"Liepājas metalurga" strādnieks: Aizeju no darba, jo apnicis gaidīt un baroties no solījumiem

Finansiālās grūtībās nonākušā "Liepājas metalurga" elektrotēraudkausēšanas ceha celtņa operators Egons Kļava, kurš uzņēmumā nostrādājis 27 gadus, nolēmis aiziet no darba, jo viņam esot "apnicis gaidīt un baroties no solījumiem".

"Rietumu Radio" viņš apliecināja, ka no šodienas, abpusēji vienojoties, pārtraucis darba attiecības ar "Liepājas metalurgu" un pirmdien, 2.septembrī, dosies uz Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāli reģistrēties bezdarbniekos.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Liepājas filiālē kā bezdarbnieki patlaban reģistrējušies 96 bijušie uzņēmuma "Liepājas metalurgs" darbinieki, informēja filiāles vadītāja Dace Baumane. Viņa atzina, ka pēdējo nedēļu laikā bezdarbniekos reģistrēto uzņēmuma darbinieku skaits ir samazinājies. Šonedēļ NVA Liepājas filiālē nav reģistrēts neviens "Liepājas metalurga" darbinieks.

"Cik ilgi var gaidīt? Neredzu, ka kaut kas virzītos uz priekšu, nav īstas pārliecības, ka uzņēmums atsāks ražošanu," savu aiziešanu no uzņēmuma skaidro Kļava, norādot, ka ar solījumiem uzņēmuma strādnieki tiek baroti jau mēnešiem un viņam tas esot apnicis. Konkrētu plānu par to, ko darīt turpmāk, Kļavam neesot - viņš ar paziņām ir runājis arī par darba iespējām ārzemēs, bet konkrēts lēmums vēl neesot pieņemts.

"Uzņēmuma administrācija man piedāvāja nākt atpakaļ, kad uzņēmums atsāks ražošanu. Ja citu darbu tajā laikā nebūšu atradis un piedāvājums apmierinās, varbūt šo iespēju izmantošu," sacīja Kļava. Viņš norāda, ka ar esošo atalgojumu uzņēmumā varētu iztikt, sievai ir darbs un bērni lieli, taču "negribas tikai eksistēt, - gribas kaut kur aizbraukt, aiziet uz teātri, apmeklēt koncertus. Dzīve taču ir tikai viena."

"Skatījos, ka lētākā biļete uz Raimonda Paula koncertu Liepājā maksā septiņus latus. Būs jāpadomā, vai to varēsim atļauties apmeklēt," stāsta Kļava, piebilstot, ka agrāk bieži apmeklējis teātri un koncertus. Viņš atkārtoti norāda, ka daudziem viņa kolēģiem finansiālā situācija uzņēmuma dīkstāves laikā ir ievērojami sliktāka, krājas parādi un iztikt grūti. Kā atzina Kļava, esot arī tādi darbinieki, kuri ar esošo situāciju, kad nav jāstrādā, bet "kaut kādu algu maksā", ir apmierināti. "Daudzi darbinieki, kuri uzņēmumā nostrādājuši ilgu laiku, netic un nepieļauj domu, ka tik lielu uzņēmumu vienkārši varētu palaist vējā un viņiem vairs nebūtu darba," sacīja Kļava.

Skaidrība par finansiālās grūtībās nonākušā uzņēmuma "Liepājas metalurgs" nākotni tā strādniekiem patlaban ir tikpat liela kā pirms diviem vai trim mēnešiem - visi, protams, cer, ka uzņēmums septembrī atsāks ražošanu, "Rietumu Radio" sacīja uzņēmuma arodbiedrības vadītājs Jānis Grava.

Kā atzina Grava, spriest par strādnieku noskaņojumu viņam esot grūti, jo vairums strādnieku uzņēmuma dīkstāves laikā uz darbu nenāk. "Ja iepriekšējos gados metalurga strādnieki ziemā iekrātos parādus vasarās varēja nosegt, tad šovasar parādu apjoms ir tikai pieaudzis," sacīja Grava.

Viņš informēja, ka oficiāli no darba "Liepājas metalurgā" aizgājuši ap 220 strādnieku, taču pieļāva, ka nav zināms, cik darbinieku uzņēmumā atgriezīsies, kad atsāksies ražošana.

Arodbiedrības vadītājs pieļāva, ka daļa, iespējams, atraduši darbu citos uzņēmumos un atpakaļ vairs negribēs nākt. Konkrētus uzņēmumus Grava nevarēja nosaukt, taču "Rietumu Radio" rīcībā ir informācija par konkrētiem uzņēmumiem, kuros oficiāli strādā "Liepājas metalurga" strādnieki, kaut arī darba attiecības ar "Liepājas metalurgu" viņi nav pārtraukuši. Viens no viņiem, lūdzot, lai publiski netiek minēts viņa vārds un jaunā darbavieta, apliecināja, ka "Liepājas metalurgā" atgriezties neplāno, jo neesot pārliecības par uzņēmuma dzīvotspēju. Gravas rīcībā esot informācija, ka vairāki uzņēmuma strādnieki vasarās piepelnās, veicot dažādus celtniecības darbus.

Runājot par plānoto "Liepājas metalurga" darbinieku skaita samazinājumu, Grava atzina, ka uzņēmuma vadība ar arodbiedrību par to nav runājusi, un uzskata, ka, uzņēmumam strādājot ar pilnu jaudu, ievērojams darbinieku skaita samazinājums nebūs nepieciešams. "Jāskatās, cik darbinieku uzņēmumā atgriezīsies, kad atsāksies ražošana. Varbūt neviens nebūs jāatlaiž," sacīja Grava. Viņš uzsver, ka gadījumā, ja atlaišana notiks, par katru konkrēto darbinieku arodbiedrība pieprasīs atlaišanas pamatojumu.

Līdz tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) apstiprināšanai tiesā "Liepājas metalurga" arodbiedrība, kā apliecināja Grava, nekādas publiskas aktivitātes neplāno.

Viņš saņēmis apliecinājumu no uzņēmuma vadības, ka "Liepājas metalurga" strādniekiem atalgojums tiks izmaksāts arī nākamajā mēnesī - 10. un 25.septembrī.

Kā ziņots, "Liepājas metalurgs" nonācis finanšu grūtībās, pārtraucis ražošanu. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit S.p.A." - 67 465 056 eiro jeb 47 414 711 latus. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica "Liepājas metalurga" valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro (4 307 103 latu) apmērā.

"Liepājas metalurgam" ierosināts tiesiskās aizsardzības process. Liepājas tiesa ir pieņēmusi uzņēmuma TAP pasākumu plānu, ko ir izstrādājuši uzņēmuma speciālisti un kas ir saskaņots ar visiem nodrošinātajiem un vairāk nekā 55% nenodrošināto kreditoru, kā arī ar kreditoru kluba pieaicināto finanšu konsultantu "Prudentia Advisers".

Lietu par "Liepājas metalurga" tiesiskās aizsardzības procesu (TAP) Liepājas tiesa pēc būtības plāno skatīt 10.septembrī rakstveida procesā. Tiesnese pieņēmusi lēmumu par "Liepājas metalurga" TAP administratoru iecelt Haraldu Velmeru.

Svarīgākais