Rīgā apvienos vairākas skolas un bērnudārzus

Rīt, 31.oktobrī, plkst.12 Rīgas domē notiks Rīgas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas komisijas sēde, kurā tiks lemts par deviņu izglītības iestāžu reorganizāciju, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Sēdes darba kārtībā iekļauts jautājums par Rīgas Herdera vidusskolas un Rīgas Krievu vidusskolas reorganizāciju, un jautājuma izlemšanā aicinātas piedalīties gan skolu direktores, gan pa vienam vecāku pārstāvim no katras skolas.

LETA jau ziņoja, ka Herdera vidusskolas telpas Skolas ielā 32 neesot piemērotas mācību procesam, tāpēc no domes nācis ierosinājums izglītības iestādi pārcelt uz Grīziņkalnu, Lauku ielā 9, kur atrodas Rīgas Krievu vidusskola, taču šis priekšlikums izraisījis sašutumu skolēnu vecāku vidū, kuri uzskata, ka ar šādu soli skola faktiski tiks likvidēta, jo vairums vecāku saviem bērniem drīzāk atradīs citu izglītības iestādi, nekā sūtīs skolā, kas atrodas nelabvēlīgā apkaimē.

Reorganizācija skars arī sešus bērnudārzus, visticamāk, apvienojot to administrācijas. Kā pirmais rītdienas sēdē iekļauts jautājums par Rīgas 91.pirmsskolas izglītības iestādes, Sparģeļu ielā 1, kur mācības notiek latviešu valodā, un Rīgas 1.pirmsskolas izglītības iestādes, Matīsa ielā 75, ar krievu mācību valodu reorganizāciju.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas 91.pirmsskolas izglītības iestādes direktores pienākumu izpildītāja Rudīte Šverna, abu iestāžu darbībā, visticamāk, nekas daudz nemainīsies, vienīgi tiks apvienotas to administrācijas un abas iestādes darbosies ar vienu nosaukumu. Tādējādi arī tiktu uzlabotas iespējas sadarboties bērnu integrācijas jomā.

Rīt plānots lemt arī par diviem bērnudārziem Bolderājā - Rīgas 34.pirmsskolas izglītības iestādes, Stūrmaņu ielā 5/7, un Rīgas 78.pirmsskolas izglītības iestādes, Gobas ielā 27, reorganizāciju. 34.bērnudārzā mācības notiek četrās grupās krievu valodā, savukārt 78.bērnudārzā ir 11 grupas ar latviešu mācību valodu, tai skaitā divas grupas bērniem ar valodas traucējumiem. 78.bērnudārza direktore Aina Ušakova jau tagad pilda direktores pienākumus arī 34.bērnudārzā.

Līdzīga situācija ir arī Rīgas 113.pirmsskolas izglītības iestādē, Vietalvas ielā 10, un Rīgas 261.pirmsskolas izglītības iestādē, Jaunrozes ielā 12. 261.bērnudārzā mācības notiek gan latviešu, gan krievu valodā, bet 113.pirmsskolas izglītības iestādē - krievu valodā. Abos bērnudārzos direktores pienākumus pilda Vera Kalcenaua.

Reorganizācijas komisijas sēdē aicinātas piedalīties šo pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājas.

Tāpat tiks lemts par Rīgas pašvaldības bērnu un jauniešu centra "Marsa gatve" bērnu nodaļas izvietošanu Rīgas Lastādijas internātpamatskolā.

Rīgas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas komisijas sēdē tiks skatīts arī pārskats par vidusskolu darbību saistībā ar Rīgas domes 2011.gada 18.janvāra lēmuma paskaidrojuma rakstu par Rīgas pašvaldības skolu tīkla pilnveidošanas pasākumiem. Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, ar šo lēmumu 2011.gadā noslēdzās trīs gadus ilgā izglītības iestāžu tīkla reorganizācija, kuras laikā kopumā tika likvidētas 17 skolas.

