Lai gan pasaulslavenais šahists un Krievijas prezidenta Vladimira Putina opozicionārs Garijs Kasparovs ir norādījis, ka vairāki politiķi atbalsta viņa pieteikumu pēc Latvijas pilsonības, iespēja, ka tā patiešām tiks piešķirta, ir visnotaļ maza, uzskata "Betsafe" bukmeikeri.
Iespēju, ka Saeima piešķirs Kasparovam Latvijas pilsonību, "Betsafe" ir novērtējis ar 15% (koeficients 5,75) iespējamību, savukārt iespēju, ka deputāti pilsonību atteiks, totalizators vērtē ar 85% (koeficients 1,11) iespējamību. Likmes var veikt "Betsafe" mājaslapā "www.betsafe.com".
Pilsonības likums paredz, ka personu, kurai ir īpaši nopelni Latvijas labā, var uzņemt Latvijas pilsonībā ar Saeimas lēmumu. "Tātad Kasparovam arī ir nepieciešami īpaši nopelni, lai kļūtu par Latvijas pilsoni. Kasparova norādītās šaha uzvaras Latvijā 70.gados ir triviāls iemesls. Par tām vien politiķi pilsonību nepiešķirs. Šo problēmu jau ir norādījuši vairāki deputāti - trūkst reāla pamatojuma," uzsver vadošais "Betsafe" bukmeikers Roberts Egle.
Viņš uzskata, ka tikpat svarīgs jautājums šajā gadījumā ir attiecības ar Krieviju. "Pilsonības piešķiršana vienam no redzamākajiem Kremļa oponentiem būtu aktīva nostāšanas pret Putinu, ko Latvijas politiķi diez vai ir gatavi darīt. Sekas Krievijai nelabvēlīgiem lēmumiem tikko jau varēja redzēt Lietuvas un Krievijas "piena karos", kad Krievija aizliedza importēt Lietuvas pienu, iespējams, politisku iemeslu dēļ. Toreiz Latvijas politiķi ļoti piesardzīgi formulēja savu nostāju, kas jau liecināja par izvairīšanos jebkādi konfliktēt ar Krieviju," skaidro Egle.
Pilsonības piešķiršanai ir nepieciešama stipra politiskā griba, bet pagaidām neviena Saeimas frakcija neizrāda reālu vēlmi atbalstīt Kasparova pieteikumu. Tas liecina, ka politiskie spēki pagaidām neredz sev labumu, kas rastos šī lēmuma rezultātā, norāda Egle. Situācija varētu mainīties decembrī, kad Kasparovs sola apmeklēt Latviju un personīgi tikties ar politiķiem.
Jau ziņots, ka Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijai šonedēļ paredzēta sēde, kurā varētu pārrunāt iespējamo tālāko procedūru saistībā ar Kasparova lūgumu viņam piešķirt Latvijas dubultpilsonību par īpašiem nopelniem valsts labā.
Komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) aģentūrai LETA skaidroja, ka tiks pārrunāta tālākā procedūra un deputāti apmainīsies ar viedokļiem šajā jautājumā. Turklāt Kasparovs savu vēstuli ir adresējis Saeimas frakcijām, nevis nosūtījis iesniegumu komisijai.
Arī Artūrs Avotiņš, kurš Kasparova vēstulē frakcijām norādīts kā koordinators, sazinājies ar Latkovski un aicināja komisiju neskatīt šo vēstuli. Avotiņš aģentūrai LETA uzsvēra, ka vēstule nebija adresēta Saeimai, bet konkrētām frakcijām un pēc frakciju atbilžu saņemšanas ar šo jautājumu varētu virzīties uz priekšu. Proti, desmit deputāti varētu iesniegt priekšlikumu par uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, kā to paredz Saeimas Kārtības rullis.
Arī Latkovskis sacīja, ka kopumā ir iespējami vairāki šādu jautājumu izskatīšanas varianti - iesniegumu var nosūtīt Saeimai, tad to vērtēs komisija, vai arī desmit deputāti var iesniegt priekšlikumu par uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā.
Slēgtā Sabiedrības saliedētības komisijas sēde par šo jautājumu paredzēta trešdien, 13.novembrī, liecina parlamenta darba kārtība.
Jau ziņots, ka Kasparovs vērsies pie vairākām Saeimas frakcijām ar lūgumu viņam piešķirt Latvijas dubultpilsonību par īpašiem nopelniem valsts labā.
Pēc šahista domām, ja Latvijas parlaments tomēr neatbalstīs pilsonības piešķiršanu, tas būšot signāls, ka Latvijas politiķi pārlieku raugās Maskavas virzienā. Kasparovs iepriekš intervijā Latvijas Televīzijai apgalvoja, ka jau esot runājis ar atsevišķiem Latvijas lēmējvaras pārstāvjiem, no kuriem saņemti pozitīvi signāli par iespējām piešķirt Latvijas pilsonību.