Advokāts lūdz Ģenerālprokuratūru atbrīvot Čalovski no apcietinājuma

Smagos kibernoziegumos ASV apsūdzētā Denisa Čalovska advokāts Egons Rusanovs lūdzis Ģenerālprokuratūru no apcietinājuma atbrīvot viņa aizstāvamo.

Čalovskis apcietinājumā atrodas kopš pagājušā gada 4.novembra. Likums paredz, ka izdodamās personas apcietinājuma termiņš nedrīkst pārsniegt vienu gadu.

Rusanovs iesniegumā norādījis, ka ir prejudiciāla nozīme tam, ka Čalovski neizdos līdz 2013.gada 4.decembrim, tas ir, gada laikā, ko viņš var pavadīt apcietinājumā. Tas savukārt nozīmē, ka viņa turēšana izdošanas apcietinājumā ir zaudējusi jebkādu jēgu.

Rusanovs aģentūrai LETA skaidroja, ka patlaban Ģenerālprokuratūrai ir zināma rīcības brīvība, - tā var Čalovski atbrīvot vai neatbrīvot. Taču tagad, kad ir zudusi jēga vīrieša sēdēšanai aiz restēm, Čalovska turpmākai paturēšanai apcietinājumā ir jābūt saprātīgam attaisnojumam.

Tāpat advokāts skaidroja, ka Kriminālprocesa likuma 249.panta pirmajā daļā ir noteikts - ja procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanas laikā ir zudis vai mainījies tā piemērošanas pamats, mainījušies piemērošanas nosacījumi, personas uzvedība vai ir noskaidroti citi apstākļi, kas noteica piespiedu līdzekļa izvēli, procesa virzītājs pieņem lēmumu par tā grozīšanu vai atcelšanu.

Tāpat esot skaidrs, ka ASV nevar pārņemt Čalovski noteikto 30 dienu laikā, pat ja Iekšlietu ministrija būtu vienojusies par laiku. "Pie šādiem apstākļiem, kad nav saprātīga pamata Čalovski turēt apcietinājumā, ir skaidrs, ka viņš ir jāatbrīvo, un tas izriet no elementāras loģikas," sacīja Rusanovs.

Advokāts papildināja, ka šis pieteikums ir jāizvērtē nekavējoties trīs dienu laikā.

Valdība 6.augustā lēma izdot Čalovski ASV, tomēr iespējamā kibernoziedznieka advokāti vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), lūdzot noteikt pagaidu aizsardzību, proti, aizliegumu izdot Čalovski ASV, pirms viņa lieta nav izskatīta. ECT šo lūgumu apmierināja.

Ģenerālprokuratūra jau pēc valdības lēmuma norādīja, ka, neskatoties uz ECT pieņemto lēmumu, Čalovskim būs jāpaliek apcietinājumā, aģentūrai LETA iepriekš sacīja prokuratūras pārstāve Una Rēķe. Viņa norāda, ka ir apturēts tikai izdošanas process, nevis atcelts lēmums par izdošanu. Ģenerālprokuratūra iepriekš informēja, ka izdodamai personai likums neparedz tiesības lūgt vispārējās jurisdikcijas tiesu pārskatīt apcietinājuma nepieciešamības turpināšanu.

Tikmēr ECT tiesnese Ineta Ziemele nesen LNT raidījumā "900 sekundes" atzinusi, ka ECT process, kam piešķirta augstākā prioritārā kategorija, kā tas ir Čalovska prasībā pret Latviju par izdošanu, ilgst maksimāli gadu.

Latvijā

Vienotā Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) valdes priekšsēdētājai noteikta mēneša atlīdzība 9156 eiro, bet valdes locekļiem - 8324 eiro, aģentūru LETA informēja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (SEPLP).

Svarīgākais