Latvijā sals prasījis jau 28 cilvēku dzīvības

© F64 Photo Agency

No septembra sākuma līdz 11.decembrim Latvijā sals prasījis 28 cilvēku dzīvības, aģentūra LETA uzzināja Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā.

Kā pastāstīja centra direktore Aija Mežsarga, visvairāk nosalušo atrasti Rīgas rajonā - 18, vēl četri Vidzemē, četri Latgalē un divi Zemgalē. 15 nosalušie atrasti uz ielas, pieci mežā un pārējie - citās vietās.

Septiņiem mirušajiem asinīs konstatēta alkohola klātbūtne.

Vairums nosalušo jeb 23 bijuši vīrieši. Trīs mirušie bijuši 30 līdz 40 gadus veci, viens - 40 līdz 50 gadus vecs, 11 - 50 līdz 60 gadus veci, astoņi - 60 līdz 70 gadus veci un pieci 70 vai vairāk gadus veci.

Atdzišanas rezultātā organisms sāk zaudēt siltumu ātrāk, nekā spēj to atjaunot, skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi. Alkohola lietošana būtiski palielina nosalšanas risku, jo tā ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo. Hipotermiju var veicināt arī dažādas saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi un dažādas traumas.

Visjūtīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāka gadagājuma cilvēki. Mediķu ieteikumi aukstajā laikā ir vienkārši - vilkt siltus, mitrumu necaurlaidīgus apavus, galvā likt cepuri un ap kaklu šalli, valkāt dūraiņus, jo tie silda labāk nekā pirkstaini cimdi, izvēlēties mitrumu necaurlaidīgas un siltumu saglabājošas virsdrēbes un vilkt vairākas apģērba kārtas, kas nav cieši pieguļošas ķermenim, tādējādi ļaujot asinsritei brīvi cirkulēt.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais