Sākoties drēgnajam un rudenīgajam laikam, ugunsdzēsējiem arvien vairāk ir jāsteidz dzēst ugunsgrēkus, kur liesmu iemesls saistīts ar apkures sistēmu, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere.
Vakar ugunsdzēsēji pa plkst.8.37 saņēmuši izsaukumu uz Limbažu novada Katvaru pagastu, kur degusi neapsaimniekota māja. Ierodoties notikuma vietā, secināts, ka liesmas jau pārņēmušas ēku. Lai gan apkārtējie minējuši, ka ēkā varētu atrasties cilvēki, un tā pārmeklēta, izrādījies, ka tās pagaidu iemītnieki ēku paspējuši jau pamest. Uguns dzēšanas darbus apgrūtinājusi ūdens atrašanās vieta - ūdens ņemts no divus kilometru attālā dīķa, tāpēc ugunsgrēks likvidēts tikai vakarpusē. Pēc kaimiņu teiktā, ka ēkā mitinās bezpajumtnieki, un pēc ugunsgrēka izcelšanās vietas secināts, ka bezpajumtniek sildoties, iespējams, mājā kurinot ugunskuru, izraisīja ugunsgrēku, kas kopumā nopostīja 120 kvadrātmetru platību.
Vēlu vakarā ugunsdzēsēji steidzās uz Ventspils novada Ances pagastu, kur dega dzīvojamā māja jau ar atklātu liesmu. Divstāvu māju liesmas nopostīja 100 kvadrātmetru platībā. Ugunsgrēka iemeslus skaidros Valsts policija, taču ugunsdzēsēji neizslēdz, ka ugunsgrēka iespējamais iemesls ir bojāta apkures sistēma. Bet Gulbenes novada Stāmerienas pagastā mājas iemītnieki sajutuši dūmus, jo bija aizdegusies starpsiena pie dūmeņa. Ugunsdzēsēji pieļauj, ka apkures sistēma bijusi vai nu bojāta, vai arī nepareizi izbūvēta.
Sākoties aukstajam laikam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina iedzīvotājus ievērot ugunsdrošības noteikumus, rūpēties par savu un sava mājokļa drošību. Kā liecina VUGD statistika, gandrīz trešā daļa no ugunsgrēkiem notiek dzīvojamā sektorā. Šogad deviņu mēnešu laikā valstī reģistrēti 8183 ugunsgrēki, no kuriem 2600 notikuši dzīvojamās ēkās.
Katru mēnesi Latvijā dzīvojamās ēkās izceļas ne mazāk kā 200 ugunsgrēki. Atkarībā no gadalaika šis skaits ir mainīgs - mazāk ugunsgrēku ir vasaras mēnešos, taču ziemas mēnešos tas var pat dubultoties. Pēdējo četru gadā visvairāk ugunsgrēku bija 2012.gada februārī – 536, kā arī 2011.gada februārī, kad reģistrēti 400 ugunsgrēki. Visbiežākie iespējamie iemesli ugunsgrēkiem dzīvokļos un mājās ir neuzmanīga rīcība ar uguni, tajā skaitā arī smēķēšana, bez uzraudzības atstātas svecītes vai krāsnis, kā arī elektrības īssavienojumi, tāpat arī bojātas apkures ierīces vai to nepareiza ekspluatācija.
Tāpat ugunsgrēkos, kas izceļas dzīvojamās mājās, parasti ir arī visvairāk bojāgājušo, un ziemā šis skaits var pat četrkāršoties. 2010.gada un 2011. gada jūlijā ugunsgrēkos bojā gājušo nebija, bet 2010.gada decembrī tikai mēneša laikā ugunsgrēkos dzīvību zaudēja 32 cilvēki, bet 2009.gada decembrī un 2011.gada februārī - 22 bojā gājušie.