Iekšējā izmeklēšana Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā turpinās. Tajā tiek analizēta glābšanas darbu norise sabrukušajā Maxima, un būtiskākais jautājums, vai bija iespējams mazāks bojāgājušo un ievainoto glābēju skaits.
Otrajā nogruvumā gāja bojā trīs no viņiem, bet vēl 12 tika ievainoti. Divi – joprojām ārstējas intensīvajā terapijā, traumas ir ļoti smagas. Lemjot par prēmiju piešķiršanu glābšanas darbu veicējiem, valdība nav šķirojusi padotos no viņu puspriekšniekiem un priekšniekiem.
Prēmēt nolemts 493 personas, kas tieši piedalījās glābšanas darbos, un kopējā rezervētā summa ir 812 616 latu.
Iekšā gāja visi
Iekšā gruvešos gājuši visi, un apliecinājums tam atrodams mirušo sarakstā: ugunsdzēsējsglābējs, vada komandieris, daļas komandieris. Savukārt telekompānijas BBC nofilmētā ēkas jumta konstrukcijas trešā nobrukuma laikā kadra centrā redzams VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons sarkanā kaujas tērpā. Lai gan glābēji atradās samērā tuvu bīstamajai zonai, laimīgā kārtā neviens necieta.
Dienesta iekšējā izmeklēšanā tiek analizēta visa glābšanas operācijas norise un visi tās aspekti. Kas un kā notika pa sekundēm, vai pietika tehnikas, vai pareiza bijusi stratēģija. Maz ticams, ka glābēju darbā atklāsies tik būtiskas kļūdas, lai nāktos apšaubīt ar valdības lēmumu piešķirto prēmiju pamatotību, piemēram, VUGD priekšniekam Oskaram Āboliņam. Glābšanas darbu gaitā viņš personīgi pārņēma operācijas vadību, tostarp strādāja arī no sabrukušās ēkas iekšienes.
Taču neapstrīdami – tieši vadības pieņemtie lēmumi bija tie, kas nepasargāja glābējus no nāves un ievainojumiem. Vai tas vispār bija iespējams? Iekšlietu ministrija un arī atbildīgā komisija Saeimā šobrīd pieņem, ka operatīvie lēmumi bija labākie, kādi vien šajā sarežģītajā situācijā bija iespējami, un arī priekšnieku prēmijas ir godam pelnītas.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis norāda: «Priekšnieks un viņa vietnieki atradās tur diennaktīm un strādāja līdz spēku izsīkumam. Šis nav tas gadījums, ka mēs maksājam priekšniecībai, kas nav piedalījusies un tikai sēdējusi kabinetā.»
20 pret 3
Arī ministrijas valsts sekretāre Ilze PētersoneGodmane slavē glābēju vadītāju par profesionālu un koordinētu rīcību un saka: «Es neredzu nekādu iespēju, ka tur varētu būt kaut kādi milzīgi pārkāpumi.»
Jautājumu, vai viss tika izdarīts, lai trīs glābēji paliktu dzīvi, bet 12 netiktu ievainoti, vai tas maz bija iespējams, valsts sekretāre vērtē no cita skatpunkta:
«Es tādu situāciju nepieļauju. Līdz brīdim, kad notika otrs nogruvums un gāja bojā šie trīs cilvēki, mēs izglābām 20 citus cilvēkus. Mēs varam vaicāt, vai šo trīs cilvēku dzīvības ir vairāk vai mazāk vērtas, nekā to 20, ko mēs izglābām. Taču tie 20 būtu gājuši bojā, ja mēs nebūtu gājuši iekšā. Viņi atradās tur, no kurienes tie trīs cilvēki viņus izglāba. Ja šādos kausos sveram, tad matemātika ir divdesmit pret trīs, lai cik tas arī traģiski neizklausītos.» Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis rezumē: «Glābēji izglāba tos, ko varēja izglābt.» Tas esot dienesta vadības nopelns.
Glābšanas gatavības cena
Tāpat kā ikviens ierindas ugunsdzēsējs glābējs, kas Maxima drupās riskēja ar savu dzīvību, Oskars Āboliņš saņems 1008 latu prēmiju. Pēc nodokļu nomaksas uz rokas tie būs aptuveni 700 latu. Šo summu veido zemākā alga dienestā trīskāršā apmērā. Ņemot vērā priekšnieka algu prēmiju aprēķinos valdība finansiāli nevarēja atļauties. Līdzvērtīgas prēmijas saņems arī policijas izmeklētāji, kas strādāja notikuma vietā, mazākas tie, kas sargāja perimetru. Savukārt lielākas summas rezervētas tiem, kuri guva ievainojumus – viņi saņems desmit tūkstošus.
Šobrīd glābšanas dienesta darbinieki sabiedrības un politiķu acīs ir varoņi. Viņiem dod prēmijas, sola apdrošināšanu, labāku algu. Taču bijušais VUGD priekšnieks Aivars Straume bažījas, vai šie nopelni drīz atkal netiks aizmirsti: «Svētkos un nopietnos notikumos mūs sauc par varoņiem, bet, kad jādala budžets, saka, jūs 24 stundas dienā guļat vai novusu spēlējat.» Taču glābējiem jāmaksā ne vien par to, ka viņi glābj, bet arī par to, ka viņi ir vienmēr gatavi glābt. Bet, kas attiecas uz vienādām prēmijām visiem, vēl pirms operācijas norises izvērtēšanas, pieredzējušais ugunsdzēsējs samiernieciski saka: «Kurš tad var aprēķināt, cik kurš darba ieguldījis. Tās būtu raganu medības. Viens bija iekšā trīs reizes, otrs nebija ne reizi, bet koordinēja.» Tad jau pareizi vien ir – visiem, kas piedalījās, un vienādi.