Lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību un samazinātu bojā gājušo skaitu uz Latvijas autoceļiem, rosinās pievērst lielāku uzmanību prevencijas pasākumiem, izmaiņām normatīvajos aktos, kā arī Ceļu policijas darbam.
Par to pirmdien, 2.decembrī, Satiksmes ministrijā (SM) notiekošajā Ceļu satiksmes drošības padomes ārkārtas sēdē vienojās tās dalībnieki - satiksmes ministrs A.Matīss, iekšlietu ministrs R.Kozlovskis un pārstāvji no SM, IeM, CSDD, Valsts policijas un citām institūcijām.
"Pēdējā desmitgadē uz Latvijas ceļiem bija vērojams stabils satiksmes drošības uzlabojums, tomēr šogad progress ir apstājies un situācija ir palikusi iepriekšējā gada līmenī. Desmit gadu laikā ir izdarīts daudz, taču šobrīd ir jādomā par jauniem pasākumiem, kā situāciju uzlabot," atklājot sēdi, paziņoja A.Matīss.
Drošības padomes sēdes dalībnieki vienojās rosināt veikt virkni pasākumu, lai uzlabotu situāciju uz autoceļiem.
Viens no tiem ir VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" (CSDD) rosinātais priekšlikums turpināt darbu, lai daļu stacionāro fotoradaru varētu ieviest jau 2014.gadā, vienlaikus diskutējot par papildus pārvietojamo fotoradaru ieviešanas iespējām. CSDD arī aicināja apsvērt iespēju palielināt minimālā soda apmēru par braukšana ātruma pārsniegšanu, kā arī minimālā soda palielināšanu gājējiem. Tāpat CSDD rosināja izstrādāt normu, kas pēc konkrētā gadījuma izvērtēšanas ļautu pieņemt lēmumu, vai konfiscēt transportlīdzekli autovadītājam, kurš pie stūres sēdies vairāk nekā 1.5 promiļu reibumā vai arī narkotisko vielu ietekmē. Ceļu satiksmes drošības padome arī piekrita CSDD aicinājumam pievērst pastiprinātu uzmanību topošo autovadītāju apmācības procesam.
Savukārt Iekšlietu ministrija (IeM) situācijas uzlabošanai uz ceļiem piedāvāja ietvert normatīvajos aktos prasību gājējiem un velosipēdistiem, kuri diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotas vietas pārvietojas pa brauktuvi vai ceļu nomali, lietot apģērbu ar gaismu atstarojošiem elementiem. Tāpat IeM rosināja palielināt netrafareto policijas auto skaitu, kā arī uz autoceļiem regulāri organizēt lielos reidus, kuros šoferu organismā tiktu pārbaudīta alkohola un narkotisko vielu koncentrācija.
Padomes sēdes dalībnieki arī vienojās padziļināt satiksmes negadījumu cēloņu analīzi. Tas nākotnē ļautu precīzāk noteikt ceļu satiksmes negadījumu iemeslus, kas savukārt ļautu pieņemt pareizākus lēmumus ceļu satiksmes drošības situācijas uzlabošanā.
Ceļu satiksmes drošības padome plāno apsvērt iespēju turpmāk padomes sastāvā iekļaut nevalstisko un sabiedrisko organizāciju pārstāvjus, kuri saistīti ar ceļu satiksmes drošību.