Valdība atbalsta dabas resursa nodokļa likmes paaugstināšanu

Ministru kabineta sēdē šodien atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajiem grozījumiem Dabas resursa nodokļa (DRN) likumā, paredzot likmes paaugstināšanu vairākām pozīcijām.

Jautājuma izskatīšanas laikā vairāku nozaru pārstāvjiem bija iebildumi pret Dabas resursa nodokļa ieviešanu. Lielākie iebildumi bija poligrāfijas pakalpojumu nozarei un mazo hidroelektrostaciju pārstāvjiem. Tomēr, neskatoties uz iebildumiem, grozījumi tika atbalstīti. Premjers uzdeva VARAM kopā ar poligrāfijas nozares pārstāvjiem veikt aprēķinus par nodokļa piemērošanas ietekmi uz nozari un budžeta ieņēmumiem.

Ministrija rosina paaugstināt nodokļa likmi tādiem zemes dzīļu resursiem kā ģipšakmens, kvarca smiltis un kūdra. Kā norāda VARAM, neskatoties uz to, ka DRN likmes pēdējo gadu laikā ir paaugstinātas, tās par vairāku zemes dzīļu resursu ieguvi un izmantošanu nav pietiekami efektīvas un motivējošas racionāli izmantot šos resursus. VARAM paredz, ka likme tiks paaugstināta par 20%.

Atkārtoti ir izvērtēta ideja par DRN likmes paaugstināšanu sadzīves atkritumu poligonos, ņemot vērā Eiropas Savienības mērķi līdz 2020.gadam panākt, ka atkritumu poligonos nav jāapglabā atkritumi, jo tie tiek maksimāli pārstrādāti vai reģenerēti. Tāpēc, lai veicinātu Latvijas uzņemtās saistības, iestājoties Eiropas Savienībā, un mazinātu poligonos apglabājamo atkritumu apjomu, VARAM rosina šīs likmes paaugstināt. Vienlaikus tiek plānots paaugstināt DRN likmi arī videi kaitīgām precēm, iepakojumam un transportlīdzekļiem, uz kuriem attiecas Nolietotu transportlīdzekļu likums, - par šiem transportlīdzekļiem likmi paredzēts paaugstināt 25% apmērā.

Likumprojekts rosinās iedzīvotājus pārdomāti šķirot atkritumus, kā arī veicinās atkritumu apjoma, kas jāapglabā atkritumu poligonā, samazināšanu un resursu pārdomātu lietošanu, kā arī dažādu atkritumu veidu pārstrādes un otrreizējo izejvielu lietošanas apjomu palielināšanu, skaidro ministrija. Par sadzīves atkritumiem likme tiks paaugstināta 20% apmērā, bet par videi kaitīgām precēm DRN likme tiks paaugstināta 10% apmērā.

Likuma grozījumos arī ir noteiktas DNR likmes par PM10 daļiņu jeb smagos metālus nesaturošiem putekļiem un CO2 emisijām gaisā, kas patlaban nav pietiekami motivējošas šo emisiju samazināšanai, līdz ar to daļai Latvijas iedzīvotāju nav nodrošinātas tiesības dzīvot kvalitatīvā vidē. Likmes paaugstināšana motivētu operatorus izvēlēties videi draudzīgas labākās pieejamās tehnoloģijas savas darbības veikšanai. Likme par daļiņām PM10 patlaban ir 24 lati, bet no 2015.gada tā būtu 40 lati, no 2017.gada - 44 lati. Plānots arī piemērot DRN par ūdens resursu lietošanu elektroenerģijas ražošanai hidroelektrostacijās, kuras hidromezgla kopējā uzstādītā jauda ir mazāka par diviem megavatiem. VARAM uzskata, ka tas mazinās dabas resursiem radīto kaitējumu. Paredzēts noteikt DRN likmi, kas ir 10% no iepirkuma tarifa

Lai rosinātu un panāktu pirotehnisko ierīču pārdomātu lietošanu, plānots paaugstināt DNR likmes par 2. un 3.klases uguņošanas ierīcēm. Pirotehnikas izstrādājumu ražošanā tiek izmantots plašs ķīmisko vielu spektrs, tāpēc būtisks jautājums ir par katras konkrētās piesārņojošās vielas iespējamo ietekmi uz cilvēku un dzīvnieku veselību, kā arī par to, no kādiem avotiem tiek saņemta toksiskās vielas deva. Kā vienu no piemēriem VARAM min svinu, kas uzkrājas organismā. Paredzēts, ka komersantam būs jāmaksā nodoklis, piemērojot 25% nodokļa likmi no cenas pirms pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas.

Tāpat ar DRN apliks reklāmas izdevumus un materiālus, kuru nolūks ir veicināt preču vai pakalpojumu popularitāti vai pieprasījumu pēc tiem. VARAM paredz, ka ar DRN tiks apliktas uzlīmes, ja tās nav daļa no iepakojuma sastāva, skrejlapas, bukleti un brošūras, kas satur jebkāda veida reklāmu, ielūgumu kartītes un pasākumu reklāmas plakāti.

Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) 29. novembrī rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni par palīdzību Krievijas specdienestam pret Latviju vērstā darbībā, tā uzdevumā veicot Latvijai svarīgas piemiņas vietas apgānīšanu.