Ugunsdzēsēji mācību laikā pie Ičas upes tajā skalojuši putu balonus, Latvijas Televīzijas raidījumam "De facto" apgalvoja viens no mācību dalībniekiem, kurš vēlējās palikt anonīms.
Kā norāda raidījums, aculiecinieka teiktais ir diametrāli pretējs viņa komandiera teiktajam. Vīrietis bijis klāt mācībās un redzējis, kā kolēģi no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Tilžas posteņa Ičas upē skalojuši putu balonus, kas nozīmē, ka upē varētu būt nonākusi ķīmija koncentrētā veidā.
"Putas gāja pa gaisu un lija ūdenī. Tilženieki pēc tam vēl mucas [upē] skaloja, lai pierādījumu nav," sacīja ugunsdzēsējs.
Tilžas postenī šādas darbības neatzīst, aicina runāt ar priekšnieku Balvos, kurš arī vēlāk telefonsarunā "de facto" neatzīst nekādas kļūmes.
Ugunsdzēsējs, kurš apgalvo, ka putas apzināti ielaistas upē, gatavs šādu liecību sniegt arī izmeklētājiem. Policisti gan līdz nopratināšanām vēl nav tikuši, bet kriminālprocesu ir ierosinājuši, norāda "De facto". Balvu iecirkņa priekšnieks sliecas ticēt ugunsdzēsēju vadībai, bet sola visas versijas rūpīgi pārbaudīt. "Nedrīkstam palaist garām šo versiju, bet es domāju, ka dienests, kurš nodarbojas ar glābšanu, šaubos vai tas varētu izmantot tādus paņēmienus un vielas, kas ir kaitīgas cilvēka veselībai," sacīja VUGD pārstāvis.
Vides dienests lūdzis VUGD par mācību norisi sniegt papildus paskaidrojumus. Kā norāda raidījums, zināms, ka veiktās darbības filmētas, bet ugunsdzēsēji līdz šim nav publiskojuši mācību videoierakstu.
Ičas upe atrodas īpaši aizsargājamā "Natura 2000" teritorijā un ugunsdzēsējiem arī bija pienākums par mācībām informēt Vides dienestu, ko tie neesot izdarījuši.
Kā ziņots, Balvu novadā, Ičas upē, oktobra vidū tika konstatēta masveida zivju bojāeja, ko, iespējams, izraisījis toksisks piesārņojums. VVD bija saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai gājušas bojā simtiem līdaku, asari, sapali un citas zivis.
Pārbaudēs vizuāli tika novērots, ka lielākais bojāgājušo zivju skaits ir Ičas upes posmā apmēram vienu kilometru uz augšu pret straumi un apmēram vienu kilometru lejup pa straumi no vietas, kur Ičas upē ietek gar Bērzpils purva austrumu, dienvidaustrumu un dienvidu malu esošais meliorācijas grāvis.
Piektdien VVD ģenerāldirektores pienākumu izpildītāja Aina Stašāne informēja, ka jaunākie Ičas upes piesārņojuma analīžu rezultāti netieši liecina par VUGD mācībās izmantotās vielas iespējamu nopietnu ietekmi uz upes ekosistēmu.
Savukārt VUGD izplatīja paziņojumu, noraidot šādus pārmetumus par dienesta mācībās izmantotās vielas iespējamu nopietnu ietekmi uz Ičas upes ekosistēmu.
VUGD izplatītajā preses paziņojumā teikts, ka septembrī VUGD Balvu daļa organizēja mācības, kurās tika imitēta degvielas noplūde ceļu satiksmes negadījuma rezultātā. Glābšanas darbos tika veikta noplūdušās vielas pārklāšana ar ugunsdzēsības putām.
VUGD Balvu daļas mācības norisinājās 26.septembrī, savukārt pirmās bojā gājušās zivis Ičas upē tika konstatētas tikai pēc apmēram trīs nedēļām. Mācībās izmantotās putas netika laistas ūdenī, bet ar tām ugunsdzēsēji noklāja zemi vairāku metru attālumā no upes, kur tika imitēta degvielas noplūde ceļu satiksmes negadījuma rezultātā.
Ražotāja sniegtajā aprakstā norādīts, ka šī viela ļoti viegli biodegradējas. Līdz ar to, ņemot vērā ilgo laika posmu starp mācībām un konstatēto piesārņojumu, mācību norises vietā ķīmisko vielu klātbūtne strauji samazinājās. Turklāt saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Alūksnes novērojumu stacijas sniegto informāciju laikā no 26.septembra līdz 21.oktobrim šajā reģionā lija un kopējais nokrišņu daudzums bija 21,6 milimetri, kā rezultātā ķīmiskās vielas tika vēl vairāk atšķaidītas ar ūdeni un to procentuālais daudzums vēl vairāk samazināts.
VUGD izmanto Vācijā iepirktu un atbilstoši sertificētu putu koncentrātu "Sthamex 5%", kurš, atšķaidot ar ūdeni, 5% koncentrācijā tiek izmantots ugunsgrēkos, kuros kā dzēšanas līdzekli nevar izmantot vai nav efektīvi izmantot ūdeni, piemēram, naftas produktu dzēšanai, autoavārijās, dzelzceļa avārijās.
Putu koncentrātu ugunsdzēsībā izmanto visā pasaulē - tā ir otra efektīvākā dzēšamā viela pēc ūdens un līdz šim tai nav radīta alternatīva. Putu koncentrātu "Sthamex 5%" VUGD izmanto jau vairāk nekā desmit gadus, tostarp arī mācībās. Līdz šim nav bijuši gadījumi, ka pēc mācībām tiktu saņemta informācija par izveidojušos piesārņojumu un bojāgājušām radībām.
VUGD rīcībā nav informācijas arī no citu valstu dienestiem par to, ka putu izmantošanas rezultātā būtu konstatēta zivju bojāeja.
Konkrētais putu koncentrāts ir bāzēts uz sintētiski aktīvām vielām - butoksietanola, putu stabilizētāja un sintētiskās virsmas aktīvās vielas. Ugunsdzēsībā netiek izmantots putu koncentrāts, bet gan putas, kuras veidojas, piecpadsmitkārtīgi atšķaidot putu koncentrātu ar ūdeni, izveidojot 5% šķīdumu, kurš mehāniski simtkārtīgi tiek sajaukts ar gaisu. Līdz ar to sintētisko vielu procentuālais sastāvs pašās putās ir ļoti neliels.