Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) neizprot ierobežojumu aizliegt robežsargiem apvienoties arodbiedrībā.
Šāda neizpratne pēc ilgas sarakstes ar valdību un Iekšlietu ministriju, ar Valsts robežsardzes vadību radās arī tiesībsargam, kas arī bija par pamatu iesniegt Satversmes tiesā pieteikumu, aģentūru LETA informēja arodbiedrības priekšsēdētājs Armands Augustāns.
Saskaņā ar Militārā dienesta likumu karavīram ir aizliegts pievienoties arodbiedrībām. Atšķirībā no pārējām Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēm Valsts robežsardze saskaņā ar Nacionālo bruņoto spēku likumu tiek iekļauta NBS sastāvā kara laikā vai izņēmuma stāvoklī un robežsargi noteiktos apstākļos pilda tādas pašas militārās funkcijas kā karavīri.
Taču kara laikā vai izņēmuma stāvoklī visi Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādes un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieki tiks pakļauti īpašam darba režīmam.
Arodbiedrība uzskata, ka Saeimai tuvākā laikā vajadzētu veikt grozījumus Robežsardzes likumā, lai novērstu nevajadzīgu valsts naudas šķērdēšanu tiesas darbiem, jo Satversmes tiesa ierosināja lietu un pieprasīja paskaidrojumus.
"Nav ne kāda saprātīga pamatojuma, lai robežsardzes darbiniekiem liegtu iespējas iestāties arodbiedrībā un būtu tiesiski aizsargātiem. Somijas, Norvēģijas, Lietuvas, Igaunijas un daudzu citu valstu robežsardzes darbiniekiem ir tiesības būt arodbiedrībā, neraugoties uz to, ka īpašos apstākļos tiem var nākties strādāt citā režīmā," secina LIDA.
LIDA norāda, ka dienestā esošas amatpersonas ir īpaša personu kategorija, kas veic izpildvaras funkcijas, un attiecībā uz šīm personām noteiktas gan īpašas sociālas garantijas, gan arī prasības, kā arī amatpersonas nedrīkst diskreditēt sevi, iestādi un valsti, lai nemazinātu uzticību valsts pārvaldei.
LIDA ne reizi vien norādīja, ka tās mērķis ir palīdzēt Iekšlietu ministrijas, Valsts policijas, Valsts robežsardzes un citu dienestu vadībai uzlabot dienesta disciplīnu, noskaidrot disciplīnas pārkāpuma cēloņus un izstrādāt pasākumu plānu pārkāpumu novēršanai, uzlabot darba un dienesta apstākļus, apmācību, darba drošību, nodrošināt tiesisko aizsardzību, profesionālo pilnveidošanu.