Saistībā ar zivju masveida bojāeju Ičas upē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Ičas un Aiviekstes upes apkārtnes iedzīvotājus nelietot šo upju ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai, inventāra mazgāšanai un citām saimnieciskajām darbībām.
Tāpat PVD norāda, ka nevajadzētu arī makšķerēt vai lietot uzturā šo upju zivis, nebarot ar tām mājdzīvniekus un vajadzētu izvairīties no jebkādas saskarsmes ar ūdeni.
Minētos ierobežojumus PVD aicina ievērot līdz zivju masveida bojāejas cēloņu precīzai noskaidrošanai un izmeklējumu rezultātu saņemšanai.
Kā ziņots, pagājušajā svētdienā un šīs nedēļas sākumā Balvu novadā, Ičas upē, konstatēta masveida zivju bojāeja. Saindējušās zivis konstatētas arī Aiviekstē, kurā Ičas upe ietek.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) šodien ir uzdevis pārbaudīt, vai Valsts vides dienesta amatpersonas ir ievērojušas kārtību, kādā sabiedrība jāinformē par negadījumiem vidē, un vai ir savlaicīgi vēstījušas par Ičas un Aiviekstes upē nonākušo piesārņojumu. Ministrs uzsver, ka šādos gadījumos sabiedrība jāinformē pēc iespējas savlaicīgāk, lai novērstu iespējamo apdraudējumu cilvēkiem un arī mājdzīvniekiem.
Tikmēr zinātniskās laboratorijas "Bior" eksperti pēc pirmajām pārbaudēm pieļauj, ka zivju bojāeju varētu būt izraisījusi lauksaimniecībā izmantota viela glifosāts, ko plaši izmanto nezāļu iznīdēšanai. Tomēr tā ir tikai viena no versijām, jo precīzu rezultātu noteikšanai nepieciešams veikt papildu analīzes un nepieciešams iegūt vairāk paraugu, atzina "Bior" vadītājs Aivars Bērziņš.
Lai iegūtu datus par iespējamo piesārņojumu, Valsts vides dienests plāno iesaistīt arī citas laboratorijas, iespējams, arī kādu no ārvalstīm.
Šodien par turpmāko rīcību saistībā ar zivju bojāeju un iespējamo piesārņojumu lems starpnovadu Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēdē.