Mežacūku žoga efekts uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju nebūtu pietiekams, un šīs idejas īstenošana - nereāla, vakar Viļņā notikušā starptautiskā konferencē atzinuši Eiropas Komisijas (EK) eksperti.
Starptautiskais epizootiju birojs jeb Pasaules dzīvnieku veselības organizācija galveno veterināro inspektoru konferencē Viļņā pauda kritisku attieksmi pret Lietuvas Pārtikas un veterinārā dienesta ideju uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju būvēt žogu, lai ierobežotu mežacūku pārvietošanos.
Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis, arī Lietuvas kolēģi vairs tik ļoti neuzstāj uz barjeru kā profilakses pasākumu, meklējot jaunus slimības izplatīšanās ierobežošanas veidus.
Jau nākamnedēļ - 10.septembrī un 11.septembrī - EK lems par finansējuma piešķiršanu Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas Pārtikas un veterinārajiem dienestiem.
Latvijas PVD kopumā profilakses pasākumu īstenošanai 2013.gadam un 2014.gadam ir pieprasījis sešus miljonus eiro.
No potenciālā finansējuma lielākā daļa paredzēta dezinfekcijas angāru būvniecībai robežkontroles punktos. Otru lielāko finansējuma pozīciju veido jau ieviesto dezinfekcijas pasākumu turpināšana, kā arī laboratorisko izmeklējumu veikšana meža un mājas cūkām.
Tā kā cilvēks ar neatļautiem pārtikas produktiem bagāžā ir galvenais riska faktors Āfrikas cūku mēra ievazāšanai, PVD ir pieprasījis finansējumu dezinfekcijas pasākumu turpināšanai un stiprināšanai uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju, kā arī dezinfekcijas angāru būvniecībai robežkontroles punktos.
Tāpat finansējums pieprasīts informatīvo materiālu - norāžu, dažādu skaidrojošo materiālu - sagatavošanai.
Kā jau ziņots, lai nepieļautu Āfrikas cūku mēra ievazāšanu Eiropas Savienības teritorijā, tostarp Latvijā, PVD sadarbībā ar Muitu un Robežsardzi ir pastiprinājis robežkontroli - tiek veikta visa no Baltkrievijas un Krievijas Latvijā iebraucošā autotransporta ritošās daļas dezinfekcija, privātpersonu apavu dezinfekcija, kā arī tiek pastiprināti pārbaudīta privātpersonu bagāža, konfiscēti un iznīcināti neatļautie pārtikas produkti - gaļa un gaļas izstrādājumi, piens un piena izstrādājumi.
Tāpat PVD kontrolē situāciju pierobežas meža cūku populācijā un arī saimniecībās, kurās tiek turētas mājas cūkas. Tur regulāri tiek veikti laboratoriskie izmeklējumi un pārbaudīts katrs aizdomīgais mājas cūku saslimšanas vai nobeigšanās gadījums.
Kā ziņots, ideja par žoga būvniecību izvirzīja Lietuva un to atbalstīja arī Latvijas PVD, norādot, ka potenciālais žogs gar austrumu robežu neapturēs Āfrikas cūku mēra ievazāšanu Latvijas meža cūku populācijā, taču tas palīdzētu slimības ievazāšanu aizkavēt un vēlāk apkarot.
Ja Eiropas Komisija piešķirtu finansējumu žoga būvniecībai un arī ES eksperti šo priekšlikumu atbalstītu, tas būtu būvējams gar visu triju Baltijas valstu un Polijas robežām.
Kā ziņots, Āfrikas cūku mēris tika konstatēs 24.jūlijā Krievijā - Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni 100 kilometru attālumā no Latvijas robežas. Savukārt iepriekš - 2.jūlijā - mēris tika konstatēts Baltkrievijā, Grodņas apgabala Čepunas ciematā, kas ir aptuveni 40 kilometru attālumā no Lietuvas robežas.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.
Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēta.