Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) process, kam piešķirta augstākā prioritārā kategorija, kā tas ir kibernoziegumos vainotā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska prasībā pret Latviju par izdošanu, ilgst maksimāli gadu, šodien intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja ECT tiesnese Ineta Ziemele.
Kā norādīja Ziemele, tiesa sākotnēji nosūta informāciju par ierosināto lietu attiecīgās valsts valdībai, kurai jāsagatavo savi komentāri. Tālāk tie tiek nosūtīti iesniedzējam un viņa pārstāvjiem. Tiesas noteikumu 39.panta kārtībā ierosinātās lietās, kurās piemēroti pagaidu aizsardzības pasākumi, komentāru apmaiņa un komentāru analīze tiesā ilgst maksimāli gadu, ne ilgāk, sacīja Ziemele.
Pēc Ziemeles teiktā, 2009.gadā ECT ieviesa prioritāšu kategorijas. Augstākā jeb 1.kategorija nozīmē, ka ar lietu strādā uzreiz. Tiesā pagaidu aizsardzības piemērošanas lūgumus saņem katru dienu, arī brīvdienās. Lēmumu par to vai šādu aizsardzību noteikt pieņem attiecīgās ECT palātas prezidents vai arī dežūrtiesnesis.
Tiesnese pastāstīja, ka vēsturiski pagaidu aizsardzība nav bijusi paredzēta Eiropas Cilvēktiesību konvencijā. Tiesa šo normu gadu desmitos radījusi pati, lai varētu veikt tai uzticētās funkcijas. Proti, lai varētu nodrošionāt, ka konkrēto pieteikumu vēlāk iespējams izskatīt tiesā, jo var būt gadījumi, ka vēlāk cilvēks tiesai nav pieejams.
Kā norādīja Ziemele, lietas par izdošanu ECT saistītas ar prāvu par kāda Lielbritānijas pilsoņa izdošanu ASV 1989.gadā. Viņš ticis apsūdzēts smagos noziegumos, par ko draudēja nāvessods. Tiesa, izskatot lietu, ņēma vērā kā līdz notiesāšanai nonāktu ASV, cik ilgi būtu jāgaida uz soda izpildi, vai iespējams spīdzināšanas aizlieguma pārkāpums.
Tiesnese uzsvēra, ka ECT nelemj par konkrētā cilvēka vainu, bet vērtē vai tiks ievērotas tiesības uz taisnīgu tiesu un tamlīdzīgi. Izņēmumi var būt vienīgi lietas par kara noziegumiem.
Ziemele uzskata, ka jebkurā lieta ECT ir izaicinājums Latvijas advokātiem - Eiropas Cilvēktiesību konvencija ir sens un bagāts tiesību instruments, ir virkne principu, kas jāpārzina, lai varētu kvalificēti pārstāvēt ECT. Latvijas juristi vēl neesot īsti ielauzušies, salīdzinājumā, piemēram, ar britu juristiem.
Kā ziņots, valdība pagājušajā nedēļā lēma izdot Čalovski ASV, tomēr iespējamā kibernoziedznieka advokāti vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), lūdzot noteikt pagaidu aizsardzību, proti, aizliegumu izdot Čalovski ASV, pirms viņa lieta nav izskatīta. ECT šo lūgumu apmierināja.