Brīvdienu ceļvedis kultūrā

Ko darīt nedēļas nogalē, kādiem kultūras vilinājumiem ļauties? Kurp doties vai varbūt labāk palikt mājās? Lemiet paši, jo kultūra ir pieejama arī, neizejot no mājas.

 

IESPAIDI UN PARALĒLES

Mākslas muzeja Rīgas birža Lielajā izstāžu zālē (Doma laukums 6, Vecrīga) iespējams apskatīt interesantu izstādi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, kas iepazīstinās ar 20. gadsimta pirmās puses beļģu un latviešu glezniecību. Tolaik Latvijas mākslā iestrāvoja beļģu ietekme, kas pieņēmās spēkā 30. gados, izraisot īstu beļģu modi vietējā glezniecībā. Beļģu ietekmi veicināja arī 1927. gada rudenī Rīgā sarīkotā vērienīgā Beļģijas mākslas izstāde. Par galveno figūru izvirzījās temperamentīgais flāmu ekspresionisma adepts Jānis Tīdemanis, ietekmējot Kārli Padegu un citus jaunākās paaudzes pārstāvjus. Par latviešu beļģi dēvētais modernists izglītojās Antverpenes Karaliskajā mākslas akadēmijā, meistarību pēcāk pilnveidojot Augstākajā mākslas institūtā pie Izidora Opsomera. 1930. gadā Beļģiju apmeklēja Eduards Kalniņš un Valdis Kalnroze. Turpat, Boses zālē, apskatāma beļģu mākslinieka Armāna Rasanfosa izstāde Armāns Rasanfoss. Liktenīgā.

***

NELSONS PARĪZĒ

Sestdien, 14. decembrī, kanāls Mezzo, ko piedāvā Lattelecom interaktīvā TV un lielākie Latvijas kabeļoperatori, aicina pie ekrāniem Andra Nelsona (attēlā) fanus. Klasiskās mūzikas koncertā (Bēthovens, Štrauss) Andris Nelsons darbosies pie Orchestre de Paris diriģenta pults. Solists – jaunā armēņu – vācu vijoļspēles zvaigzne Sergejs Hačaturjans. Koncerta sākums pulksten 15 pēc Latvijas laika.

***

UGAS SKULMES ATMIŅAS

Mākslinieka Ugas Skulmes Atmiņu grāmata, manuprāt, ir viens no nozīmīgākajiem pēdējā laika izdevumiem latviešu kultūrā. Šo izdevumu drošu sirdi varu ieteikt visiem, kas interesējas par 20. gadsimta latviešu kultūras cilvēkvēsturi. Tā ir aizraujoša lasāmviela, patiesa dēka, kurā leģendāras personības tiek atklātas jaunā, subjektīvā, turklāt ļoti dzīvelīgā gaismā. Apgādā Neputns tapušais izdevums piedāvā arī bagātīgu fotomateriālu. Tas izdots, pateicoties Jurģa Skulmes iniciatīvai. Viņš apgalvo, ka Uga Skulme šīs atmiņas rakstījis Hruščova atkušņa laikā, nedomājot par publicēšanas iespējām. Dēls viņam palūdzis saglabāt ģimenei skaistos un aizraujošos Ugas Skulmes stāstus. Tagad tie pieejami visiem.

***

PUTNIŅA UN ŠAPIRO GAIDĪŠANAS SVĒTKI

Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu LTV1 sestdien pulksten 12.55 demonstrēs dramaturga Paula Putniņa darba Gaidīšanas svētki iestudējumu, kuru 1981. gadā Jaunatnes teātrī veidojis leģendārais režisors Ādolfs Šapiro. Toreiz režisors skatītājiem piedāvāja neparastu un negaidītu risinājumu – bērnus izrādē atveidoja pieredzes bagāti aktieri, kuri šāda veida lomas atveidojuši kādreiz jaunībā, bet vecākus tēlo gados krietni jaunāki aktieri.

Svarīgākais