Kurzemes pusē šonedēļ tiek atklātas divas izstādes par modi – Liepājā par Otrā pasaules kara laika modi, Ventspilī – par ceļojuma tērpiem un aksesuāriem.
Šodien Liepājas muzeja filiālē Liepāja okupāciju režīmos atklās izstādi par Otrā pasaules kara laika modi, kurā būs skatāmi vēsturiskie tērpi no slavenā modes vēsturnieka un populārā televīzijas raidījumu vadītāja Aleksandra Vasiļjeva privātkolekcijas. Izstāde būs ne tikai par modi, bet, pateicoties Liepājas muzeja un Latvijas Kara muzeja krājuma priekšmetiem, vēstures liecībām no Ingvildas un Andra Skābes, Ivara Vītola privātkolekcijām, ļaus izjust ļaužu dzīvi, noskaņojumu un centienus kara apstākļos. Otrais pasaules karš iegājis vēsturē ar cietsirdību un cinismu, atstājot spēcīgu ietekmi uz dažādām dzīves sfērām, iespaidojot katru ģimeni (tajā dzīvību zaudēja vairāk nekā 60 miljoni cilvēku), bet kara laikā radās īpašs modes stils. Kā uzsver izstādes veidotāji, līdz ar Otrā pasaules kara sākumu sievietēm bija jūtama tieksme apģērbu veidot praktiskāku, vīrišķīgāku, ar militāru siluetu, un tas savukārt atspoguļoja sabiedrības kopējo noskaņojumu un atbalstu karojošajiem tuviniekiem. Jaunajā militārajā stilā apģērbā bija jaušamas detaļas, kas aizgūtas no armijas formastērpiem - modē bija metāla pogas, uzšūtas kabatas, siksnas un uzpleči, un tērpos kā aktualitāte ienāca uzsvērti pleci, kas izpaudās žakešu un mēteļu, kleitu un kostīmu polsteros. Mainījās arī tērpu krāsu palete. Jaunais siluets tika veidots ar īsākiem svārkiem nekā iepriekšējās desmitgadēs, apavi bija uz augstas platformas, lai nesavainotu kājas, ejot pa nopostīto māju gruvešiem. Modē turbānveidīgas cepures, kas bieži slēpa nemazgātos un nesakoptos matus, matu tīkliņš un dārgo zīda zeķu imitācija - ar brūnu zīmuli uzzīmējot vīli uz kailām kājām. Savdabīgi, ka par kara modes kliedzienu arī kļuva no krieviem pārmantotie sudrablapsu izstrādājumi. Kara laika tērpa izveidē izteikti jūtams bija materiālu deficīts, tāpēc sievietes mēdza izmantot audumus, kas bija atrodami mājās - aizkarus, galdautus vai citur aizgūtus audumus. Turklāt kara laika modes galvenais akcents bija spilgti sarkani krāsotas lūpas. Eksponēti tiks tērpi no Vācijas, Austrālijas, ASV un citām valstīm - modes namu un vienkārši prasmīgu šuvēji darinājumi.
Savukārt Livonijas ordeņa pilī Ventspilī no šodienas skatāma izstāde Ceļā. V doroge. On the Road - ceļojuma tērpi, dokumenti un aksesuāri no Aleksandra Vasiļjeva fonda kolekcijas, Ribinskas (Krievija) muzeja un Ventspils muzeja krājuma. Arī šīs izstādes pamatu veido modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva fonda kolekcijas eksponāti, un tā veltīta 115. gadadienai kopš Maskavas - Ventspils - Ribinskas dzelzceļa līnijas atklāšanas 1904. gadā. Dzelzceļa līnija tika izbūvēta, lai veidotu Ventspils ostu par modernu Krievijas lauksaimniecības produktu eksporta vietu. Uzplaukuma periods gan bija ļoti īss, tikai desmit gadi - līdz Pirmajam pasaules karam. Izstādē eksponēti vairāk nekā 50 ceļojuma tērpi, kā arī bagātīgs daudzums īpašu ceļojuma aksesuāru. Senākais izstādē redzamais ceļojuma tērps ir no 1870. gada - tā ir vilnas auduma ketaveja, bet jaunākais - tērps pastaigām pludmalē ar zīda auklu apdari no 1916. gada.
Izstādi bagātina arī Ventspils muzeja krājuma priekšmeti - ceļojuma somas un sakvojāži, kā arī vizuāli informatīvais materiāls - Ventspils dzelzceļa stacijas attēli un ceļojuma dokumenti. Vizuāli informatīvo sadaļu papildina materiāli no Ribinskas muzeja (Krievija). Izstādes ievadā skatāma virtuāla mūsdienu ceļotāja dienasgrāmata, kas tapusi 2018. gada augustā, pārvarot attālumu no Ventspils līdz Ribinskai.