Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās no atklātas uguns būvniekam nodotajā daļā

© F64 Photo Agency

Ugunsgrēks 20.jūnijā izcēlies būvnieka rīcībā nodotajā Rīgas pils daļā un tā iemesls bijusi atklātas uguns avots, secinājuši VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pieaicinātie eksperti.

Ņemot vērā, ka gan jumts, gan jumta konstrukcijas plaši cieta ugunsgrēkā, pastāvīgā jumta izbūvei ir nepieciešams tāds tehniskais projekts, kurā ir ņemts vērā ēkas jumta konstrukciju reālais stāvoklis un ēkas konstrukciju nestspēja pēc ugunsgrēka, skaidroja Strautmane.

"Tāpēc, lai uzsāktu jumta būvniecības darbus, VNĪ ir pasūtījusi neatkarīgu ekspertu vērtējumu pārstrādātajam tehniskajam projektam. Tas dos garantiju, ka pārstrādātais projekts ir atbilstošs ēkas faktiskajam stāvoklim pēc ugunsgrēka, un drošību par no jauna izprojektētā jumta konstrukciju atbilstošiem risinājumiem. Tikai pēc šī izvērtējuma saņemšanas un tehniskā projekta izmaiņu apstiprināšanas atbildīgajās institūcijās, tajā skaitā Rīgas pilsētas būvvaldē, varēs uzsākt celtniecības darbus," sacīja Strautmane.

Kamēr notiek iepriekš minētā pārbaude un drošības izvērtējums, būvnieks - pilnsabiedrība "SBRE" - veic darbus zonās, kuras neskar projekta izmaiņas, kā arī nodrošina ēkas pagaidu jumta uzraudzību. Strautmane arī izteica pateicību būvniekiem par operatīvu rīcību, savedot kārtībā pils pagaidu jumtu pēc novembra beigās notikušās vētras.

"Arī turpmāk sagaidām atbildīgu būvnieku rīcību ugunsgrēka seku novēršanā Rīgas pilī," piebilda Strautmane.

Jau ziņots, ka ugunsgrēks 20.jūnijā izcēlies būvnieka rīcībā nodotajā Rīgas pils daļā un tā iemesls bijusi atklātas uguns avots - dzirkstele, kvēlojoša cigarete vai jebkurš cits atklātas uguns avots, secinājuši VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pieaicinātie Igaunijas eksperti.

Ņemot vērā, ka ugunsgrēka izcelšanās avots saskaņā ar VNĪ pieaicināto ekspertu atzinumu bijis būvobjektā, par ko saskaņā ar līgumu atbild būvnieks, VNĪ prasa, lai pilnsabiedrība "SBRE" par saviem līdzekļiem novērš ugunsgrēka sekas. Provizoriski aplēstās šo darbu izmaksas ir 4,3 miljoni latu.

VNĪ jau nosūtījis būvniekam vēstuli ar prasību saviem spēkiem un par saviem līdzekļiem novērst postījumus. Vienlaikus iesniegti pieteikumi apdrošinātājiem AAS "Baltijas Apdrošināšanas nams" (BAN) un "BTA Insurance Company" (BTA) par zaudējumu atlīdzību.

Savukārt "SBRE" šodien jau preventīvi medijiem izplatīja vēstījumu, ka uzskata VNĪ paziņojumu par spekulatīvu, jo ugunsgrēka izmeklēšanā piedalās vairāki dažādo pušu pieaicinātie eksperti, tomēr oficiālo slēdzienu sniegs Valsts policijas izmeklēšana. Pēc būvnieka domām, VNĪ cenšas novērst uzmanību no savas atbildības par notikušo un sekām.

Kā ziņots, šā gada 20.jūnija vakarā Rīgas pilī, kurā noritēja rekonstrukcijas darbi, izcēlās ugunsgrēks. Kopējā pils degšanas platība bija 3200 kvadrātmetru - izdega jumta konstrukcijas un bēniņu telpa 2400 kvadrātmetru platībā, 4.stāvā - 600 kvadrātmetru platībā, bet 3.stāvā - 200 kvadrātmetru platībā. Par ugunsgrēka iemesliem tika sākts kriminālprocess.

Jūnijā notikušā Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas izdevumi tiks segti no pils būvniecībai paredzētā finansējuma 19,65 miljonu latu apmērā, 3.decembrī nolēma valdība.

Kopējie Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas izdevumi patlaban aprēķināti 421 071,55 latu apmērā, taču daļu no tēriņiem samaksājusi apdrošināšanas kompānija BTA. Tādējādi valdība nolēma, ka ugunsgrēka seku likvidēšanas izdevumi 326 927 latu apmērā jāsedz no jau iepriekš VNĪ paredzētā kopējā finansējuma Rīgas pils projektam.

Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajos dokumentos prognozēts, ka ugunsgrēka seku likvidēšanas izdevumu apmērs vēl palielināsies, jo pēc papildu projektēšanas darbu pabeigšanas būs nepieciešams veikt būvniecības darbus.

Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas darbus nodrošina pilnsabiedrība "SBRE", ar ko tika noslēgta vienošanās par ugunsgrēka seku likvidēšanas darbu veikšanu par 220 939 latiem bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Pagaidu jumta izbūve ir pabeigta gan virs Rīgas pils Baltās zāles, gan virs Rīgas pils Svētku zāles, gan Konventa daļas. No gruvešiem attīrītas visas telpas. Turpinās un nepieciešamības gadījumā turpināsies darbi telpu mitruma līmeņa samazināšanai. Saskaņā ar ugunsgrēka seku likvidācijas un pagaidu jumta izbūves darbu izpildes grafiku darbi tiks turpināti līdz 2014.gada maijam. Pilnsabiedrība "SBRE" līdz septembra sākumam veikusi darbus par 92 823 latiem bez PVN.

VNĪ jau jūlijā nosūtījusi vēstuli BAN ar lūgumu nekavējoties saskaņot un apmaksāt Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas ārkārtas darbus 220 939 latu bez PVN apmērā ar norādi, ka šis ir Rīgas pils ugunsgrēka likvidācijas ārkārtas darbu izmaksu aprēķins un tas nav uzskatāms par galīgo seku un seku novēršanas zaudējumu aprēķinu.