Par celtniecības materiālu zaudējumiem Rīgas pils ugunsgrēkā izmaksāta 145 665 latu atlīdzība

© F64 Photo Agency

Apdrošināšanas sabiedrība "BTA Insurance Company" SE (BTA), pamatojoties uz savstarpēji noslēgto līgumu ar pilnsabiedrību "SBRE" par visu veidu celtniecības risku apdrošināšanu, 22.augustā izmaksājusi apdrošināšanas atlīdzību 145 665,98 latus VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ).

Pamatojoties uz savstarpēji noslēgto līgumu ar pilnsabiedrību "SBRE" par visu veidu celtniecības risku apdrošināšanu Rīgas pils rekonstrukcijas darbu laikā, apdrošināšanas polise paredz segt materiālo vērtību zaudējumus, tai skaitā, zaudējumus par celtniecības darbiem un materiāliem, būvlaukuma aprīkojumu, kā arī segt izdevumus būvgružu novākšanai pēc apdrošināšanas gadījuma.

Rīgas pils rekonstrukcijas darbi bija sākti salīdzinoši nesen, tādējādi objektā vēl nebija veikti vērienīgi materiālie ieguldījumi, kā arī objektā uz vietas neatradās liels daudzums būvniecības materiālu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja BTA.

Kopējā aprēķinātā apdrošināšanas atlīdzības summa ir 146 665,98 lati, tai skaitā 94 144,92 lati par celtniecības darbiem, 25 620,38 lati par celtniecības materiāliem, kas tika piegādāti darbu veikšanai, 19 389,12 lati par būvlaukuma aprīkojumu, instrumentiem un darba rīkiem, 7511,56 lati par izdevumiem būvgružu novākšanai, sabojāto celtniecības materiālu, būvlaukuma aprīkojuma, kā arī instrumentu un darba rīku utilizācijai pēc apdrošināšanas gadījuma.

Apdrošināšanas atlīdzības summa aprēķināta, balstoties uz pilnsabiedrības "SBRE" sniegtajiem dokumentiem (veikto darbu atskaitēm, būvdarbu tāmēm) un būvekspertu atzinumiem. Pilnsabiedrība "SBRE" ir izvērtējusi apdrošināšanas atlīdzības summas aprēķinu un saskaņojusi to.

Apdrošināšanas polisē ir iekļauts pašrisks 1000 latu apmērā, tādējādi galīgā apdrošināšanas atlīdzības summa, atskaitot pašrisku, ir 145 665,98 lati.

Apdrošināšanas līgums noslēgts par labu VNĪ, proti, polisē norādītais labuma guvējs ir VNĪ, tāpēc apdrošināšanas atlīdzības summu drīkst izmaksāt pilnsabiedrībai "SBRE", saņemot piekrišanu no VNĪ. BTA 19.augustā saņēma atbildes vēstuli no VNĪ, kurā tā norāda, ka nepiekrīt atlīdzības summas izmaksāšanai pilnsabiedrībai "SBRE" un lūdz pārskaitīt atlīdzības summu uz VNĪ kontu.

Pamatojoties uz VNĪ vēstuli, 22.augustā BTA apdrošināšanas atlīdzības summu 145 665,98 latu apmērā pārskaitījusi uz VNĪ norādīto norēķinu kontu.

Celtniecības visu risku apdrošināšana BTA iegādāta uz laika periodu no 2012.gada 23.oktobra līdz 2015.gada 30.jūnijam. Saskaņā ar noslēgto apdrošināšanas līgumu, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, var tikt atlīdzināti šādi zaudējumi: materiālās vērtības, kur apdrošinājuma summa jeb maksimālais zaudējuma apmērs ir 21,9 miljoni latu, civiltiesiskā atbildība, kur maksimālā apdrošinājuma summa ir 2,7 miljoni latu.

BTA ir apdrošinājusi arī pilnsabiedrības "SBRE" civiltiesisko atbildību, apņemoties segt zaudējumus, kas nodarīti trešo personu dzīvībai vai veselībai, vai trešo personu mantai. Civiltiesiskā atbildība iestāsies, ja tiks pierādīta pilnsabiedrības "SBRE" vaina ugunsgrēka izraisīšanā.

Kā ziņots, ugunsgrēkā, kas Rīgas pilī plosījās naktī uz 21.jūniju, tika izpostīta Rīgas pils 3200 kvadrātmetru platībā. Policija līdz šim vēl nav sniegusi informāciju par ugunsgrēka cēloni.

"SBRE" iepriekš kategoriski norobežojās no atbildības par ugunsgrēka izcelšanos. Būvnieki norādīja, ka ugunsgrēks izcēlies telpās, kurās tiem neesot bijusi piekļuve, kā arī vairākas stundas pēc tam, kad objekta uzraudzība oficiāli tika nodota militārajai policijai.

Jau ziņots, ka VNĪ rīcībā ir trīs apdrošināšanas līgumi, kuri ir spēkā esoši un varētu segt Rīgas pils ugunsgrēka radītus zaudējumus: ar AAS "Baltijas apdrošināšanas nams" noslēgtā īpašumu apdrošināšanas polise, ar BTA noslēgtā celtniecības visu risku apdrošināšanas polise, tostarp civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, un ar "PZU Lietuva" Latvijas filiāli šā gada maijā spēkā stājusies vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais