Joprojām ASV nav izdota 2011.gadā Rēzeknē par kibernoziegumiem aizturētā sieviete

Joprojām ASV nav izdota 2011.gadā Rēzeknē par kibernoziegumiem aizturētā Latvijas iedzīvotāja, taču prokuratūra plašus komentārus par aizkavēšanās iemesliem nesniedz.

2011.gada jūnijā Latvijas policija Rēzeknē aizturēja tobrīd 22 gadus veco Pēteri Sahurovu un 23 gadus veco Marinu Maslobojevu, kuri ASV apsūdzēti par kibernoziegumiem. ASV Tieslietu ministrija paziņoja, ka, īstenojot starptautiskas kibernoziegumu apkarošanas operācijas, aizturēti divi Latvijas pilsoņi, bet ASV un Eiropā, tostarp arī Baltijas valstīs, konfiscēti desmitiem datoru un serveru. Minētās operācijas norise koordinēta sadarbībā ar FIB.

Apcietinājumu abiem nepiemēroja, taču Sahurovs pamanījās pazust no likumsargu redzesloka un viņš izsludināts starptautiskajā meklēšanā.

Kā pirms gada LTV raidījumam "Panorāma" skaidroja prokuratūrā, izdošanas lūgums ASV būtu jāsniedz 40 dienu laikā, taču šajā laikā prokuratūra to nesaņēma. Tikai pēc prokuratūras atgādinājuma tas atsūtīts, un tas noticis nepilnu deviņu mēnešu laikā. Tad jau vīrietis bija pametis Latviju.

Tagad no prokuratūras aģentūrai LETA neizdevās iegūt izvērstu atbildi, kāpēc sieviete joprojām nav izdota ASV. Prokuratūras preses pārstāves Unas Rēķes komentārs bija īss: "Notiek pārbaude".

Jau ziņots, ka ASV pieprasījusi izdot kibernoziegumos apsūdzētu Latvijas pilsoni Denisu Čalovski. Prokuratūra, tiesa un valdība tam nav iebildusi, taču Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņēmusi izskatīšanai Čalovska advokātu iesniegumu un noteikusi pagaidu aizsardzību - aizliegumu izdot Čalovski ASV.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa "Gozi Virus" radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Svarīgākais