Liepājas metalurgs šodien dosies uz maksātnespēju

Ja vien Liepājas metalurga sāgā neiesaistās kādi augstāki spēki, akcionāru karos pagurušajam un parādos ieslīgušajam uzņēmumam jāsāk ceļš uz maksātnespēju.

Šodien notiek akcionāru ārkārtas pilnsapulce, kurā acīmredzot notiks pēdējais mēģinājums neizlaist varas grožus no rokām – iecerēta pamatkapitāla palielināšana par 100 miljoniem latu, emitējot akcijas un vienlaikus lūdzoties valstij jaunu 78,8 miljonu latu lielu dāvinājumu atlaistu parādu veidā. Taču Finanšu ministrija jau pateikusi, ka nekādu dāvanu nebūs, un uzņēmuma administrators Haralds Velmers neredz iemeslu neprasīt metalurga maksātnespēju. Uz tiesu viņš dosies pirmdien. Tas savukārt nozīmē, ka atlikušajiem 1957 uzņēmuma darbiniekiem jāsāk interesēties, ko viņiem garantēs bezdarbnieka statuss. Jāatgādina – ja pašam uzņēmumam kompensāciju izmaksai naudas neatradīsies, tad trīs minimālo algu apmērā to piešķirs valsts, bet nesaņemtā starpība strādniekus padarīs par bijušā darba devēja kreditoriem. Straujam bezdarba kāpumam Liepājā gatavojas arī Nodarbinātības valsts aģentūra, un jau rīt Liepājā tai ieplānota tikšanās ar rūpnīcas vadību un administratoru. Aģentūras filiāles vadītāja Dace Baumane atzīst, ka šāds precedents – kolektīvā atlaišana caur maksātnespēju – Liepājā vēl nav piedzīvots.

Likums gan pieļauj teorētisku iespēju, ka pats administrators atjauno uzņēmuma darbību, sākot to no nulles, – noalgo strādniekus, nopērk lūžņus un pārkausē, kādam pārdod gatavo produkciju, taču saimniekošanai obligāti jābūt rentablai, kas metalurga gadījumā pie pašreizējās tirgus situācijas ir neiespējami. Turklāt aktīvi jebkurā gadījumā ir jāpārdod, jo kreditoriem jāatdod nauda.

Abstrahējoties no konkrētā uzņēmuma, to, kāda ir maksātnespējas procedūra teorijā, Neatkarīgajai pastāstīja Maksātnespējas administrācijas pārstāvis Edgars Stafeckis. Vispirms administrators iesniedz maksātnespējas pieteikumu, tad tiesa to 15 dienu vērtē. Ja procesam tiek dota zaļā gaisma, visas līdzšinējās uzņēmuma pārvaldes institūcijas zaudē savas pilnvaras un tiesības. Par vienīgo paraksttiesīgo personu kļūst administrators. Arī akcionāri vairs nespēlē nekādu lomu. Un sešu mēnešu laikā vai līdz uzvarošajām beigām visai parādnieka mantai jābūt pārdotai. Atpakaļceļa uz tiesiskās aizsardzības procesu vairs nav.

Svarīgākais