Laulību reģistrāciju turpmāk būs divas reizes dārgāka

Valsts nodeva par laulību reģistrāciju turpmāk būs 9,84 lati jeb 14 eiro līdzšinējo piecu latu vietā, paredz grozījumi "Noteikumos par civilstāvokļa aktu reģistrācijas valsts nodevu".

Kā pamato izmaiņu autori, valsts nodevu likmes par civilstāvokļa aktu reģistrāciju nav pārskatītas kopš 1995.gada, bet tagad tās tiek palielinātas, vienlaicīgi palielinot to personu loku, kas tiek atbrīvotas no nodevas samaksas. Par laulību reģistrāciju valsts nodeva būs 9,84 lati, par civilstāvokļa akta reģistra ieraksta aktualizēšanu vai atjaunošanu - 4,92 lati, atkārtota civilstāvokļa akta reģistrācijas apliecības izsniegšanu - 4,92 lati. Izmaiņu autori taisnojas, ka gadījumu skaits, kad tiks iekasēta valsts nodeva, ir neliels.

Valsts nodeva tiks iekasēta gadījumos, ja pēc personas iniciatīvas tiesību aktos atļautos gadījumos tiek mainīts bērna vārds, pievienots vai svītrots otrs vārds, reģistra ierakstā atbilstoši tiks mainīts vārds atbilstoši dzimumam, ja persona mainījusi dzimumu. Dzimtsarakstu nodaļu praksē civilstāvokļa aktu reģistru ierakstu papildināšanas un labošanas gadījumos pārsvarā valsts nodevu neiekasē.

Paredzēts, ka no valsts nodevas samaksas turpmāk būs atbrīvotas personas ar pirmo invaliditātes un otro invaliditātes grupu, personas, kuras ir pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā, kā arī personas, kuras normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atzītas par trūcīgām, bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai un daudzbērnu ģimenes, ja tām un vismaz trīs to aprūpē esošiem bērniem, tajā skaitā audžuģimenē ievietotiem un aizbildnībā esošiem, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir noteikta viena deklarētā dzīvesvieta vai papildu adrese.

Tāpat turpmāk valsts nodeva nebūs jāmaksā par dzimšanas reģistra ieraksta aktualizēšanu, ja dzimšanas reģistrā anulē ierakstu par bērna tēvu, kas reģistrēts vēl LPSR Laulības un ģimenes kodeksa paredzētajā kārtībā, ierakstot ziņas par bērna tēvu ar mātes uzvārdu un tautību, bērna tēva vārdu un tēvvārdu pēc mātes norādījuma.

Par atkārtotu civilstāvokļa akta reģistrācijas apliecību valsts nodevu neiekasēs, ja civilstāvokļa akta reģistrācijas apliecība nepieciešama uzturlīdzekļu piedziņas, valsts pabalstu un pensijas piešķiršanas lietās, aizbildnības vai aizgādnības nodibināšanas lietās, politiski represēto personu reabilitācijas lietās, notiesāto personu apliecinošu dokumentu izsniegšanas lietās, kā arī uz paritātes pamata par civilstāvokļa akta reģistra ieraksta aktualizēšanu, atjaunošanu un atkārtotas civilstāvokļa akta reģistrācijas apliecības izsniegšanu pēc ārzemnieka pieprasījuma, ja ar attiecīgo valsti ir noslēgts līgums par savstarpēju tiesisko palīdzību.

Projekta mērķis ir pielāgot noteikumu projektu eiro ieviešanai. Līdz ar to tiks noteiktas šādas valsts nodevu likmes: par laulības reģistrāciju 14 eiro, par civilstāvokļa akta ieraksta aktualizēšanu vai atjaunošanu - 7 eiro, atkārtotas civilstāvokļa akta reģistrācijas apliecības izsniegšanu - 7 eiro.

Kā ziņots, Tieslietu ministrija (TM) bija sagatavojusi izmaiņas "Noteikumos par civilstāvokļa aktu reģistriem", kas paredz detalizētāk un precīzāk noteikt, kā tiek reģistrēti dzimšanas, laulības noslēgšanas un miršanas fakti. Noteikumu projekta anotācijā ministrija norāda, ka pašreizējais regulējums Latvijā paredz iespēju laulību noslēgt ārpus dzimtsarakstu iestādes, bet tādējādi ir apgrūtināta tās reģistrēšana. Līdz ar to turpmāk būs paredzēts protokols, kurā iekļaujama visa nepieciešamā informācija, tostarp laulāto, liecinieku un dzimtsarakstu iestādes amatpersonas paraksti.

Tāpat plānots precīzāk atspoguļot civilstāvokļa aktu reģistrācijas kārtību, nosakot, ka primāri tā sākama ar informācijas pārbaudi Iedzīvotāju reģistrā. Konstatējot kļūdu, tā tiks izlabota, līdz ar to uzlabosies valsts informācijas sistēmās iekļauto ziņu kvalitāte.

Jaunajos noteikumos arī niansēti paredzēts, kā rīkoties, ja kāda no personām, kas vēlas noslēgt laulību, ir ar veselības traucējumiem. Tādā gadījumā dzimtsarakstu nodaļā atbilstoši personas atrašanās vietai būs jāiesniedz lūgums, kurā būs jānorāda vajadzība iesniegt iesniegumu par laulības noslēgšanu ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām. Šo lūgumu varēs iesniegt jebkura persona.

Dzimtsarakstu nodaļai, saņemot šādu lūgumu, būs jāierodas personas ar veselības traucējumiem atrašanās vietā, kurā, abiem laulājamajiem klātesot, jāpieņem iesniegums par laulības noslēgšanu, jo tiesību akti paredz, ka noteikta parauga kopīgu iesniegumu iesniedz personīgi.

Papildus noteikumu projekts paredz noteikt kārtību, kādā personai nodrošināta iespēja noslēgt laulību ieslodzījuma vietā, ja persona ir nokļuvusi ieslodzījuma vietā pēc iesnieguma iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā, kā arī ja ieslodzītā persona pārvietota uz citu ieslodzījuma vietu.

Svarīgākais