Rīgas dome līdz šim atteikusies atklāt, par kuru izglītības iestāžu reorganizāciju plānots lemt šogad. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (IKSD) direktors Guntis Helmanis aģentūrai LETA iepriekš atzina: "Nav nekāds noslēpums, ka veicam sagatavošanās darbus - runājam ar iestādēm, skatāmies variantus. Ceturtdien notiks komisijas sēde, kāda ir notikusi arī 2009.trakajā gadā, - mēs sauksim iestāžu pārstāvjus un deputāti uzklausīs viņu viedokļus, jo optimizācijas komisijas sēdē lēmumu pieņem balsojot."

Helmanis neatklāja, par kurām skolām ir runa, norādot, ka "ir lietas, kur ir savs menedžments".

Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) preses sekretāre Olga Proskurova aģentūrai LETA pirms nedēļas solītās informācijas vietā norādīja, ka konsultācijas un pārrunas ar vecākiem un pedagogiem par šiem jautājumiem vēl nav noslēgušās, tāpēc informācija pilnā apjomā būs pieejama tikai pēc Rīgas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas komisijas sēdes.

Rīgas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas komisijas sēdē piedalīsies Helmanis, viņa vietnieks Ivars Balamovskis, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (GKR), deputāti Dainis Turlais (GKR), Svetlana Savicka (SC), Anna Vladova (SC), Baiba Brigmane (V), Dainis Locis (""Visu Latvijai!"-TB/LNNK"), kā arī IKSD Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītājs Imants Mednis un Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla.

Kā ziņots, šā gada augustā Rīgā 22 skolās tika saskaņota 1. un 12.klašu atvēršana ar nepietiekamu skolēnu skaitu - sešās skolās šogad trūkst pirmās klases skolēnu, bet 16 skolās - desmitās klases skolēnu. Tāpēc tika nolemts, ka līdz gada beigām jāizstrādā priekšlikumi skolu tīkla optimizēšanai 2014.gadā. Rīgas dome pagaidām optimizācijas plānus neatklāj.

2013./2014.mācību gadā 16 vidusskolās pretendentu skaits nav pietiekams vienas vai vairāk nekā vienas 10.klases atvēršanai. Mācībām Rīgas 19.vidusskolas 10.klasē pieteikušies 15 skolēni, Rīgas 65.vidusskolā - 16 jaunieši, Rīgas 32.vidusskolā - 20, tāpat kā Iļģuciema vidusskolā un Rīgas Krievu vidusskolā.

Pa divām 10.klasēm ar nepietiekamu skolēnu skaitu šogad atvērts sešās skolās, kurās uzņemšana notiek divās atšķirīgās izglītības programmās. Rīgas 45.vidusskolā tiks veidotas divas 10.klases ar 21 un 15 skolēniem katrā, Rīgas 96.vidusskolā 10.klasē mācīsies pa 22 un 20 skolēniem, Rīgas Anniņmuižas vidusskolā vienā no desmitajām klasēm mācīsies 24, otrā - 17 skolēni, Rīgas Ostvalda vidusskolas 10.klasēs mācīsies 23 un 18 skolēni. Pa divām 10.klasēm atvērs arī Rīgas Juglas vidusskolā, kur pieteicies 41 skolēns, kā arī Rīgas 74.vidusskolā, kur mācības 10.klasē plāno uzsākt 40 skolēni.

Rīgas domē saskaņota divu 10.klašu atvēršana arī Rīgas 60.vidusskolā, kur mācībām pieteicies 41 skolēns.

Pārāk zema skolēnu skaita dēļ divās Rīgas vidusskolās šogad neatvērs 10.klasi - mācībām Rīgas 69.vidusskolā un Rīgas Kristīgajā vidusskolā pieteikušies mazāk nekā puse no minimālā klases atvēršanai nepieciešamā skolēnu skaita.

Svarīgākais