Vasaras periodā pērkona negaiss Latvijā ir bieža parādība, tai raksturīgas arī stipras vēja brāzmas. Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognozēm negaiss varētu sasniegt Latvijas teritoriju šodien pēcpusdienā un vakarā, tāpēc AS "Sadales tīkls" atgādina par drošības pasākumiem, kas negaisa laikā jāievēro ārā un mājoklī.
Negaisa laikā jāievēro vairāki drošības pasākumi, kas attiecas uz personīgo elektroierīču lietošanu. Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami - tās ir jāatvieno no elektrotīkla.
Tas ir būtiski, jo nav prognozējama zibensizlādes vieta - tā var skart arī dzīvojamās vai biroju ēkas, radot krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos, un šis pārspriegums var būt pat 20 reizes augstāks par īpašumā esošo iekārtu darba spriegumu. Prakse rāda, ka no zibens radīta pārsprieguma nereti tiek bojāti televizori, TV dekoderi, datori, apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas iekārtas, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kopētāji u.c. sadzīves tehnika.
Tāpēc negaisa laikā nebūs pietiekami vien ar ierīces izslēgšanu - no strāvas avota jāatvieno arī tās vads. Ja īpašumā nav ierīkotas specializētās zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmas, šādi jārīkojas ar visām sadzīves elektroiekārtām, lai izvairītos no to bojājumiem un elektrotraumu riska. Īpaši bīstami ir, piemēram, negaisa laikā lietot elektrotīklam pieslēgtu datoru un datoram pieslēgtas austiņas, jo zibensizlādes gadījumā elektriskā strāvā caur datoru un tālāk caur austiņām var skart arī cilvēka ķermeni, izraisot smagu vai pat letālu elektrotraumu. Latvijā diemžēl ir reģistrēti šādi nelaimes gadījumi.
Lai vienmēr pasargātu gan sevi, gan īpašumu un elektroierīces no zibens izraisīta pārsprieguma, "Sadales tīkls" iesaka izvērtēt iespējas mājoklī uzstādīt specializētās zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmas, jo īpaši gadījumā, ja ikdienā tiek izmantotas izteikti jutīgas iekārtas, kuras var bojāt pat nelielas sprieguma svārstības.
"Sadales tīkls" arī brīdina, ka negaisa laikā nav droši atrasties ārā, jo īpaši ir jāuzmanās gaisvadu elektrolīniju un citu elektroietaišu tuvumā! Nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties elektrolīnijām, ja tajās iekārušies koki, to zari, vai zemē ir redzams pārrauts elektrolīnijas vads. Par šādām bīstamām situācijām jāziņo “Sadales tīklam”, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112!
Rūpējoties par infrastruktūru un drošu elektroapgādi, "Sadales tīkla" valdījumā esošajās elektrolīnijās un transformatoru apakšstacijās ir uzstādīti šīm iekārtām atbilstoši pārsprieguma novadītāji. Tomēr tas no zibensizlādes bojājumiem nepasargās klientu īpašumus, tāpēc arī klientiem tiek rekomendēts savos īpašumos ierīkot specializētās aizsardzības sistēmas.
Par rīcību elektrības pārtraukuma situācijā Aktuālajai situācijai elektrotīklā iedzīvotāji aicināti sekot līdzi www.sadalestikls.lv pieejamā digitālajā atslēgumu kartē, kur apkopota informācija par jau reģistrētajiem elektrotīkla bojājumiem (neplānotiem atslēgumiem).
Vēl nereģistrētos bojājumus vai pamanītos elektrotīkla defektus iedzīvotāji aicināti pieteikt mājaslapas sadaļā "Pieteikt bojājumu", pievienojot foto - iedzīvotāju iesaiste palīdz "Sadales tīklam" ātrāk lokalizēt visas bojājumu vietas, tādējādi iespējami ātrā laikā novēršot elektroapgādes traucējumus (rīks pieejams gan datorā, gan viedtālrunī un citās viedierīcēs).
Savukārt, kļūstot par liecinieku bojājumam, kas var apdraudēt dzīvību - piemēram, pārrauts, dzirksteļojošs vads, nedrīkst tuvoties notikuma vietai, bet nekavējoties jāzvana uz numuru 112 vai "Sadales tīkla" bezmaksas diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 8404!