešos pārsniegts, lai sabalansētu budžetu un norēķinātos par pārsniegtajām saistībām.

Svarīgākais