Lai gan valdība atkal papildus piešķīrusi veselības nozarei 2,5 miljonus latu kompensējamo medikamentu apmaksai, var teikt, ka kompensējamo zāļu sistēma strādā uz deficīta robežas, jo šis nav pirmais ekstra piešķīrums tā vietā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu sistēmas darbību.
Turklāt šī nauda piešķirta no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Veselības ministrija (VM) valdībā paskaidro, ka papildu finansējums kompensējamo medikamentu budžetā šogad ir nepieciešams, lai samazinātu finanšu deficītu un lai nodrošinātu pilnvērtīgu pacientu ārstēšanu ambulatorās veselības aprūpes līmenī. Neatkarīgā rakstīja, ka kompensējamo medikamentu budžetā katru gadu tiek iedalīts mazāk naudas, nekā reāli ir nepieciešams pat pašu vispieticīgāko vēlmju un likumu izpildei. 2013. gadā ar papildu piešķīrumiem kompensējamiem medikamentiem budžets ir 82,8 miljoni latu, bet gada sākumā tas bija vien 78,5 miljoni latu. Situāciju raksturo arī nākamajā gadā plānotais – 81,8 miljoni latu, kas ir mazāk nekā šogad izlietots. Taču vairāk nekā šogad sākumā plānots. Šādas skaitļu spēles ir apliecinājums tam, kā veido kompensējamo zāļu budžetu – jau ar domu, ka būs iespējams prasīt papildu naudu. Turklāt pat no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Laikā, kad tapa nākamā gada budžets, kļuva zināms, ka kompensējamiem medikamentiem atkal plānots mazāks budžets nekā šogad. VM atzina: veidojoties deficītam gada laikā, papildu naudu varam gūt līdzekļu pārdales rezultātā nozares iekšienē vai papildu piešķīrumā. Taču vienlaikus VM uzsvēra, ka nākamajam gadam plānotais zāļu budžets ir lielākais pēdējos gados. Un šonedēļ valdībā, kad nesen kā apstiprināts nākamā gada budžets, VM, pamatojot papildu līdzekļu pieprasījumu, norāda, ka kompensējamiem medikamentiem 2014. gadā, salīdzinot ar šogad apstiprināto budžetu, ir paredzēts mazāks finansējums un tas nav pietiekams deficīta segšanai.
VM skaidro: kopējais finansējums 2013. gada sākumā bija 78 568 563 lati, kas ir par 8 558 220 latiem mazāk salīdzinājumā ar 2012. gada noslēgumu, un, lai daļēji segtu ambulatorajai ārstēšanai paredzēto kompensējamo medikamentu un materiālu iegādes izdevumu deficītu, šogad ar valdības lēmumiem jau piešķirti papildu līdzekļi 4,2 miljonu latu apmērā, tajā skaitā diviem miljoniem latu palielināta apropriācija citu pašu ieņēmumu izmantošanai.
Dati liecina, ka šāgada desmit mēnešos pacientiem aptiekās izsniegtas kompensējamās zāles par 67,6 miljoniem latu. Tajā skaitā lielāko daļu –
61 miljonu latu jeb 90,1 procentu – veido A un B sarakstā iekļautās zāles. C sarakstā iekļautās zāles izsniegtas turpat piecu miljonu latu apmērā (7,4 procenti) un Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna pasākumiem – 457 865 lati (0,7 procenti). Individuāliem pacientiem zāles izsniegtas 1,18 miljonu latu apmērā (1,18 procenti). VM aprēķinājusi: kopumā 2013. gadam nepieciešamie līdzekļi ir 85,3 miljoni latu, tāpēc vismaz 2,5 miljoni nepieciešami papildus.
Nākamajam gadam VM savukārt rēķina: ja izdevumi vidēji mēnesī ir robežās no 6,2 līdz 7,2 miljoniem latu, tad 2014. gadā gaidāmie izdevumi būšot apmēram 82 miljoni latu.
***
Kompensējamo zāļu sistēmas finanšu resursi
2012. gadā 84,6 miljoni latu
2012. gadā Sākotnējais budžets 78,6 miljoni latu. Budžets ar izmaiņām 82,8 miljoni latu
2014. gadā 81,8 miljoni latu jeb 116,6 miljoni eiro
Avots: Veselības ministrija