Notiks desmitais debess vērotāju salidojums

Šodien SIA "StarSpace" observatorijā netālu no Suntažiem notiks desmitais debess vērotāju salidojums jeb "StarParty", aģentūru LETA informēja SIA "StarSpace" redaktore Anna Gintere.

Šī būs jau desmitā reize, kad vienkopus pulcēsies tie, kurus aizrauj astronomija un debess novērojumi. Salidojuma tradīcija pirmo reizi tika iedibināta Starptautiskā astronomijas gadā 2009.gada aprīlī. Kopš tā laika vienu reizi pavasarī un vienu reizi rudenī pulcējas interesenti, kuri vēlas uzzināt ko jaunu, dalīties debess novērojumu pieredzē vai apmainīties ar viedokļiem. Piedalās arī teleskopu īpašnieki, kuriem ir iespēja gan iepazīstināt citus ar optiskā instrumenta priekšrocībām, gan uzzināt ko jaunu par sava instrumenta lietošanas un uzlabošanas iespējām.

Desmitā debess vērotāju salidojuma vienojošā tēma ir "Par un ap mēnešiem". Kā norāda Gintere, angļu valodā vārds "moon" apzīmē planētu pavadoņus. Šī vārda izcelsme meklējama Zemes pavadoņa nosaukumā - "Moon", kas latviski tiek tulkots kā "Mēness". Tā kā Zeme nav vienīgā, kurai ir savs pavadonis vai pat vairāki, tad "StarParty" laikā tiks runāts dažādiem pavadoņiem, kuri riņķo ap Saules sistēmas planētām un citiem objektiem.

Pasākums notiks "StarSpace" observatorijā Ogres novada Suntažu pagasta "Kaltiņos". Dalība pasākumā būs bez maksas. Lekcijas sāksies no plkst.15, bet debess novērojumi labvēlīgu laikapstākļu gadījumā - līdz ar tumsas iestāšanos. Ja debesis nebūs apmākušās, apmeklētāji varēs iepazīt gan strīpaino Jupiteru, gan sarkano Marsu, kā arī citus zvaigžņotās debess objektus. Iespējams, izdosies paraudzīties arī uz ISON komētu, kura šī gada nogalē varētu būt ieraugāma ar neapbruņotu aci.

Tā kā šis notikums reģistrēts arī starptautiskajā pasākumu tīklā "International Observe the Moon Night", ikvienam apmeklētājam būs iespējams saņemt dalības sertifikātu.

Latvijā

Iekšlietu ministrija (IeM) rosinās valdību atļaut VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) uzņemties 63 241 806 eiro lielas finansiālās saistības tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanai un būvniecībai uz Latvijas un Krievijas ārējās sauszemes robežas, liecina IeM sagatavotais ierobežotas pieejamības ziņojums.