Eiro monētas sāks pārdot decembrī

© F64 Photo Agency

Pēc diviem mēnešiem Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi varēs pirmo reizi turēt rokās Latvijas eiromonētas. Tiesa, reāli tās likt lietā – maksāt par precēm un pakalpojumiem – būs vien iespējams, sākot ar nākamā gada 1. janvāri.

Latvijas Bankas kasē, komercbanku filiāles un 302 Latvijas pasta nodaļas 10. decembrī bez komisijas maksas vai uzcenojuma sāks pārdot eiro sākumkomplektus iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Šajā datumā sāksies arī eiro priekšpiegāde uzņēmumiem.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms pieļauj, ka iedzīvotājiem eiro sākumkomplekti varētu noderēt, lai iepazītos ar eiro monētu izskatu. Tāpat šos komplektus varētu iegādāties kā suvenīru vai kā Ziemassvētku dāvanu. «Cita iemesla es neredzu, ja vien, protams, kādam nav nepieciešamība pēc skaidras naudas 1. janvāra rītā,» uzsvēra J. Blūms. Sākumkomplekta vērtība būs 10 latu jeb 14,23 eiro, un tajā būs visi Latvijas eiro monētu veidi dažādā daudzumā, piemēram, tajā būs astoņas 20 centu monētas, septiņas 50 centu monētas utt.

Kopumā pārdošanā būs pieejami 800 000 šādu sākumkomplektu. «To skaits ir pielāgots mājsaimniecību skaitam Latvijā. Tas ir darīts ar nolūku, lai katrai mājsaimniecībai iznāktu vismaz viens šāds komplektiņš,» sacīja J. Blūms.

Viņš gan atzina, ka arī numismātiem ir liela interese par sākumkomplektiem. Tāpēc, lai tie visi nenonāktu vienās rokās, vienam pircējam vienā reizē pārdos ne vairāk kā piecus šādus komplektus. Šogad sākumkomplektu iegāde notiks bez jebkādas papildu maksas vai uzcenojuma. Taču nav izslēgts, ka pēc gadumijas kāda komerciestāde, kura nebūs izpārdevusi visus sākumkomplektus, tos pārdos kā suvenīrus par dārgāku cenu, pieļāva J. Blūms.

Ja vajadzības pēc šāda sākumkomplekta nav, tad J. Blūms atgādināja, ka iedzīvotāji latus pret eiro Latvijas Bankā varēs mainīt neierobežoti ilgi, komercbankās no 2014. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam, 302 Latvijas pasta nodaļās no 1. janvāra līdz 31. martam. Turklāt janvāra pirmās divas nedēļas tirdzniecības vietās norēķiniem tiks pieņemti arī lati. Tomēr vienkāršākais veids, kā veikt pāreju uz eiro, ir laikus atbrīvoties no skaidras naudas un maksājumus iespēju robežās veikt ar bankas kartes starpniecību.

Savukārt uzņēmumiem, kuriem būs nepieciešama skaidra nauda jau pirmajās janvāra dienās, ir vairākas iespējas, proti, izmantot eiro monētu sākumkomplektus uzņēmumiem vai pieteikties eiro priekšpiegādei. Turklāt mikrouzņēmumiem ir atvieglota priekšpiegādes procedūra – tiem nav jāslēdz līgums ar banku, bet ir jāizpilda noteikta standarta veidlapa – apliecinājums, kurā klients apņemas neizplatīt saņemtās eiro naudas zīmes pirms 2014. gada 1. janvāra. Eiropas Komisijas izpratnē mikrouzņēmums ir tāds uzņēmums, kas nodarbina līdz desmit darbinieku un kura gada apgrozījums nepārsniedz divus miljonu eiro jeb 1,4 miljonus latu. Mikrouzņēmums priekšpiegādē varēs saņemt līdz 10 000 eiro, sākot ar 27. decembri.

«Jāuzsver, ka priekšpiegāde nav naudas maiņa, līdz ar to par to nav jāmaksā komisijas maksa, bet līdz 1. janvārim klienta latu kontā tiek iesaldēta attiecīga summa latos, kas kalpo kā nodrošinājums. Jo ātrāk uzņēmums pieteiksies priekšpiegādei, jo vēlāk tā tiks veikta, un tas šajā gadījumā ir izdevīgi, jo nodrošinājuma summa būs iesaldēta uz īsāku laika sprīdi,» skaidroja J. Blūms.

***

UZZIŅAI

Eiro sākumkomplekts uzņēmumiem:

Vērtība: Ls 140,56 jeb EUR 200

2 eiro monēta 25 gab.

1 eiro monēta 75 gab.

50 centu monēta 80 gab.

20 centu monēta 80 gab.

10 centu monēta 80 gab.

5 centu monēta 150 gab.

2 centu monēta 100 gab.

1 centu monēta 150 gab.

Svars: 3,5 kg

Kopējais apjoms:

70 000 komplektu

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais